Za klijente Sosijete ženeral se ništa neće menjati barem do 2021.
„Dobro došli! Obaveštavamo vas da je Sosijete ženeral banka postala OTP banka, deo ’OTP grupe’.
Vaši proizvodi i usluge koje imate u korišćenju ostaju nepromenjeni. Nastavaljamo da rastemo zajedno”. Tih nekoliko rečenica sačekalo je sve koji su pozivali kontakt-centre sada već bivše francuske banke u Srbiji. Uz tu osnovnu informaciju, klijenti su obavešteni i da svi proizvodi i usluge koje trenutno koriste ostaju nepromenjeni. Bankomate OTP-a i Sosijete ženeral banke klijenti obeju kuća ubuduće će moći da koriste bez naknade za usluge za debitne platne kartice. Obe banke nastaviće da posluju kao zasebna prava lica. Spajanje Sosijetea s Vojvođanskom bankom, koja je članica „OTP grupe” kod nas očekuje se tokom 2021. odine
OTP banka preuzela je sto odsto vlasništva Sosijete ženeral kuće kod nas. U paketu s bankom kupili su i osiguravajuću, odnosno lizing-kompaniju u Srbiji. „Sosijete grupa”, koja je u Srbiji prisutna još od 1977. godine, sada ostaje ovde preko kompanije „ALD Automotiv”. Dve grupe, mađarska i francuska, objavile su da su se dogovorile još koncem prošle godine. U 2019. uputile su i zahtev Narodnoj banci Srbije da odobri transa-
kciju, a saglasnost su dobile 13. septembra. Mađarska bankarska grupacija je na tržište Srbije ušla još 2007. kupovinom Cepter banke, Kulske i Niške. Tačno deset godina kasnije znatno su se proširili kada su postali vlasnici Vojvođanske banke, a transakcija je okončana početkom maja ove godine kada su se banke spojile.
Preuzimanjem Sosijete ženeral banke, „OTP grupa” je znatno ojačala udeo na domaćem tržištu – na 14,1 odsto. Ispred njih je samo banka Inteza s udelom od 16,1 odsto, dok je Unikredit treći s 11,7 odsto.
U „OTP grupi” sada su svakako zadovoljniji pozicijom koji imaju kod nas. Međutim, predsednik te bankarske grupacije Šandor Čanji je već nekoliko puta u susretu sa srpskim novinarima napomenuo da žele da u Srbiji imaju istu poziciju kao i u Mađarskoj, odnosno da budu dominantni.
Isplatom kuporodajne cene u sredu, Sosijete ženeral banka nije automatski ušla u sastav OTP-a Srbija i Vojvođanske banke. To treba da se okonča do 2021. godine.
Sosijete ženeral banka napušta polako ceo ovaj region. Pre nego što je preuzeo francusku kuću u Srbiji, OTP je postao vlasnik banke u Crnoj Gori. Sosijete ženeral je u sredu napustila i severnomakedonsko tržište. Ohridsku banku, koja je poslovala u njihovom sastavu, preuzeće Šparkase banka, koja je za to dobila saglasnost tamošnje Narodne banke. „OTP grupa” je pretežno u stranom vlasništvu. Mađarski deoničari imaju 24,68 odsto deonica. Najveći je MOL – 8,57 odsto.
Šta mogu očekivati klijenti?
U saopštenju koje je izdao novi vlasnik doslovce se kaže: „U narednom periodu glavni fokus obeju članica ’OTP grupe’ biće održavanje najvišeg kvaliteta usluga u radu s klijentima. U ovom trenutku klijenti ’Sosijete ženeral grupe’, od sada OTP banke u Srbiji, ne moraju da preduzimaju nikakve korake u vezi s promenom vlasništva. U budućnosti će svi klijenti biti obavešteni o fazama spajanja dveju banaka”.
Sosijete ženeral banka se potrudila da obavesti klijente i građane o posledicama na sajtu. Niko ne treba da dolazi u ekspoziture. Račun klijenta ostaje isti, a i uslovi za korišćenje platnih kartica, kao ni one same, neće se menjati sve do isteka roka upisanog na njima. Krediti takođe nisu podložni promenama i ostaju dogovoreni uslovi. Ekspoziture ostaju na istim adresama. Klijenti obeju banaka sada mogu koristiti svih 300 bankomata obeju kuća za transakcije s debitnim karticama bez dodatnih troškova. Tako će to biti sve do 2021. godine, a šta će biti posle, zavisiće ne samo od novog vlasnika već i od situacije na finansijskom tržištu kod nas i u svetu.
D. Vujošević