Novo lice za Sabornu crkvu, Patrijaršijski dvor i pet privatnih kuća u Sremskim Karlovcima
Obnova zapadne fasade Patrijaršijskog dvora, Saborne crkve i fasada pet privatnih kuća u centru Sremskih Karlovaca, po rečima direktora Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture Zorana Vape, mogla bi početi u septembru, kada je idealno vreme za takvu vrstu posla.
Kako kaže Vapa, početkom maja Pokrajinskom sekretarijatu za energetiku, građevinarstvo i saobraćaj predata je kompletna dokumentacija potrebna za početak radova na fasadama Sabornog hrama i Patrijaršijskog dvora. On očekuje da će tokom juna dobiti lokacijske uslove, a do kraja jula i odobrenje za gradnju, odnosno za izvođenje predviđenih fasaderskih radova, tako da bi do konca avgusta mogla biti raspisana javna nabavka za izbor izvođača.
– Prošle sedmice, u okviru projekta obnove fasada privatnih kuća, započeli smo snimanje pet od 20 objekata radi izrade projektno-tehničke dokumentacije – kaže Vapa, i dodaje da će se taj posao obavljati po fazama. – Objekte smo podelili u četiri faze. U prvoj su Župni ured na Trgu Branka Radičevića 4, kuća Dimitrija Sabova, osnivača Karlovačke gimnazije i jedna od najlepših u Karlovcima, u Mitropolita Stratimirovića 18 i u Patrijarha Rajačića zgrade 5, 7 i 9. Nadam se da ćemo proceduru dobijanja lokacijskih uslova započeti do sredine juna, kao i da postupak završimo do kraja avgusta da bismo mogli krenuti u potragu za izvođačima radova i na njima.
U drugoj fazi snimaće se objekat na Trgu Branka Radičevića 3. Reč je o kući u prošlosti poznatoj kao dom čuvene karlovačke porodice Simeonović Čokić. U toj grupi su i objekti u Ulici patrijarha Rajačića pod brojevima 2, 3, 8 i 10. U treću fazu svrstani su objekti u Ulici mitropolita Stratimirovića 3, 19–21, 22 i 26, a u četvru preostali.
Osim frontalne fasade, na zgradi Patrijaršijskog dvora u planu je sanacija i preostalih. Po rečima Zorana Vape, posle zapadne, na red dolaze bočne i na kraju dvorišna fasada koja je najsloženija i najugroženija.
– Dobili smo zeleno svetlo od patrijarha Irineja, a i od nadležnih u Pokrajinskoj vladi, da pripremimo projektnu dokumentaciju za uređenje unutrašnjosti Starog dvora za njegovu novu namenu – objašnjava Vapa. – U Starom dvoru u planu je da se prostorije koje su nekada koristili srpski patrijarsi i u kojima su održavane sednice Sinoda, preurede tako da u njima odsedaju epiksopi i druge ličnosti prilikom posete Eparhiji sremskoj. Rad na tom projektu smo odložili za drugi deo godine jer su nam pomenute fasade prioritet.
– Zamisao je da u ovoj godini, budući da ima novca koji je za tu namenu izdvojen u pokrajinskom Fondu za obnovu i razvoj Sremskih Karlovaca, radovima obuhvatimo Saborni hram, Patrijaršijski dvor i prvih pet fasada privatnih kuća, i da stanovnici Karlovaca vide rezultate naših nastojanja s kraja prošle godine da se izborimo s procedurom, propisanom novim Zakonom o izgradnji objekata, koja traje tri do šest meseci i vrlo je komplikovana – ističe Vapa, napominjući da u slučajevima kada se traži i građevinska dozvola, ona zna da potraje i do godinu. – U interesu nam je da se ta procedura ubrza jer ne treba zaboraviti da su Karlovci jedna od kulturnih stanica u sklopu projekta Evropske prestonice kulture 2021. Ne samo da moramo ubrzati rad na fasadama nego i na kapitalnom projektu, a to je proširenje pešačke zone i kompletno parterno uređenje centra.
Vapa smatra da se može desiti da u jednom trenutku radovi u Karlovcima eskaliraju, pri čemu se mora voditi računa o njihovom redosledu. Zato je bitno, kaže on, da se pripremi projektna dokumentacija i dobiju sve dozvole da bi u ovoj i tokom iduće godine projekti bili i realizovani.
Z. Milosavljević