AZIL ZA PSE U BEČEJU Krenu na more pa odbace ljubimca
BEČEJ: Kad se pre nepunih 12 godina otvorilo prihvatilište za pse u Bečeju, govorilo se da će to biti apartmani za pseće beskućnike, a trebalo je, evo, toliko vremena da se eliminišu oblaci prašine u letnjem ili blato preko članaka u kišovitom periodu.
- Zahvaljujući donaciji francuskog udruženja „Ničiji pas“, ovih dana je završeno asfaltiranje oko 300 kvadratnih metara u prednjem delu prihvatlišta, gde je svaka kiša ostavljala višednevni blatnjavi trag - rekla nam je radnica u bečejskom prihvatilištu za pse Kristina Stepanov. - Lane je asfaltiran zadnji deo dvorišnog prostora, pa sada mi zaposleni i psi ne gazimo po blatu kad padne kiša. Ovaj prednji deo je bio posebno osetljiv, jer su dolazili kamioni. Istovremeno smo raščistili slobodan deo dvorišta, gde bi prihvatilište moglo da se proširi. Potrebno je i taj deo asfaltirati i izgraditi kućice za pse, što bi omogućilo da se sadašnji kapacitet od 150 pasa duplira.
Tako su stvoreni neuporedivo bolji uslovi za pse, a i zaposlenima je olakšan posao održavanja higijene prihvatilišta. A to je vrlo bitno u situaciji kad se svakodnevno povećava broj pasa koji nalaze utočište u prihvatilištu.
- Kapacitet našeg prihvatilišta jeste 150 pasa, ali mi ih sada imamo oko 300, a na taj broj treba dodati još stotinak štenaca. Kad je sezona godišnjih odmora, najveći je priliv napuštenih pasa, jer pojedini vlasnici nemajući kome da ih ostave na čuvanje, puste ih na ulicu ili ih donesu kod nas. Pojavio se i problem napuštenih mačaka i mačića. Ljudi ih donesu u kutijama ili yakovima i ostave ispred prihvatilišta- kaže Kristina.
JP „Komunalac“ je svojevremeno dobilo u nadležnost brigu oko prihvatilišta za napuštene pse, pa je pitanje veterinarskog tretmana i ishrane na adekvatan način rešeno, ali je vidan nedostatak radne snage. Ovde bi po kapacitetu trebalo da radi šest, a uposleno je samo dvoje radnika. Udomljavanjem bi se azil rasteretio, ali mesečno se udomi samo po nekoliko pasa.
V. Jankov