CRNI BILANS PORODIČNOG NASILJA Četiri žene ubijene za samo 10 dana
Nemanja M. (54) uhapšen je zbog sumnje da je u porodičnoj kući ubio majku Stanojku M. (83).
Zločin se, kako prenose mediji, dogodio u Volginoj ulici na beogradskom naselju Zvezdara a policija je uhapsila Nemanju M. i on se sumnjiči za teško ubistvo.
Mediji prenose saznanja iz Hitne pomoć gde je konstatovala smrt žene u noći između subote i nedelje. Naime, do ubistva je najverovatnije došlo oko dva ujutru, a Nemanja je tek sutradan ujutru pozvao Hitnu pomoć i rekao da njegova majka ne daje znake života.
Komšije kažu da su sin i majka tu odskoro živeli, s tim što je sin pre zakupio tu stan, a nakon toga je majku preuzeo iz doma za stare i doveo je da živi sa njim.
U utorak je u Požegi preminula žena u koju je prošle nedelje pucao očuh.
Za samo desetak dana u Srbiji su u porodičnim obračunima ubijene četiri žene. Crna serija otvorena je u Vojvodini, gde su stradale dve žene.
Naime, sredinom pretprošle sedmice, na crpnoj stanici kod Bačkog Petrovog Sela, Šandor H. (60) je iz lovačke puške hicem u leđa usmrtio suprugu Kristinu (43), a zatim sebi oduzeo život.
Samo nedelju dana kasnije, u selu Poljanice, kod Bečeja, Kristina K. (31) je, kako se sumnja, posle svađe, nožem i vilama nasmrt izbola svekrvu Iboju V. (59).
Region Potisja je, ovog proleća, potreslo i ubistvo Slavice L. (47) iz Mola, kojoj je posle četvrt veka braka, život oduzeo suprug Karolj (58). On je u porodičnoj kući suprugu najpre polio benzinom, a potom zapalio. Kada je video šta je uradio, sebi je ubrizgao veću količinu insulina, jer je bio dijabetičar, očekujući, kako se predpostavlja, da će tako i sebe usmrtiti.
Samo dan ranije, 24. maja, dogodilo se nezapamćeno zločin u Novom Sadu kada je Goran Janković (37), počinio je trostruko ubistvo. On je macolim usmrtio suprugu Mirjanu (32),taštu Nadu (56) i tasta Branislava Papjića (57) naočigled svoja dva maloletna sina.
Goran Janković je nakon hapšenja priznao zločin, navodeći da je bio iznerviran što ga je žena 11. maja prijavila za nasilje u porodici.
Stravičan zločin potresao je i žitelje Čortanovaca, kod Inđije, kada je 8. marta Milan T. (56) nožem prerezao vrat svojoj partnerki Nadi Đ. (58). Ni dan danas komšije u Ulici Vlade Grbića Junaka u Čortanovcima, gde se odigrala tragedija, ne mogu da se priberu od šoka.
Mesec dana ranije, u Subotici, u Dalmatinskoj ulici, komšije su našle beživotno telo Jasne M. (41). Nju je, kako se sumnja, tupim predmetom usmrtio bivši ljubavnik koji je zatim presudio sebi. Od početka godine u Srbiji je, u porodičnom nasilju, život izgubilo 15 žena. Crnoj statistici, naime, dodato je i ubistvo Majde Garović (81) iz Zemuna. Za ovaj zločin tereti se Jelena Š. koja je nakon ubistva telo starice zapalila i sakrila u kontenjeru kod Krčedina.
S Jelenom Š. pao je i njen brat Momčilo D., koji je osumljičen za saučesništvo.
U Srbi je prošle godine ubijeno 30 žena. Policija je u tom periodu izrekla 23.118 hitnih mera koje su trebalo da spreče nasilje u porodici. Privremeno je udaljila gotovo 7.000 ljudi iz porodica i zabranila prilazak 16.000 njih.
U prethodnih deset godina ubijeno više od 320 žena u slučajevima porodičnog ili partnerskog nasilja, a u tu statistiku čak ne ulaze žene koje su preminule od posledica dugogodišnjeg trpljenja nasilja ili čija smrt ne dospe u medije.
Nadležni organi u Srbiji su tokom 22 meseca, od kada je počela primene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, razmotrili 88.188 prijavljenih slučajeva i izdradili 23.176 individualnih planova zaštite i podrške žrtvi, saopštilo je Ministarstvo pravde Srbije povodom Dana sećanja na ubijene žene žrtve nasilja, 18. maja. Taj datum je odabran jer je 16, 17. i 18. maja 2015. godine čak sedam žena u Srbiji ubijeno u porodičnom i partnerskom nasilju.
Od 30 žena koje godišnje stradaju, svaka treća je nasilje prethodno prijavila, a njihove ubice opet su najčešće bili supruzi i partneri.
Ljubomora ili napuštanje najčešći su motivi nasilnika za ubistvo žena. Istraživanja pokazuju da je najopasnije mesto za ženu koja trpi nasilje upravo njen dom i da je u mnogim slučajevima podrška porodica ali društva izostala.
Zakon o sprečavanju nasilja u porodici, čija je primena počela 1. juna 2017. godine, uveo je u pravni sistem Srbije nove, hitne mere u postupanju državnih organa. Tim zakonom propisana je i obavezna koordinacija nadležnih institucija, kao i izrada individualnih planova zaštite svake žrtve nasilja u porodici.
Uporedo s tim, izmenjen je i Krivični zakon, a uvedena su nova krivična dela: proganjanje, seksualno uznemiravanje, prinudni brak i sakaćenje ženskog polnog organa, koja dodatno pružaju krivično-pravnu zaštitu žena.
Iz Ministarstva pravde ukazuju da je nužno raditi na osnaživanju žrtve da o nasilju ne ćuti, već da ga prijavi, kao i da je potrebno još više raditi na podizanju profesionalnih kapaciteta da bi se uspostavilo poverenje između žrtva i pravosudnih i drugih organa.
Iako je država uradila mnogo dobrih stvari u vezi s nasiljem u porodici, neophodna je bolja koordinacija svih institucija u lancu zaštite žrtava, smatraju stručnjaci i dodaju da bi sve institucije trebalo da se umreže da bi se pomoć pružila onom kome je potrebna, a to su žene i deca, ali je pitanje da li će to uvek biti sprovedeno u delo.
D. Nikolić