Stupila na snagu Uredba o upravljanju kapitalnim projektima: Trošenje državnih para pod kontrolom
Juče je stupila na snagu Vladina Uredba o upravljanju kapitalnim projektima, ali će njena primena početi u januaru naredne godine.
Tim aktom će svi kapitalni projekti koji se sprovode u Srbiji biti pod kontrolom države od početka do kraja sprovođenja.
Svi kojima budu odobreni kapitalni projekti u skladu s prioritetima koje je država utvrdila biće povezani preko jedinstvenog informacionog centra, a oni koji troše državni novac za velike investicije kao što su izgradnja škola, puteva, pruga, bolnica, bazena... moraće da račun polažu Ministarstvu finansija. Na taj način će Srbija ujedno imati i pregled kako se troši budžetski novac.
Vladinim aktom sistemski se uređuju sadržina kapitalnih investicija, način, priprema, ocena, odabir kao i praćenje sprovođenja. To omogućava da se svaka faza ulaganja kontroliše, ali i da se poštuju postavljeni rokovi za kapitalne projekte. Uredbom se na sistemski način definiše ceo projektni ciklus, od izbora projekta do realizacije, bez obzira na izvor finansiranja.
Rešenje za višegodišnje nedostatke
Fiskalni savet Srbije i Državna revizorska institucija već duže ukazuju na manjkavosti u trošenju budžetskog novca, pogotovo kada je reč o izgradnji lokalnih i državnih puteva, bazena, škola... Konkretno, zameraju što niko ne kontroliše realizaciju kapitalnih investicija, zbog čega one često traju više godina. Upravo Uredba o upravljanju kapitalnim projektima rešava nedostatke koji su uočeni u prethodnim godinama.
Ministarstvo za finansije, po Uredbi, dobija obavezu da vodi integrisanu bazu kapitalnih projekata, koja će omogućiti registraciju, kandidovanje i ocenu projekta, kao i njegovo praćenje. Predlagači kapitalnih projekata biće opštine, pokrajina ili ministarstva, uz obavezu da iz reda zaposlenih imenuju koordinatora ovlašćenog za unos podataka o kapitalnim projektima i da te podatke kvartalo ažurira.
Opštine i pokrajine, takođe, imaju obavezu da uspostave bazu kapitalnih projekata koja se mora slagati s podacima unetim u integrisanu bazu koju vodi Ministarstvo finansija.
Predlagač projekta ima obavezu da formira jedinicu za upravljanje kapitalnim projektima. Ona je zadužena za planiranje, organizovanje, kontrolu i rukovođenje kapitalnim projektom tokom projektnog ciklusa do završetka investicione faze. Ona će moći biti trajnog ili privremenog karaktera.
Vlada Srbije ima obavezu da formira komisiju za kapitalne investicije, na čijem čelu će biti predsednik Vlade, a članovi ministri finansija, građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, evropskih integracija.
Treba podsetiti i na to da usvajanjem Uredbe o kapitalnim projektima Srbija ispunjava jedan od ciljeva na koji se obavezala pred MMF-om, kao i da ona omogućava strutkturnu reformu iz Programa ekonomskh reformi, koja je jedan od najvažnijih strateških dokumenata u ekonomskom dijalogu naše države s Evropskom unijom.
LJ. Malešević