Mame i tate kupuju nameštaj za Dečju bolnicu
Udruženje roditelja prevremeno rođene dece „Optimistik” pokrenulo je akciju za kupovinu nameštaja u Odeljenju pedijatrijske intenzivne nege na neonatologiji Instituta za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine, odnosno Dečje bolnice u Novom Sadu.
Dragana Popov iz tog udruženja kaže da žele da nabave nove nahtkasne, ormariće, radne površine i sav drugi nameštaj koji se koristi u tom prostoru.
– Nameštaj koji se koristi u toj jedinici intenzivne nege je u veoma lošem stanju – kaže Dragana Popov, koja ima troje dece, od kojih je dvoje rođeno prevremeno. – U ormarićima se drži materijal koji se koristi stalno, a on može da se raspadne. Ukupno nam treba oko 600.000 dinara za tih oko 20 komada nameštaja. Akcija je počela pre dve nedelje i do sada smo prikupili oko 70.000-80.000 dinara, a s firmom „Stil les” treba da potpišemo ugovor i oni će nam donirati materijal vredan 230.000 dinara. Pošto je to veliki poduhvat, molimo sve koji su u mogućnosti da se pridruže našoj akciji i da zajedno pomognemo svima koji se svakodnevno bore za male-velike heroje.
Udruženje „Optimistik” postoji od 2012. godine i registrovano je u Petrovaradinu, ali su u njemu roditelji prevremeno rođene dece iz cele Vojvodine. Neka od prevremeno rođene dece su zdrava, ali ima i dece s različitim poteškoćama. Svake godine 17. novembra na Trgu slobode u Novom Sadu obeležavaju Dan prevremeno rođene dece, a otkako su osnovani, organizovali su brojne akcije.
– Na Neonatologiji u Dečjoj bolnici napravili smo sobu „koža na kožu”, za majke i očeve prevremno rođene dece. To su deca koja imaju od 500-600 pa do 1.000 grama. Soba je opremljena potrebnim aparatima i roditelji tu mogu uzeti svoje dete u naručje i prisloniti ga uz telo. Prevremeno rođenoj deci
je dodir s roditeljima izuzetno značajan u razvoju, a ja sam svoje dete prvi put uzela u ruke kada je imalo 120 dana – navodi Dragana Popov.
Udruženje „Optimistik” napravilo je i „gnezda” koja se stavljaju u inkubatore, koja novorpđenčad ušuškaju, ali i sprečavaju da vuku brojne cevčice za koje su prikopčani i koje im obezbeđuju život.
– U saradnji s lekarima, napisali smo vodič za roditelje, koji se koristi u bolnici, a sada pišemo drugi deo vodiča za roditelje, posvećen periodu kada dete dođe kući. Takođe, svake godine dodeljujemo paketiće deci – navela je Dragana Popov neke od aktivnosti Udruženja „Optimistik”.
Po njenim rečima, u Srbiji se godišnje pre vremena rodi više od 4.000 beba, a neke od njih su na rođenju teške manje od kilograma. Prevremeno rođenje donosi velike probleme, kao i rizike u razvoju, te su stoga roditelji i osnovali Udruženje da bi pomogli i sebi i drugima koji se susreću s tim problemim.
– Cilj Udruženja je da pruža psihološku, emotivnu i pravnu podršku porodicama, da inicira poboljšanje kvaliteta života prevremeno rođene dece, prevenciju prevremenog porođaja i povezivanje svih institucija radi bolje i kvalitetnije informisanosti roditelja – napomenula je Dragana Popov, i dodala da obilaze majke i bebe u Dečjoj bolnici, obezbeđuju im poklone, prikupljaju male stvari za decu na Odeljenju, organizuju predavanja...
Svi koji žene da pomognu Udruženju roditelja prevremeno rođene dece „Optimistik”, mogu uplatiti novac na broj računa 160-371963-75.
Dragana Popov je po zanimanju lekar, a kaže da prevremeno rođena beba nije sposobna da se prilagodi spoljašnjoj sredini jer je još uvek trebalo da bude u majčinom stomaku.
– Osnovne karakteristike prevremeno rođene dece su nezrelost organa i sistema koji su važni za život. Beba izgleda sitno i mršavo jer joj je koža tanka i krvni sudovi su izraženiji. Za negu u prvim danima neophodan je inkubator, koji bebi obezbeđuje potrebnu temperaturu, vlažnost i izolovanu sredinu koja je štiti od infekcija. U inkubator se smeštaju životno ugrožene bebe, male telesne težine – kazala je Popov.
LJ. Petrović