"Dnevnik" u Inđiji: Sremci na privrednoj mapi Evrope
INĐIJA: Izgradnja fabrike guma japanske kompanije „Tojo tajers“ u Inđiji jedna je od najvažnijih i najznačajnijih investicija u Srbiji, rekao je juče na konferenciji za novinare u centru Inđije, predsednik opštine Vladimir Gak, nakon što je predsednik Srbije obelodanio da japanska kompanija dolazi da ulaže baš u ovu sremsku opštinu.
Investicija u prvoj fazi vredi oko 400 miliona evra, što je velika stvar za Srbiju jer pokazuje da je naša država danas definitivno najstabilnija u regionu i da možemo očekivati priliv ne samo japanskih investitora kao što je ovaj već i mnogih drugih, kazao je Gak.
Nijedna velika kompanija, dodao je, ne bi došla u Srbiju da oseti bilo kakvo trusno područje vezano za politiku, niti nestabilnost. Svi ozbiljni investitori maksimalno koriste sve resurse da se upoznaju sa situacijom u državi, u svakoj opštini, svakom gradu, i na kraju se tek odlučuju za investiciju, naročito kada govorimo o japanskim investitorima i o tako velikoj investiciji, kazao je Gak.
Po njegovim rečima, ta investicija Inđiju će svrstati u opštine koje imaju najmanju stopu nezaposlenosti, ne samo u Srbiji već možda i u čitavoj jugoistočnoj Evropi i šire. Stopa nezaposlenosti za dve godine biće manja od dva odsto.
Nova investicija „Tojo tajersa” nalaziće se na Lokaciji 15 Severoistočne industrijske zone u Inđiji na 60 hektara, a po rečima Aleksandra Vučića, biće uposleno 523 radnika.
Industrijska zona u Inđiji prostire se na 97 hektara, od toga je ostalo slobodno pet. Pregovaramo s „Tojo tajersom”, odnosno „Micubišijem” pune tri godine i nismo smeli to da kažemo javnosti, imali smo 29 poseta japanskih investitora, kako Inđiji, tako Narodnoj banci, tako Vladi Republike Srbije i imali smo maksmimalnu podršku predsednika Aleksandra Vučića, kome dugujemo veliku zahvalnost, kazao je Gak.
Gak je istakao da su oni primer da mogu parirati svim evropskim državama jer je to jedina investicija „Tojo tajersa” u Evropi za naredne desetine godina, kako to njihove prognoze predviđaju.
U narednih pet godina moja želja je da značajno povećamo broj stanovnika u Inđiji, za šta imamo kapaciteta, i priliku da zaposlimo ljude, obezbedimo stambeni prostor, kaže Gak.
Na ljudima je, dodao je, samo da prepoznaju Inđiju kao mesto u kojem treba živeti, koje je na pola puta između Beograda i Novog Sada što je čini idealnim mestom za život. U planu je i gradnja međustanice na brzoj pruzi koja se gradi odmah pored Industrijske zone, te će radnici iz Novog Sada i Beograda, kada brza pruga proradi, biti na poslu za 20-25 minuta.
Imamo najbolje opremljenu Industrijsku zonu u jugoistočnoj Evropi, šta kažu svi investitori koji su bili, da ne ispadne da zvučimo neskromno, kazao je Gak.
I pre ove investicije, dodao je, ne bi prošlo dva dana da ne dođe neko od zainteresovanih investitora.
Od toga se neke investicije realizuju, a neke ne. Najvažnije je da se Inđija vratila na privrednu mapu Evrope, što je bila naša misija i zbog čega su nas građani i birali, poručio je.
Obrad Lučić iz Inđije je zadovoljan investicijom i smatra da je nova fabrika guma prosperitet za poljoprivrednike i kamionyije, a smatra da tržište treba da bude namenjeno ekonomiji, pa i vojnoj industriji.
Nova radna mesta mnogo znače Inđijcima, a fabrika guma će svakako uposliti još ljudi, kazao je Lučić.
Inđijac Bogdan Milošević ističe da nema razloga zašto Inđijci ne bi podržavali investicije, i da je to samo plus, i iako je tek juče saznao za vest, obradovala ga je činjenica da u Inđiju dolazi „Micubiši”, pošto je mašinski tehničar te to ima veze s njegovom strukom.
I ostali koje smo pitali bili su srećni zbog novog investitora i svi ističu da ima posla i da se radi, te se i opština podiže.
Bolje se živi nego što se živelo, to je činjenica, kaže mladi Inđijac, koji je želeo da ostane bez potpisa u novinama.
Gak je rakao da, iako je investitor držan u tajnosti, stanovnici Inđije su ih verovatno mogli da primetiti u centru grada, u pešačkoj zoni, dok su obilazili stadion ili Dom zdravlja, jer tako velikog investitora zanima apsolutno sve.
Veliki dan za Inđiju, nešto što menja istoriju iz korena, ali i privrednu i geopolitičku sliku Srbije jer, kada vam dođe takva kompanija, to znači da su potpuno sigurni u političku stabilnost i uređenost države pošto su japanski investitori toliko precizni da su za vreme 29 poseta gledali svaki detalj, a od čitave Evrope izabrali baš Srbiju, odnosno Inđiju, što je naš ponos, podvukao je Gak, napominjući da su uradili mnogo stvari da bi se prikazali u najboljem svetlu.
Pobediti Slovačku, Poljsku, sve države i gradove u Evropi koje možete nabrojati, da to baš budu Srbija i Inđija zaista je velika stvar i stanovnici Inđije treba da budu vrlo ponosni, kazao je Gak. Kako je dodao, sva dokumentacija koju izdaje lokalna samouprava je spremna i poznati smo po tome da svaki investitor u Inđiji, od trenutka kada pripremi dokumentaciju, u roku od tri dana dobija građevinsku dozvolu.
On je napomenuo da je osam od deset novih ugovora potpisano upravo u Severoistočnoj zoni, gde će se graditi fabrika guma, a svaka kompanija je kupila zemljište od opštine Inđija, novac uplatila u budžet Opštine, što je slučaj i s „Toja tajersom”. Osam kopmanija uposliće 1.000 radnika, o čemu je „Dnevnik” već pisao.
Podsećam da Industrijska zona nije postojala, već je to bilo 97 hektara pod kukuruzom, pšenicom, dok je danas to najbolje opremljena Industrijska zona, s najpovoljnijom cenom i najboljim geografskim položajem, što je bio razlog da investitor dođe, rekao je Gak.
Maša Stakić