U Karlovcima vino veći mamac za turiste nego znamenitosti
Poslednjih nekoliko godina, a svakim danom sve više, na ulicama Sremskih Karlovaca mogu se sresti turisti iz Kine i drugih dalekoistočnih zemalja.
Retko u većoj grupi, u većini slučajeva individualno po dvoje-troje, Kinezi „špartaju” po Karlovcima, fotogafišući sve što im se učini zanimljivim i, naravno, sebe na najrazličitijim mestima. Dolaze u svako doba dana, tako da više meštanima nije ni čudno kada ih u ranim jutarnjim satima vide kako obilaze gradić.
Takav slučaj je i s tročlanom porodicom iz Šangaja koju juče pre devet sati zatekosmo u centru Karlovaca „naoružanu” foto-aparatom. Kako saznadosmo od najmlađeg člana porodice, kćerke Ma Čong, doputovali su u Srbiju pre šest dana. To im je prvi dolazak u našu zemlju. Odseli su u Beogradu, a na ideju da juče posete Karlovce došli su zbog jedne od karlovačkih znamenitosti – vina.
Budući da su tek pošli u obilazak kada smo ih sreli kod Karlovačke gimnazije, rekli su da im se Karlovci dopadaju jer su veoma mirno mesto u odnosu na njihov višemilionski Šangaj, a za najstariju srpsku gimnaziju rekoše da deluje vrlo impresivno. Odlučili su da tokom boravka u Srbiji jedan dan provedu u Karlovcima i to čine sami, ne koristeći usluge vodiča.
Zvanični podaci potvrđuju ono što se i golim okom može primetiti. Po evidenciji opštinske Turističke organizacije (TOOSK), broj stranih turista lane bio je pedeset odsto veći nego prethodne godine. Karlovce je, po podacima turističkih poslenika, posetilo 1.427 stranaca koji su koristili usluge TOOSK-a. Njihov broj je, kako kažu u TOOSK-u, daleko veći, u šta se može uveriti svako ko živi u tom mestu, pošto u zvaničnu statistiku ne ulaze oni u tranzitu, zatim oni koji individualno po svom nahođenju, kao naši sagovornici, dođu i bez ulaznice ili vodiča obiđu šta ih zanima, kao i oni koji posećuju određene manifestacije.
U strukturi stranih gostiju u 2018. godini osetno je povećanje broja turista iz Republike Kine. To se tumači kao direktna posledica ukidanja viznog režima za Srbiju. Posle njih po brojnosti su turisti iz Izraela i Turske.
Za razliku od domaćih posetilaca, koji se najviše interesuju za kulturno-istorijske znamenitosti, strance u Karlovce u velikoj meri privlače vino i priroda. O tome mogu posvedočiti vlasnici mnogobrojnih vinarija po Karlovcima.
Kako kažu u Turističkoj organizaciji, mnogi se raspituju za manastire i voleli bi da šetaju po Fruškoj gori i obližnjem Stražilovu, što ukazuje na to da su pobornici aktivnog odmora. Sve više se raspituju za kupanje, vožnju biciklima. Beleži se porast broja onih koji dolaze biciklima, pa čak i onih koji preferiraju pešačenje, i tu je uglavnom reč o turistima iz Zapadne Evrope. Svima se dopadaju Karlovci kao malo i mirno mesto.
Vrlo često zalaze u haustor Ekološkog centra „Radulovački”, misleći, ili zato što su pogrešno upućeni, da je to info-centar. A kada uđu, raspituju se o tome čime se Pokret gorana Vojvodine, koji je vlasnik Ekološkog centra, bavi i obavezno se fotografišu.
Omiljena destinacija za fotografisanje im je Vidikovac. Ni dvestotinak stepenika, kad već prevale veliki deo zemaljske kugle, nije im prepreka da savladaju da bi poneli uspomenu iz Sremskih Karlovaca s najlepše tačke.
Zorica Milosavljević