Građani sve više sklapaju sporazum o priznanju prekršaja
Godinama se oko dve trećine prekršaja koji završe u novosadskom Prekršajnom sudu odnose na saobraćaj, a njih je u prvih šest meseci ove godine, bez prekršajnih naloga za fiksne kazne, bilo gotovo 5.000, odnosno u proseku 26 dnevno.
Slede prekršaji iz oblasti javnog reda i mira, carina, poreza, inspekcija...
– Tendencija da građani sve više sklapaju sporazume o priznanju prekršaja očita je iz prakse – kaže za „Dnevnik” predsednik Prekršajnog suda u Novom Sadu mr Kamenko Kozarski. – Oni su očigledno shvatili da je tako mnogo povoljnije, a radi se o velikoj uštedi i za sud i za njih, u vremenu, troškovima i resursima. Usput, okrivljeni ne moraju dolaziti, davati izjave, suočavati se, naravno, pod uslovom da su svesni toga da su učinili prekršaj.
On navodi da je od 4.813 novčanih kazni iz prve polovine ove godine zamenjenih u kaznu zatvora, samo 90 kažnjenih i završilo iza rešetaka, a ostali su odlučili da spasu slobodu, i to u poslednji čas.
Iz oblasti javnog rada i mira najčešće se pišu prekršaji za svađe (komšijske, ulične, učesnici u saobraćaju...), vike, vređanja pogrdnim rečima i činjenje nasilja nad drugima, za šta su zaprećene kazne od 20.000 dinara do 100.000.
Nisu retki ni prekršaji izazivanja i učestvovanja u tuči, kod kojih je obavezno izricanje zatvora ako je bilo tri ili više učesnika. Ako se radi o manje aktera, reč je o „običnoj” tuči, za koju je zaprećena novčana kazna od 50.000 do 150.000 dinara.
Pre desetak dana, u novosadski Prekršajni sud privedena je državljanka jedne susedne zemlje koja nije znala srpski jezik, a pred dežurnim sudijom izjavila je, preko prevodioca, da je došla da prosi u Novi Sad zato što je čula da se u Srbiji dobro prosjači jer tu živi dobrodušan narod i lako daje priloge. Posle svega, ona je izvadila pare i platila izrečenu kaznu.
Kozarski primećuje da je nedovoljno poznato da je po Zakonu o javnom redu i miru kažnjivo prikupljanje dobrovoljnih priloga bez ovlašćenja nekog registrovanog udruženja, fonda, odnosno odobrenja nadležnih organa, policije. Ako neko ugrozi spokojstvo građana ili naruši javni red i mir da bi to neko nazvao „prikrivenim prosjačenjem”, kazniće se od 10.000 dinara do pet puta većeg iznosa ili radom u javnom interesu. Za prosjačenje, kad se obično očekuje samilost na reči „hleb” i „lekovi”, preti novčana kazna od 5.000 dinara do 10.000 ili zatvor do 30 dana.
– Akcije policije povećavaju broj prekršajnih prijava. Na primer, česte su zbog kontrole prekoračenja brzine, telefoniranja u vožnji ili nestavljanja sigurnosnog pojasa. Naravno, vikendom i noću je akcenat na kontroli vožnje pod dejstvom alkohola – navodi Kozarski. On kaže da je trećina predmeta (8.700) od ukupnog broja prekršajnih naloga do 1. jula, koji se odnose na fiksne kazne koje se mogu platiti s polovinom iznosa ako se to uradi u roku od osam dana, izvršeno u prvoj polovini ove godine, odnosno naplaćeno prinudnim putem.
– Praktično, samo Prekršajni sud je izvršitelj svih naplaćivanja prekršaja po prekršajnim nalozima. To se rešava na više načina. Prvo opomenom da nije plaćeno, zatim prinudnom naplatom – skidanjem iznosa s plate, zamenom novačanih kazni u kaznu zatvora – 1.000 dinara odsluži se jednim danom iza rešetaka – objašnjava Kozarski. – Ipak, sve će stići na izvršenje jer intencija države je da nema više zastarelih izvršenja, zastarelih prekršajnih predmeta, već da postoji svesnost izvesnosti kažnjavanja. Neko to prihvati odmah, a nekog država traži i pronađe. Vremenom se pojačaju i troškovi kod odlaganja, a dosta ljudi je zaustavljeno i na granici jer nisu izmirili obaveze plaćanja kazni. Zbog toga može uslediti zadržavanje zbog opšte naredbe za dovođenje – raspisane policijske potrage, uz plaćanje troškova transporta.
Suzbijanje nasilja u porodici
– Od početka primene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici 2016. godine, vidljiva je preventivna uloga na prostoru koji pokriva novosadski Prekršajni sud, zato što su počinioci nasilja odmah upućivani u zatvor – kaže Kamenko Kozarski.
U novosadskom Prekršajnom sudu u prvoj polovini ove godine od 73 donete presude, 68 je osuđujućih, u trajanju od 30 do 60 dana. Znači, iz te problematike u navedenom periodu bilo je u radu prosečno tri predmeta sedmično. Od pomenute brojke kažnjena su 62 muškarca i šest osoba ženskog pola,
– Ranije je beleženo mnogo manje prijavljivanja nasilja u porodici jer su se žrtve uzdržavale od prijave nasilnika, a sad je ojačala svest da ih treba prijaviti za napade i pretnje. To je veoma važno – naglašava Kozarski.
Inače, u novosadskom Prekršajnom sudu za prvih šest meseci ove godine naplaćeno je na ime novčanih kazni više od 206.555.000 dinara, a za troškove postupka iznad 9.418.000 dinara.
– Sve više građana vodi računa otome da ne pravi prekršaje jer je izvesno da će prekršioca stići kazna. Takođe, sve je manje onog razmišljanja „ma, neće me uhvatiti”, pa tako, na primer, i onih koji voze uz zabranu. Valja napomenuti da kazne nisu zanemarljive, za neke nije dovoljna jedna plata – zaključuje predsednik Prekršajnog suda u Novom Sadu mr Kamenko Kozarski.
M. Vujačić