ANALIZE OHRABRUJU Voda u Dunavu za sada bezbedna za kupanje
– Od 10. juna počela je kontrola Dunava na različitim kupalištima i za sada voda ne predstavlja opasnost po zdravlje građana – rekla je specijalista higijene prof. dr Sanja Bijelović na redovnoj mesečnoj konferenciji za medije Instituta za javno zdravlje Vojvodine.
– Svakog dana se redovno, na jednom mestu kontroliše voda na gradskoj plaži Štrand i rezultati se mogu pratiti preko oglasne table kupališta. Osim toga, jednom nedeljno se voda Dunava kontroliše kod Futoga na plaži, zatim Begečke jame, kao i Oficirske plaže i ona zadovoljava propisane zahteve kvaliteta za I do III klasu površinske vode.
Iako je voda za kupanje trenutno bezbedna, iz te ustanove apeluju na građane da ispoštuju osnovni higijenski red posle povratka s kupališta.
– Nakon kupanja u Dunavu obavezno je tuširanje zdravstveno ispravnom vodom za piće koja je dostupna na Štrandu – kazala je dr Bijelović. – Ukoliko se kupate na drugim mestima gde nema organizovanih tuševa i kupatila, odmah po dolasku kući obavezno je prvo tuširanje, skidanje sa sebe kompletne odeće i istresanje peska i svih drugih čestica koje pokupite sa sobom jer u njima mogu biti prisutni različiti uzročnici bolesti.
Što se tiče zdravstvene ispravnost vode za piće iz novosadskog vodovoda, po njenim rečima, u više od 98 odsto uzoraka voda je bezbedna i ne postoji opasnost po zdravlje, stoga se može slobodno koristiti. Talog smeđe boje ili pojava crnih pahulja u vodi ne predstavlja opasnost i preporuka je da se voda iz česme pusti da malo oteče pod blagim mlazom.
– Voda iz javnog bunara „Snežna Marija” je neispravna i ne preporučuje se za upotrebu, dok ostali javni bunari imaju u sebi neke fizičko-hemijske elemente koji mogu biti uzrok neispravnosti, ali za sada ne predstavljaju opasnost po zdravlje ljudi – kazala je naša sagovonica. – Sve dodatne informacije su dostupne na našem sajtu, te ko namerava da boravi u prirodi, ima mogućnost da proveri kakva je voda u određenom bunaru i da se odgovarajuće pripremi za svoj boravak na otvorenom.
Po rečima sprecijalistkinje epidemiologije u Institutu za javno zdravlje Vojvodine prim. dr Svetlane Ilić, od 14. juna do 16. jula u Vojvodini je registrovan približno isti broj slučajeva zaraznih bolesti kao i u prethodnom izveštajnom periodu. U odnosu na isti period lane, taj broj je deset odsto manji.
Kako je rekla sprecijalistkinja epidemiologije prim. dr Svetlana Ilić, 28. jul je Svetski dan borbe protiv hepatitisa, te je podsetila sugrađane na to da se na Institutu za javno zdravlje Vojvodine tokom cele godine kontinuirano sprovode analize i provere.
– U nedelji pred obeležavanje Svetskog dana borbe protiv hepatitisa intenziviraćemo akciju provere – kazala je naša sagovornica, i dodala da će se zainteresovanim građanima raditi „brzi testovi”.
– Respiratorne zarazne bolesti su najčešća oboljenja, a kada su u pitanju zarazne bolesti protiv kojih se sprovodi sistemska imunizacija, u proteklom periodu je osam sugrađana obolelo od velikog kašlja – kazala je Svetlana Ilić. – Tuberkuloza u Vojvodini ima opadajući trend i u proteklih mesec dana obolelo je 19 osoba. Prijavljeno je 20 odsto više obolelih od crevnih zaraznih bolesti nego lane pa je tako od salmonele obolela 51 osoba, a od kampilobaktera 42.
Kako je rekla, što se tiče polno prenosivih bolesti, tradicionalno je vodeća polna infekcija genitalna hlamidijaza i u poslednjih mesec dana bolest je utvrđena kod 21 osobe. Od parenteralnih hepatitisa B i C u posmatranom periodu je prijavljeno sedam osoba, dok su od sifilisa obolele dve. Virus HIV-a dijagnostikovan je kod 16 osoba, a oboljevanje od AIDS-a kod njih šest.
I. Bakmaz