Plan generalne reguacije KCV: Veći kompleks, dogradnja...
Planom generalne regulacije Kliničkog centra Vojvodine, urbanisti su predvideli proširenje kapaciteta sadašnjeg kompleksa, kao i Pasterovog zavoda, Medicinskog fakulteta i Zavoda za transfuziju krvi.
Najveći deo planom obuhvaćenog područja od oko 25 hektara između Futoške ulice, Hajduk Veljkove, Prištinske i produžetka Ulice Novosadskog sajma, predviđen je za kompleks Kliničkog centra Vojvodine, koji će se, kako je navedeno, razvijati prema programu korisnika i u skladu s potrebama grada i regiona, kao i savremenih trendova u organizaciji visokospecijalizovanih bolničkih ustanova. Planom je uslovljeno zadržavanje objekata nekadašnje gradske bolnice, a njihova će funkcija zavisiti od organizacije celokupnog kompleksa. Pozicija i gabariti novih objekata biće definisani u zavisnosti od organizacije bolničkih sadržaja i na osnovu “Master plana Kliničkog centra”.
Urbanisti smatraju da bi granična spratnost na obuhvaćenom području trebalo da bude tri etaže i eventualno potkrovlje, osim za zgradu Poliklinike, koja trenutno ima šest spratova, i moguće ju je nadograditi za još jednu etažu. Plan predviđa i završetak Dijagnostičko-terapeutskog centra (DTC), uz mogućnost izgradnje hospitala, smeštaja za ležeće pacijente, kao zasebnog objekta do pet, šest spratova.
Budući da su objekti tehničkog bloka u veoma lošem stanju i zastarele tehnologije, predviđeni su novi, visine do dva sprata. Osim toga, daljom razradom plana biće izdvojeni i prostori za izgradnju novih bolničkih objekata, ali i pratećih, poput garaža, arhiva.
Kada je reč o objektima Medicinskog fakulteta, urbanisti su ostavili mogućnost za delimičnu nadogradnju, kao i dogradnju novog korisnog prostora, ne više od tri, odnosno četiri sprata, dok su za Zavod za transfuziju krvi Vojvodine predvideli eventualnu nadogradnju do dva sprata i dogradnju u delu uz Ulicu Novosadskog sajma. Za Pasterov zavod konstatovano je da postoji potreba za proširenjem kapaciteta i da će to biti realizovano u sklopu KC Vojvodine.
Plan predviđa i promenu namene prostora na kome se nalaze dve stambene kule sa samačkim stanovima uz produžetak Ulice Novosadskog sajma, i to u opštegradski centar u funkciji zdravstvene, bolničke delatnosti ili neka druga kompatibilna namena. Severozapadno od kompleksa KC Vojvodine urbanisti su predvideli formiranje javnog parkinga, ne samo za korisnike kompleksa već i okolnih objekata.
Kada je reč o saobraćajnoj infrastrukturi, planira se produžetak Prištinske ulice i njeno povezivanje sa Drinskom i Ulicom Mikole Kočiša. Nakon toga, Mikole Kočiša će praktično postati servisna saobraćajnica u okviru Kliničkog centra, a Ulica Novosadskog sajma biće produžena prema zapadu. Saobraćajnice u okviru bolničkog kompleksa će, na mestima gde uslovi to dozvoljavaju, biti proširene.
Plan generalne regulacije Kliničkog centra Vojvodine na javnom uvidu je do 17. juna.
Klinički centar Vojvodine prostorno i funkcionalno se razvio iz Velike gradske bolnice, koja je na tom prostoru izgrađena 1909. godine. Nekoliko zgrada na uglu Futoške i Hajduk Veljkove ulice su upravo iz tog perioda. Ostali objekti, oko 40, građeni su kasnije, a poslednji je dijagnostičko-terapeutski centar u jugozapadnom delu kompleksa, koji još nije završen. Uz Futošku ulicu se nalazi poslovni kompleks “Sanitarija” i veća parcela sa objektom od značaja za graditeljsku baštinu koji je u funkciji Kliničkog centra (Institut za biohemiju). Zgrada Pasterovog zavoda, “Hemptova kuća” i spomenik Luju Pasteru sa okolinom spomenici su kulture.
J. Vukašinović