Brnabić: Zadovoljna sam radom vlade, menjamo Srbiju
BEOGRAD: Premijerka Ana Brnabić izjavila je da je zadovoljna rezultatima koje je Vlada Srbije postigla kao tim, navodeći da je ostala posvećena dosadašnjim ciljevima, pre svega, kada je reč o makroekonomskoj stabilnosti i daljem jačanju Srbije.
BEOGRAD: Premijerka Ana Brnabić izjavila je danas da je zadovoljna rezultatima koje je Vlada Srbije postigla kao tim, navodeći da je ostala posvećena dosadašnjim ciljevima, pre svega, kada je reč o makroekonomskoj stabilnosti i daljem jačanju Srbije.
Ona je na konferenciji za novinare povodom dve godine rada rekla da je najvažnije da građani razumeju šta vlada radi i da je lako dostupna i otvorena za njih.
Duboko smo posvećeni da promenimo Srbiju na bolje i uverena sam da su je stvari koje radimo pomerili u tom pravcu”, rekla je Brnabić i podsetila na reforme koje su sprovedene, digitalizaciju i cilju da se ekonomija zasniva na znanju i inovacijama.
Govoreći o životnom standardu, Brnabić je kazala da su penzije u proseku povećane za 12,5 odsto, nakon što su mere fiskalne konsolidacije dale rezultat i podsetila da je krajem prošle godine stavljen van snage zakon o privremenom načinu utvrđivanju isplate penzija.
Plate u javnom sektoru su povećane između 12 i 23 odsto, a do kraja godine se očekuje još jedno povećanje.
Premijerka je istakla da su plate najviše povećane u zdravstvu, između 28 i 30 odsto, kao i u obrazovanju što, kako kaže, pokazuje prioritete Vlade Srbije da zadrži lekare i medicinske sestre u zemlji, kao i da nagradi zaposlene u obrazovanju.
Prosečna plata sada iznosi 463 evra, što je za 11,3 odsto više, dodala je ona.
Takođe, ukazala je da se danas plate i penzije povećavaju na realnim osnovama. Prema njenim rečima, suficit u budžetu danas iznosi 21,26 milijardi dinara.
Brnabić je dodala da je uz saglasnost Socijalno-ekonomskog saveta povećan minimalac za 19,5 odsto, na 27.200 dinara, dok je istovremeni smanjeno poresko opterećenje privrednika.
Istakla je da su strane direktne investicije u prvih pet meseci iznosile 1,4 milijarde evra, što je za 17 odsto više nego u istom periodu prošle godine, a tokom prošle godine bile su 3,5 milijardi evra.
Govoreći o infrastrukturi, Brnabić je najavila da će početi radovi na Moravskom koridoru i deonici auto-puta Beograd-Sarajevo.
Podsetila je i da je završen Koridor 10 i da su toku radovi na Koridoru 11.
"Takođe, radi se i Ruma-Šabac, što je sve deo novog ciklusa koji počinje do kraja godine", rekla Brnabić i navela da su, kada je reč o železnici u toku projektu vredni 2,4 milijarde evra.
Brnabić kaže da je Srbija ove godine imala najmanji broj krivičnih dela, a povećane su i zaplene narkotika.
"Vladavina prava nastavlja da bude prioritet. Borba protiv korupcije, nova ovlašćenja državnih organa. Usvojen je zakon za borbu protiv korupcije. Uspostavljena nova organizacija u sudovima i policiji. Nova odeljenja", rekla je Brnabić.
Ona je dodala daje uvedena doživotna kazna za najteža krivična dela i da se od maja 2017. godine radi na predlogu izmena Ustava.
Navodeći da EU ostaje strateški cilj, Brnabić je navela da je otvoreno devet novih poglavlja, kao i da je potpisano 11 finansijskih sporazuma o bespovratnim sredstvima za Srbiju.
Premijerka je istakla da zdravstvo danas izgleda mnogo drugačije nego danas, jer je mnogo toga uloženo u infrastrukturu, izgradnju novih i rekonstrukcije postojećih objekata i u tom smislu podsetila da je pušten u rad KC Niš, rekonstruisana i opremljena zgrada KBC Dragiša Mišović, renovirane su mnoge bolnice i kupljena je nova oprema…
Tokom juna je, po njenim rečima, položen kamen temeljac za Dedinje 2, novu zgradu Instituta za kardiovaskularne bolesti Dedinje, a radi se o potpuno novoj bolici površine 14.000 kvadrata.
“Zaposleno je oko 7.000 zdravstvenih radnika i odobreno oko 3.000 specijalizacija”, rekla je premijerka.
Što se tiče energetske infrastrukture, Srbija je počela da radi na veoma značajnom projetku izgradnje „Turskog toka“ i u toku je igradnja magistralnog gasovoda granica Bugarske-granica Mađarske.
“Pored ulaganja u energetsku infrastrukturu, u našoj energetskoj politici ''vodili smo računa o zaštiti građana sa nižim primanjima i nižim penzijama. Budžetom za ovu godinu smo obezbedili 1,3 milijardi dinara kao podršku za 75.000 porodica kroz mehanizam energetski ugroženog kupca”, rekla je Brnabić.
Kada je reč o poljoprivredi, Srbija je, kaže, pokrenula sistemske reforme, a takođe, poljoprivrednici danas mogu mnogo lakše da dođu do mehanizacije koja im je neophodna.
“Otvorili smo nova tržišta za našu poljoprivredu, omogućili bolje uslove za izvoz naših poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda na tržišta Turske, Kine, Egipta, Evroazijske ekonomske unije, UAE…”, kaže Brnabić.
Brnabić je istakla da je poljoprivreda danas jača i tehnološki modernija.
"Poljoprivreda će izgledati drugačije u godinama pred nama, da ne zavisimo od klimatskih promena", rekla je premijerka.