POTROŠAČKO ĆOŠE: Na opremanje đaka ode čitava plata
Nova školska godina počeće za tri nedelje.
Đaci se sigurno ne raduju što će ponovo morati da „greju stolicu”, a ni roditelji, kojima je to još jedan veliki izdatak. U buyet za opremanje školarca ulazi kupovina ranca, svezaka, olovaka, lenjira, šestara, peratonice, pribora za likovnu kulturu i fizičko vaspitanje i seta uybenika. Ipak, ove godine roditelji novosadskih prvaka mogu da odahnu, jer će uybenike za njih obezbediti Grad.
Najbogatiji izbor školskog pribora proteklih godina imaju megamarketi. Oni su već početkom avgusta izdali posebene „školske kataloge”, u kojima nude popuste koji se kreću od 20 do 70 odsto. Ranci koštaju od 1.500 dinara na sniženju do 5.000. Prošle godine u modi su bili ranci s raznim crtanim junacima, cvetni i šareni, te sa šljokicama. Cena peratonica je šarolika. Najjeftiniji modeli, koji nalikuju na mekanu vrećicu, koštaju od 250 do 500 dinara, dok su oni s posebnim odeljcima, na rasklapanje i do 1.500. Olovke se najčešće prodaju u pakovanju od četiri komada i koštaju od 70 do 150 dinara, u zavisnosti od kvaliteta.
Najprodavanije su bojice u pakovanju od 12 ili 24 komada, a za njih treba izdvojiti od 75 dinara pa naviše. Naravno, valja kupiti i novu gumicu, koja košta od 60 do 170 dinara, u zavisnosti od brenda, kao i blok za crtanje, za koji je potrebno izdvojiti od 75 do 150. Roditelji često pazare i šestare, za koje treba da izdvoje od 90 do 350 dinara, koliko staju najizdržljiviji, a uz njih obično se kupi i set od tri lenjira za oko 150 dinara. Mnogi megamarketi su u ponudu uvrstili i digitrone. Iako tokom časa nije dozvoljeno njihovo korišćenje, pri izradi domaćih zadataka umeju da olakšaju posao, a mogu se naći na sniženjima za 350 dinara.
Ove godine su „in” sveske s tropskim dekorom, cvećem i životinjama. Većina svezaka je na sniženju, a one malog formata mogu se pazariti već za deset dinara, dok velike staju 20. Za svesku s tvrdim povezom ili spiralom formata A-5, koja ima oko 50 listova, treba izdvojiti između 70 i 120 dinara, a za A-4 između 160 i 300. Naravno, ne treba zaboraviti uvijače za sveske i knjige. Set od deset uvijača A-5 formata košta 100 dinara, a A-4 formata 200.
S. Kovač
Foto: V. Fifa
ANKETA: DA LI JE OPREMANJE ĐAKA ZA ŠKOLU OPTEREĆENJE ZA KUĆNI BUDŽET?
Mitar Vujičić, radnik:
– Danas je sve je „udar” na kućni buyet. Najskuplje nam je izašla kupovina ranca, dok za ostali školski pribor nismo izdvojili mnogo novca. Na sreću, ćerka koja kreće u četvrti razred, nema posebne zahteve pri kupovini svezaka i peratonice, ali zato zna cene svih tih artikala.
Duško Radovanović, taksista:
– Set knjiga smo platili oko 7.300 dinara, a ranac oko 4.000. Opremanje deteta za školu nije skupo, za mene je skuplje plaćanje računa za mobili telefon, tokom godine skuplje mi izađe kupovina užine. Ljudima se čini da to nije trošak jer su rate ravnomerno raspoređene tokom godine.
Tijana Putnik, diplomirana menayerka:
– Na početku svake školske godine najviše novca izdvojim za kupovinu uybenika. Ćerka mi je gimnazijalka, pa nam ne treba mnogo novog i raznog školskog priobora. Da bismo uštedele, odlučile smo da kupujemo polovne uybenike, a ćerka nema ništa protiv toga.
Goran Janković, grafički inženjer:
– Opremanje đaka je veliki udar na kućni buyet, posebno što je to vreme kada polako počinje priprema zimnice. Retko koja porodica može bez muke da „izgura” početak škole, a da to novčanik „ne oseti”, ali tu su uvek bake i deke da koliko-toliko novčano pomognu.
S. K-č
Foto: V. Fifa