Umesto rugla, novi stambeno-poslovni objekat
NOVI SAD: Umesto napuštene i gotovo urušene zgrade na uglu ulica Žarka Zrenjanina i Miroslava Antića, u narednu godinu dana biće izgrađena nova trospratnica, budući da su odbornici Skupštine grada usvojili predlog „Ipon gradnje” o razmeni nepokretnosti putem neposredne pogodbe.
To znači da će Grad za ruinirani lokal u propaloj višespratnici, dobiti 20 kvadrata poslovnog prostora u novoizgrađenom objektu na istoj lokaciji.
„Ipon gradnja” je 2011. godine kupila tri stana u zapuštenoj višespratnici, dok je poslovni prostor u prizemlju zgrade, u kojem je nekada bila foto-kopirnica, javna svojina. Kako su iz tog preduzeća objasnili za „Dnevnik”, 2012. godine uknjižili su se kao vlasnici većeg dela objekta, međutim, zbog nerešenih imovinskopravnih odnosa i restitucije, zgradu nisu mogli srušiti, tako da je ostavljena da i dalje propada.
U izveštaju komisije koja je razmatrala ponudu „Ipon gradnje” navedeno je da je razmena svrsishodna i ekonomski korisna za Grad Novi Sad jer se poslovni prostor u Ulici Miroslava Antića 9 ne koristi, to jest, duži niz godina ne izdaje, te da je objekat napušten i u veoma lošem stanju.
Sklapanjem ugovora s Gradom, privatni investitor će morati da izgradi novi objekat za godinu od dobijanja građevinske dozvole, kao i da ga u celosti uredi. Osim toga, biće u obavezi i da obezbedi zasnivanje hipoteke ili naplative bankarske garancije u visini procenjene tržišne vrednosti buduće nepokretnosti, kao i da Gradu omogući uvid u dinamiku gradnje. Poslovni prostor će biti uknjižen kao svojina Novog Sada, a troškove razmene, kao i plaćanja poreza, trebalo bi da snosi investitor, odnosno „Ipon gradnja”.
U prizemlju ruinirane zgrade nekada je bila jedna od najstarijih foto-kopirnica u gradu, međutim, višespratnica odavno zvrji prazna i predstavlja ruglo u samom centru Novog Sada. Zbog dugogodišnjeg nemara i neodržavanja, objekat je oštećen i zapušten, krov je odavno srušen, a dešavalo se i to da su delovi fasade padali na trotoar.
Po nalogu Građevinske inspekcije, pre nekoliko godina su oko cele zgrade postavljene zaštitne skele da bi se prolaznici tuda bezbedno kretali. Međutim, zaštitne mreže na fasadi odavno već nema, ostale su samo daske na metalnoj konstrukciji skele, da slučajne prolaznike zaštite od eventualnog urušavanja objekta.
Inače, zgrada u Ulici Miroslava Antića 9 deo je ambijentalne celine izgrađene u prvoj polovini prošlog veka. Po podacima Republičkog geodetskog zavoda, na parceli broj 195 nalaze se dva stana od 150 kvadrata i jedan od 53, dok je u prizemlju poslovni prostor površine 31 kvadratni metar, u javnoj svojini.
Planom detaljne regulacije u zoni u kojoj je zgrada predviđen je opštegradski centar, za delatnosti iz domena poslovanja, trgovine, usluga i sl., a moguće je i višeporodično stanovanje. Predviđeno je rušenje objekta na adresi Miroslava Antića 9 i tu je dozvoljena izgradnja trospratnice s potkrovljem. U planu se još navodi i da će potkrovlje nove zgrade biti bez nadzitka, a prostor ispod krova osvetljen poleglim prozorima prema ulici i vertikalnim prema dvorištu na 50 odsto površine krovne ravni. Kota venca usklađena je s objektom u Ulici Žarka Zrenjanina 10, a ispod cele parcele planirana je podrumska garaža s ulazom isključivo iz Ulice Miroslava Antića.
Zgrada na uglu Ulice Mike Antića i Žarka Zrenjanina nekoliko puta je menjala vlasnika, a građani koji tu žive svojevremeno su prikupljali potpise za peticiju protiv rušenja. Međutim, to nije pomoglo pa je zgrada, koja je nekada bila ponos grada, prepuštena zubu vremena.
J. Vukašinović