Brnabić: EU pre svega mirovni projekat, i to uspešan
LONDON: Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić istakla je sinoć u Londonu da na EU gleda pre svega kao na uspešan mirovni projekat, kao i na projekat koji donosi veće tržište i saradnju i istakla da je Srbija nesumljivo na evropskom putu.
Brnabić je, nakon izlaganja u Londonskoj školi biznisa na temu „Pobeđivanje u četvrtoj industrijskoj revoluciji“, upitana koji je stav Srbije po pitanju EU, jer Velika Britanija istupa iz nje, konstatovala da idemo u suprotnim smerovima.
Ona je istakla da je njoj kao nekome ko dolazi sa Balkana, koji je prošao kroz veoma teška vremena, EU pre svega mirovni projekat, i to veoma uspešan.
Najduže vreme nije bilo ratova u Evropi i to zahvaljujući EU, ocenila je Brnabić.
Ona je ukazala i da je Unija mnogo konkurentnija, nego zemlje pojedinačno i podvukla da je Srbija nesumnjivo na evropskom putu.
EU nudi veće trzište, saradnju. Saradnja bi možda mogla biti bolja, jer Unija pada iza Kine i SAD u ekonomiji. Problem je u tome što se na probleme gleda kao na evropske, a na uspehe kao na nešto lokalno, objasnila je ona.
Podsetila je da EU nudi zajedničke vizije, razmenu ljudi i ideja, zajedničke istraživačke fondove, koji mogu biti mnogo veći nego u jednoj samoj državi.
EU će, prema njenom uverenju, iz aktuelne krize izaći sigurno snažnija.
Upitana o kineskim investicijama u Srbiji Brnabić je istakla da je Kina snažan partner, koji ne dovodi u pitanje evropski put naše zemlje.
Često smo kritikovani zbog kineskih investicija, ali kada se pogleda gde Kina sve investira, 90 odsto kineskih investicija je otišlo u zapadne evropske zemlje. Sve u šta je investirano kod nas postaće jednog dana svakako evropsko, podvukla je ona.
Srbija može biti pobednik 4. industrijske revolucije
Predsednica Vlade Srbije istakla je da Srbija može da postane jedan od pobednika Četvrte industrijske revolucije ako se pripremi za izazove i razume prilike koje se otvaraju, investira u reforme i pre svega stvori povoljno okruženje.
Brnabić je naglasila da je Četvrta industrijska revolucija njena omiljena tema i da je u skupštini na početku mandata predstavljajući digitalizaciju i obrazovanje kao dva ključna prioriteta njene vlade izazvala kod mnogih čuđenje.
Nema mnogo generacija koje mogu reći da su živele u doba industrijske revolucije. Mi smo prednjačili u Drugoj industrijskoj revoluciji sa Nikolom Teslom, ali nažalost on je radio za SAD. Imamo velike umove, ali često propuštamo prilike da im pružimo adekvatno okruženje da se razvijaju. On je radio za SAD, jer očigledno nije imao okruženje u Srbiji povoljno za realizaciju njegovog punog potencijala, kazala je ona.
Brnabić je istakla da je njena vlada radila na pravljenju povoljnog okruženja kako bi umovi poput Nikole Tesle ostali u zemlji, kako bi dobili šansu da Srbiju prepoznaju kao pobednika u toj revoluciji.
Prema njenim rečima, mnogi se plaše da će Četvrta industrijska revolucija zatvoriti mnoga radna mesta zbog automatizacije, a i nejasno je šta će se dogoditi sa institucijama.
Takođe je ukazala da je jedan od izazova u obrazovanju da se školuju mladi za nove poslove za koje još ne znamo kakvi će biti.
Ja sam optimista i vidim da postoje neki izazovi, ali vidim da Četvrta industrijska revolucija nudi mnogo više šansi, posebno za zemlje kao što je Srbija, istakla je ona.