Podrška dojenju kroz edukaciju 120 zdravstvenih radnika
Podrška dojenju, osim tokom nedelje posvećene tom prirodnom obliku ishrane novorođenčadi, koja se završava danas, ove godine ogledaće se i kroz projekat koji nosi naziv „Podrška dojenju kroz primarni nivo zdravstvene zaštite”.
– Ne tiče se dojenje samo patronaže već svih organizacionih jedinica u okviru primarnog nivoa zdravstvene zaštite, ali i šire – kaže strukovna medicinska sestra i načelnica Patronažne službe Doma zdravlja „Novi Sad” Kristina Nedeljković. – Kad žena zatrudni, prvo se javi ginekologu koji treba da pruži neophodne informacije i promoviše dojenje kao najbolji način ishrane. U školicama za trudnice buduće mame uče kako pravilno da doje, što treba da olakša rad timu zdravstvenih radnika dalje u porodilištu. To je ustanova koja naročito treba da pruži određenu pomoć i podršku dojenju. Nakon izlaska iz porodilišta, ženu posećuje patronažna sestra i opet dolazimo do toga da i u tom segmentu ono treba da se promoviše. Beba mesec dana od rođenja ide u Pedijatrijsko savetovalište, kada lekari treba da pruže odgovarajuću podršku tom činu. Ako na svim mestima dobije identične informacije, majka uopšte neće sumnjati u svoju sposobnost da doji.
Pošto među pobrojanim zdravstvenim radnicima ne postoji odgovarajuća saradnja na tom polju, kroz projekat će se u septembru edukovati njih 120. Edukacija se odnosi na lekare, ginekologe, pedijatre, pedijatrijske, ginekološko-akušerske i patronažne sestre. Po rečima Kristine Nedeljković, očekivanja su da će se tako doprineti povećanju stope dojenja u našem gradu, dok će, s druge strane, Dom zdravlja imati edukovane i usavršene ljude, spremne za rad u budućem centru za reproduktivno zdravlje.
– Mi ne možemo toliko uticati na sekundarni ili tercijarni nivo zdravstvene zaštite, ali možemo na primarni, stoga ćemo putem radionica da edukujemo medicinske radnike u tri naše organizacione jedinice koje imaju veze s dojenjem – kaže naša sagovornica. – Tako će njihovi stavovi i znanja biti u skladu s najnovijim stručnim stavovima koji se primenjuju u svetu. Dom zdravlja „Novi Sad” je dobio novac od kabineta ministarke Slavice Đukić Dejanović za otvaranje centra za reproduktivno zdravlje u Novom Sadu, u kojem bi, između ostalog, trebalo da se formira prvo savetovalište za dojenje na primarnom nivou zdravstvene zaštite u Republici Srbiji, na šta smo veoma ponosni. Stoga je poenta da sve tri organizacione jedinice imaju medicinske radnike potkovane svetskim novitetima u oblasti dojenja.
Po njenim rečima, edukacija će se realizovati kroz stručne sastanke i radionice jer se u praksi pokazalo da se putem radionica najbolje usvajaju znanja. Tako je jedna radionica posvećena praktičnim veštinama koje zdravstveni radnici moraju da imaju kada se žena požali na problem.
Kako kaže, edukacije će biti posvećene mladim koliginicama koje počinju da rade jer, ako ih na vreme uvedu u svet najnovijih saznanja i veština, neće se dogoditi da budu nespremne za određene situacije. Kristina Nedeljković se nada da će projekat postati redovna praksa da bi se na nivou ustanove znanje o dojenju redovno zanavljalo.
Po rečima Kristine Nedeljković, majke se najčešće žale da imaju problem na početku laktacije i da im se u potpazušnom delu javljaju tvrdi čvorovi. To tkivo je osetljivo i žena ne treba nijednoj osobi da dozvoli da ga tretira jer ono „pamti” i u starosti može dovesti do većih problema.
– Ukoliko radimo masažu, ona mora biti vrlo lagana, s blagim tapkanjem, ali postoji način da se sve to izbegne jer beba najviše mleka izvuče iz onog dela dojke prema kojem joj je usmerena brada – kaže naša sagovornica. – Stoga postoje „trikovi” kako namestiti bebu i postaviti bradu u određeni položaj ne bi li pomogla mami i „razbila” nastali problem. To su „trikovi” kojima vas niko ne uči, a mi želimo da ih prenesmo našim medicinskim radnicima.
– Žena kada je nesigurna, traži razne načine za dobijanje informacija, a kada ne dobije odgovarajuće informacije od zdravstvenog sektora, okreće se internetu, koji u suštini pravi velike probleme u shvatanju realnih činjenica – kaže Kristina Nedeljković. – Imala sam priliku da pričam sa ženom koja je u jednom trenutku posle rođenja rekla da dojenje nije uopšte naivno i naravno da nije. Ono iziskuje mnogo vremena, truda i dosta angažmana. Uglavnom je dojenje kao pojava u društvu idealizovano pa čim se jave prve poteškoće, žena lako odustaje. Budućim majkama treba u startu reći da se dešavaju neprijatnosti i da je teško, treba da budu svesne toga, ali i spremne da se suoče s poteškoćama.
I. Bakmaz