Predstavljen Generalni projekat atmosferske kanalizacije u Odžacima
ODŽACI: Na bazi Generalnog projekta atmosferske kanalizacije naseljenog mesta Oyaci, lokalna samouprava ulazi u višegodišnji posao regulisanja odvođenja vode, koji je investiciono vredan 600 miliona dinara.
Rešavanjem odvođenja atmoferskih biće rešen veliki problem, s obzirom na to da se smenjuju periodi sa izrazitim sušama i kiše velikog intenziteta, a kratkog trajanja.
- Teren u Odžacima je takav da je površinski sloj glinovito prašnjast, slabo propustljiv, tako da je infiltracija vode kroz podzemlje veoma otežana što znači da je sistem otvorenih kanala, i zacevljenih, jedini način za odvođenje atmosferskih voda. Ovim projektom se može odmah krenuti i u narednu fazu izrade tehničke dokumentacije, a to je izrada projekta za građevinsku dozvolu gde će prema nekoj određenoj dinamici koja će se definisati, moći da se grade delovi bilo kog naseljenog mesta – rekao je, između ostalog, Matija Stipić direktor „Vojvodinaprojekta” iz Novog Sada, predstavljajući Generalni projekat.
Upravo zbog velikog problema s atmosfeskim vodama Opština Oyaci putem javnog konkursa odabrala je ovu firmu i u predviđenom roku od pola godine dobila urađen Generalni projekat, koji je krajem prošle nedelje predstavljen. Ovaj posao podrazumevao je veliku pripremu, snimanje kompletnog naselja i postojećeg stanja odvođenja atmosferskih voda. Usledilo je prikupljanje svih podataka o instalacijama vodovoda, kanalizacije upotrebljenih voda i na bazi toga je napravljen koncept za celo naselje.
Naselje Odžaci ima oko 320 hektara, a generalni projekat je obuhvatio i rešavanje odvođenja atmosferskih voda istočne radne zone koje ima površinu od oko 150 hektara. Ukupna dužina atmosferske kanalizacije je 48 kilometara, podeljeniih u osam slivova koji su orijentisani tako da voda nivelaciono teče ka najnižem recipijentu, odnosno kanalu, kojih ima oko naselja, pojasnio je Stipić.
- Od Vodoprivrednog preduzeća „Dunav“ dobili smo svu raspoloživu dokumentaciju tako da odvođenje voda ne utiče na povećanje nivoa vode u kanalima za vreme odvođenja u periodu kada je to najkritičnije u martu i aprilu. Atmosferska kanalizacija je izvedena kao sistem otvorenih i zatvorenih kanala, i definisana na kišu koja se pojavljuje sa povratnim periodom jednom u dve godine, odnosno trajanja 30 minuta, to je kiša intenziteta 15 mm, za tu kišu ne sme da dođe do izlivanja vode iz kanala. Otvoreni kanali su trapezno poprečnog profila sa betonskim dnom, dok je deo kanalizacije i zacevljen. Sva kanalizacija se odvodi do meliorativnih kanala koji se kasnije ulivaju u kanal DTD – precizirao je Matija Stipić.
V. H.
Foto: V. Fifa