Uklanjaju se radioaktivni gromobrani u gradu
Na osnovu Studije rasporeda radoioaktivnih gromobrana u gradu Novom Sadu, koju je u oktobru 2018. godine sproveo Departman Prirodno-matematičkog fakulteta za fiziku, utvrđeno je da su od ukupno 66 ispitanih objekata u gradu, Petrovaradinu i Futogu, na 35 takvi gromobrani.
Među njima je i pet radioaktivnih gromobrana koje su stručnjaci s Departmana za fiziku locirali uprkos tome što prethodno nije bilo informacija o prisustvu radijacije na njima. Procenjeno je da demontaža jednog radioaktivnog gromobrana uz postavljanje običnog košta oko 250.000 dinara.
Gradska uprava za zaštitu životne sredine raspisala je konkurs, koji ističe 6. avgusta, kojim traži firmu za ć uklanjanje 24 radioaktivna gromobrana. Za taj posao Grad je izdvojio 13 miliona dinara, s PDV-om. Osim bezbedne demontaže, zahteva se da firma s kojom sklope dogovor, transportuje radioaktivne gromobrane u skladište Javnog preduzeća „Nuklearni objekti Srbije”. Preduzeće će biti u obavezi i da izradi projekat nove gromobranske instalacije, otkloni nedostatke na sadašnjim, ali i da isporuči nove gromobrane uz izveštaj o njihovom ispitivanju.
Radioaktivni gromobrani su izvori jonizujućeg zračenja, dok oni koji su oštećeni, a nisu uklonjeni, i s kojima se neodgovarajuće postupa, mogu predstavljati rizik po zdravlje ljudi i životnu sredinu, poručuju iz Gradske uprave za zaštitu životne sredine. Svi evidentirani gromobrani su bili u funkciji, a pri izradi Studije merena je brzina doze i utvrđeno da nije registrovano odstupanje od prirodnog nivoa jonizujućeg zračenja, kao posledica prisustva radioaktivnih gromobrana.
U Studiji PMF-a navodi se da su radioaktivni gromobrani na pojedinim mestima u državi ugrađivani još od šezdesetih godina prošlog veka s idejom da se poboljša zaštita od udara groma. Po Zakonu o zaštiti od jonizujućeg zračenja i o nuklearnoj sigurnosti, rok za njihovo uklanjanje istekao je u maju 2014. godine. U Studiji je, takođe, navedeno da se ne može u potpunosti odbaciti eventualno postojanje radioaktivnih gromobrana i na drugim mestima koja nisu bila obuhvaćena njihovim istraživanjem, odnosno na onim za koje ne postoje ranije tvrdnje o tome. Savetuju da demontažu radioaktivnih gromobrana mora istovremeno da prati i postavljanje novih, bezbednih da se ne bi desilo da ta mesta ostanu bez gromobranske zaštite.
Radioaktivni gromobrani koji će se uklanjati nalaze se na objektima u ulicama Gavrila Principa 24, Radničkoj 32, Đorđa Rajkovića 18, Bulevaru Mihajla Pupina 3, Šumadijskoj 14 i 23, Bate Brkića 34, Rade Kondića bb u Futogu, parceli 7322 u Despota Stefana, Sime Matavulja bb, Kisačkom putu 3, Stevana Mitrova Ljubiše 1, Dragoslava Stojanovića Sipe 13, Kralja Petra 3 i 23, Filipa Višnjića 4/A, Hajduk Veljkovoj 11, Heroja Pinkija 2, Seljačkih buna 59 i 89, Dušana Danilovića 8 i 38 i Temerinskoj 5. Kako navode u Gradskoj upravi za zaštitu životne sredine, preostali radioaktivni gromobrani se nalaze na zgradama i parcelama u privatnom vlasništvu, te su njihovi vlasnici u obavezi da ih na osnovu Zakona o radijacionoj i nuklearnoj sigurnosti i bezbednosti uklone i zamene odgovarajućim gromobranom o svom trošku. Kako kažu, svi koji imaju tu obavezu već su obavešteni.
V. Bijelić