Majski broj Letopisa Matice srpske posvećen Konstantinu Nojki
Temat novog, majskog broja Letopisa Matice srpske posvećen je Konstantinu Nojki (1909-1987), jednom od najoriginalnijih i najcenjenijih rumunskih filosofa dvadesetog veka iz “uklete” generacije koja je u međuratnom periodu tematski obnovila i preusmerila rumunsku filosofsku misao i podigla je na intelektualne domete bliske zapadnoevropskim.
U toj generaciji bili su i Mirča Elijade, Emil Sioran, dramaturg Ežen Jonesko. Uz esej samog Nojke o evropskoj kulturi, Letopis donosi i tekstove Gabrijela Liičjanua kao i Dragana Stojanovića o ovom filosofu i njegovom delu koji navodi dve velike Nojkine zasluge za rumunsku kulturu - prevođenje i objavljivanje celokupnih Platonovih spisa i faksimiliranje sve 44 sveske iz zaostavštine pesnika i mislioca Mihaja Emineskua.
O pesništvu Tanje Kragujević, čija poezija otvara ovaj broj Letopisa, piše Slavko Gordić predstavljajući je kao najvećeg posvećenika poezije. Po njegovim rečima, znamo i pesnike i kritičare pesništva uporedive s njom, ali ne i nekog ko bi s ovolikim saglasjem vernosti i vrednosti negovao obe ove vokacije. Radomir V. Ivanović piše o delu Mihajla Lalića posvećujući se pre svega filozofiji i psihologiji stvaranja. Zoran Avramović analizira petodecenijske zapise Dobrice Ćosića, njegovo preplitanje i unutrašnje sukobljavanje književne i političke strasti.
Italijanska slavistkinja Nikoleta Gabasi proučavala je neobične i duboke veze Jovana Dučića sa Italijom kroz njegovu prozu, pisma i diplomatske spise. Za ovu zemlju, po njenim rečima, Dučić je bio vezan nekom vrstom duhovne stege prepoznajući neuporedive lepote bilo da je reč o lepoti prirode ili umetnosti i uma. Predstavlja ga kao kompleksnu ličnost, prototip savremenog čoveka koji nikada ne prestaje da traga, istražuje, otkriva poređenja.
U rubrici Svedočanstva Vasilije Đ. Krestić daje političku biografiju rimokatoličkog sveštenika Blaška Rajića, predstavnika Bunjevaca na Velikoj narodnoj skupštini u Novom Sadu 25. novembra 1918. Ljiljana Pešikan Ljuštanović je predstavila knjigu Nenada Ljubinkovića “Od kosovske bitke do kosovske legende” koju je objavio Kosovskometohijski odbor Matice srpske navodeći kao glavni doprinos ovog izdanja suvereno povezivanje domena legendarnog i istorijskog .Ljubinkoviću, naučnom savetniku i redovnom profesoru beogradskog Univerziteta umetnosti posvećen je i intervju u ovom broju Letopisa koji su vodili Branko Zlatković i Aleksandra Novakov. Ovom knjigom je želeo da pokaže kako zapravo nastaje epska legenda i ispravi i objasni neke istorijske zalude ili greške istoričara.
Poeziju u ovom broju objavljuju Tanja Kragujević, Miroslav Todorović i Vlasta Mladenović, a proza je zastupljena delom Dragana Boškovića i Dragana Stanišića, kao i odlomkom iz romana američkog pisca Kormaka Makartija. Poslednje stranice posvećene su kritičkim prikazima novih knjiga.
N. Popov