Blago povećanje čestica prašine u vazduhu
„Kvalitet vazduha životne sredine se meri na određenim lokacijama, a pošto je počela sezona škole, samim tim se intenzivirao i saobraćaj, imamo blago povećanje koncentracije prašine u vazduhu – kazala je na redovnoj mesečnoj konferenciji Instituta za javno zdravlje Vojvodine specijalista higijene prof. dr Sanja Bijelović.
„Prate se i parametri ekološkog i hemijskog statusa površinskih voda, odnosno vode s javnih kupališta. Po poslednjim mesečnim podacima, voda Dunava je bila bezbedna za rekreaciju, odnosno pripadala je prvoj do trećoj klasi površinske vode, što znači da se mogla koristiti za kupanje i rekreaciju.
Po njenim rečima, kupalište Štrand je organizovano javno kupalište s tuševima i slavinama, stoga se stanovništvu uvek preporučuje obavezno tuširanje nakon kupanja u Dunavu jer su u vodi nađeni mikroorganizmi koji su pokazatelji fekalnog zagađenja, ali su u dozvoljenom broju.
– Redovno se kontroliše i voda za piće poreklom iz novosadskog vodovoda, a rezultati pokazuju da je ona u visokom procentu ispravna – kazala je dr Bijelović. – Ukoliko stanovnici primete eventualnu promenu boje ili pojavu taloga, savetuje se ispiranje mreže, otvaranje slavine isključivo hladne vode i njeno kratkotrajno ispiranje, dok se voda ne izbistri. Sve te senzorne promene u suštini ne predstavljaju opasnost po zdravlje ljudi.
Svetski dan srca obeležava se 29. septembra i tim povodom će u petak, 27. septembra, od 8 do 9.30 časova u holu Instituta za javno zdravlje Vojvodine biti organizovane besplatne zdravstvene kontrole za sve sugrađane. Zainteresovani će imati priliku da izmere krvni pritisak i šećer u krvi, odrede indeks telesne mase, ali i dobiju savete za prevenciju kardiovaskularnih bolesti.
Što se tiče vode s javnih bunara, kako je dodala, ona iz bunara Snežna Marija se ne preporučuje za upotrebu jer sadrži mikroorganizme koji predstavljaju opasnost po zdravlje populacije. Ostali bunari koji su kontrolisani imaju povišene vrednosti fizičko-hemijskih parametara, što rezultira prisustvom različitog ukusa, mirisa i boje vode. One ne predstavljaju opasnost po zdravlje ljudi, ali se građanima savetuje da koriste vodu za piće iz novosadskog vodovoda.
Tokom poslednjeg meseca registrovano je oko osam odsto manje slučajeva zaraznih bolesti na teritoriji Vojvodine nego u prethodnom periodu, dok ih je 36 odsto manje, ako se poredi s istim periodom lane.
– Tokom leta su slučajevi respiratornih zaraznih bolesti zanemarljivi u odnosu na jesenji i zimski period, dok je od crevnih zaraznih bolesti obolelo oko 14 odsto više sugrađana u odnosu na isti period prošle godine – kazala je specijalista epidemiologije prim. dr Svetlana Ilić. – Najčešća oboljenja te grupe su bili zarazni prolivi, prouzrokovani salmonelom i kampilobakterom.
Po njenim rečima, vodeći uzrok pojave zaraznih crevnih bolesti je bila konzumacija termički neodgovarajuće obrađenih namirnica iz opšte upotrebe. Pretpostavka je da su trovanja hranom veći problem nego što je registrovano u Pokrajini u pređašnjem mesecu.
– Što se tiče polno prenosivih bolesti, tradicionalno vodeća polna infekcija je genitalna hlamidijaza s registrovanih osam obolelih u poslednjem mesecu – rekla je dr Ilić i dodala da je od parenteralnih hepatitisa B i C obolelo deset osoba.
I. Bakmaz