Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

CPSU NS: Kada je bezbednost deteta ugrožena deluje se bez odlaganja

28.08.2019. 11:16 11:21
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

NOVI SAD: Oko 30 dece godišnje po urgentnom postupku biva smešteno u hraniteljsku porodicu, podaci su Centra za porodični smeštaj i usvojenje Novi Sad (CPSU NS) koji pokriva tri okruga u Vojvodini: Južnobački, Sremski i Srednjobanatski, odnosno obuhvata 25 opština.

Naime, urgentno hraniteljstvo primenjuje se u situacijama kada Centar za socijalni rad proceni da je bezbednost deteta ugrožena i da je neophodno da ono bez odlaganja bude izdvojeno iz biološke porodice, odnosno da bude izmešteno iz sredine u kojoj se u tom trenutku nalazi.

Urgentni smeštaj predstavlja visokostresnu uslugu porodičnog smeštaja, objašnjava direktorka CPSU NS Ivana Koprivica.

Kako dodaje, urgentno hraniteljstvo podrazumeva preuzimanje brige o detetu u trenutku kada se ono nalazi u situaciji akutne krize i traumatizovanosti, neposredno nakon odvajanja od bliskih osoba.


Nedostatak zaposlenih veliki problem

Kada se hraniteljski smeštaj realizuje, država za to dete obezbeđuje novac za izdržavanje, a ukoliko dete ima određene smetnje u razvoju, naknada za izdržavanje može biti uvećana do 50 odsto kako bi se obezbedili dodatni tretmani i odgovorilo potrebama deteta. Takođe, uvećanje novčane pomoći u septembru biće na ime povećanih troškova usled nabavke udžbenika i školskog probora, refundiranja troškova za mature, školske ekskurzije i slično.

Hranitelji ostvaruju pravo i na naknadu za rad hranitelja, penziono i zdravstveno osiguranje.

Međutim, činjenica je da je na snazi zabrana zapošljavanja u javnom sektoru i da je nama najveći problem u radu nedostatak zaposlenih, odnosno stručnih radnika, ukazuje direktorka CPSU NS Ivana Koprivica.


U okolnostima takvog izmeštanja, imperativ je da se dete što pre oseti sigurno, povrati stabilnost i ne izlaže se dodatnim stresovima, navodi naša sagovornica.

Kada dete dođe u urgentnu porodicu, zadatak hranitelja je da uspostavi kontakt s njim, umiri ga, uteši, obezbedi okruženje i atmosferu u kojoj će dete moći da se opusti i oseti sigurnost i zaštitu. Iz tog razloga, da bi neki par ostvario pravo da postane urgentni hranitelj, pred njega su postavljeni visoki zahtevi.

To su porodice s višegodišnjim hraniteljskim iskustvom u bavljenju standardnim hraniteljstvom, a koje pored afiniteta imaju i odgovarajuća specifična znanja i veštine za bavljenje ovim vidom hraniteljstva, navodi Koprivica.

Prema njenim rečima, dosadašnje iskustvo pokazuje da porodice opredeljene za ovaj vid podrške deci savesno i odgovorno pružaju ovu visokostresnu uslugu.

Takođe, urgentne hraniteljske porodice dostupne su 24 časa. Iako mali broj porodica raspolaže odgovarajućim resurisma za sprovođenje ove specijalizovane usluge, potreba za smeštajem je kontinuirana, naglašava Korprivica.

Stoga, kao ustanovi, CPSU NS je u cilju povećanje broja hraniteljskih porodica, a u aktuelnom postupku procene podobnosti i sticanja licence za bavljenje hraniteljstvom nalazi se osam potencijalnih novih hraniteljskih porodica.

Broj tih porodica je stabilan i u stalnom blagom porastu, dodaje naša sagovornica.

Kako kaže, na ovom zadatku rade sprovodeći kampanje za popularizaciju hraniteljstva, održavanjem tribina, konferencija i medijskim predstvljanjem.


Od 2020. osam centara u Srbiji

Odlukom o mreži ustanova socijalne zaštite, predviđeno je osnivanje osam centara za porodični smeštaj i usvojenje koji bi pokrili čitavu teritoriju naše zemlje. U Srbiji trenutno ima šest takvih centara - u Beogradu, Ćupriji, Kragujevcu, Nišu, Miloševcu i Novom Sadu.

Krajem 2018. godine osnovan je i CPSU u Subotici koji je zadužen za teritoriju Severnobačkog, Zapadnobačkog i Severnobanatskog upravnog okruga, a koji je u fazi konstituisanja i uspostavljanja redovne delatnosti. Finansijskim planom tog Centra za tekuću godinu planirana su sredstva u iznosu od tri miliona dinara koja su obezbeđena iz pokrajinskog budžeta.

Osnivanje Centra za porodični smeštaj i usvojenje Subotica proističe iz Zakona o socijalnoj zaštiti i predstavlja još jedan korak u sprovođenju ukupnih reformskih procesa u sistemu socijalne zaštite i posebno zaštite dece bez adekvatnog roditeljskog staranja kojih je u AP Vojvodini oko 3.000, navode iz Pokrajine.

Pre pet godina ovakva ustanova osnovana je u Novom Sadu, a planirano je da se naredne godine osnuje i u Pančevu.


Inače, tokom 2018. godine Centra za porodični smeštaj i usvojenje Novi Sad realizovao je 66 novih smeštaja dece u hraniteljske porodice, a u oko 260 hraniteljskih porodica smešteno je skoro 400 dece.

Postoje određene osetljive grupe dece gde je procenat realizacije porodičnog smeštaja nešto manji, odnosno teže nalazimo porodice koje su spremne da pruže hraniteljsku brigu, što se odnosi na decu koja imaju višestruke smetnje u razvoju, kao i decu stariju od 14 godina koja imaju izražen problem u ponašanju, kaže direktorka CPSU NS, dodajući da deca kojoj nije moguće obezbediti hraniteljsku porodicu bivaju smeštena u neku od ustanova socijalne zaštite.

Važno je biti svestan činjenice da deca koja dolaze u hraniteljstvo iza sebe uvek imaju neki gubitak i teško životno iskustvo koje može da ostavi traga u funkcionisanju i ponašanju deteta, te je briga o njima human i odgovoran zadatak. U svakodnevnoj hraniteljskoj brizi, hranitelji imaju čitav niz zadataka koji nisu prisutni u biološkom roditeljstvu, te svaka hraniteljska porodica dobija svog savetnika koji im pruža podršku da se nose sa izazovima na koje nailaze. Takođe, čitav postupak za hranitelje nije obavezujuć, te ukoliko neko proceni da ne može da se nosi sa predviđenim zadacima, ima mogućnost da se povuče.

Tekst i foto: L. Radlovački

Piše:
Pošaljite komentar
„FANATIK BAJK“ Bicikli i oprema za bebe hraniteljskim porodicama

„FANATIK BAJK“ Bicikli i oprema za bebe hraniteljskim porodicama

28.06.2019. 19:18 19:30
Mirović: Podrška razvoju hraniteljstva u AP Vojvodini

Mirović: Podrška razvoju hraniteljstva u AP Vojvodini

20.02.2019. 12:00 12:02