INTERPOL i UNMIK: Ništa o poternici za Radojičićem
BEOGRAD: Na pitanje o međunarodnom nalogu za hapšenje Milana Radojičića, INTERPOL je uputio Tanjug na "zemlju za koju se veruje da je zatražila izdavanje naloga za hapšenje", a to je u ovom slučaju tzv. Kosovo, teritorija koju kao državu ne priznaje veliki broj zemalja i članica Ujedinjenih nacija i koja nije član INTERPOL-a.
Kosovo, odnosno kosovska policija, zbog toga može da komunicira sa INTERPOLOM samo posredstvom privremene administrativne misije UN, UNMIK-a, koja, istovremeno, za pitanja u vezi sa nalozima za hapšenje upućuje na prištinske vlasti i Interpol.
Na pitanje Glasa Amerike da li je tačno da je preko UNMIK-a raspisan međunarodni nalog za hapšenje Radojičića, portparolka te misije Sanam Dolatšahi rekla je juče da je komunikacija između UNMIK-a i prištinskih vlasti u vezi sa pitanjima Interpola, kao i između UNMIK-a i Interpola, poverljiva.
Golastšahi nije ni potvrdila, ni demantovala da li je UMNIK u ime Kosova zatražio raspisivanje međunarodnog naloga za hapšenje (koji ima dejstvo međnarodne poternice) preko UNMIK-a, a koji bi, ukoliko jeste raspisan, bio vidljiv svim policijama sveta koje su u sistemu INTREPOL-a.
Međutim, među članicama INTERPOL-a ima zemalja koje Kosovo ne priznaju kao državu.
Međunarodni nalog za hapšenje je molba jedne države da se uhapsi osoba sa naloga ukoliko se pojavi na teritoriji druge države, a država koja je raspisala nalog njime garantuje da će zatražiti ekstradiciju uhapšene osobe.
Postavlja se pitanje šta će se desiti ako po nalogu postupi država koja jeste članica INPERPOL-a, ali ne priznaje Kosovo kao državu.
U tom slučaju moglo bi da se očekuje postupanje po nalogu u smislu hapšenja, odnosno privođenja, ali ne i izručenje nepriznatoj državi Kosovo.