NASA planira da živa bića šalje u duboki svemir
NASA se sprema da po prvi put u poslednjih 50 godina živa bića pošalje duboko u kosmos, a uz pomoć letelice BioSentinel, koja bi u orbitu za početak trebalo da ponese jednoćelijsku gljivicu koja skrob pretvara u šećer, a koju poznajemo kao kvasac.
Gljivica bi trebalo da krene na put oko Sunca, a kako bi naučnici bolje razumeli uticaj radijacije izvan magnetnog polja Zemlje, prenosi CDM.
BioSentinel je jedna od 13 kockastih letelica u okviru misije Artemis 1, koja bi trebalo da počne sredinom 2020. godine, što je više od 47 godina nakon što je agencija poslala neki živi organizam izvan niže Zemljine orbite.
Prošli put su organizmi bili znatno složeniji, budući da se radilo o Apolo 17 astronautima koji su stigli do Meseca 1972. godine.
Drugi pak tvrde da su astronauti bili poslednji živi organizmi koji su izvan orbite poslati namerno, a da su se neki mikroorganizmi već našli na robotskim letelicama koje putuju kroz kosmos.
Dok je Apolo 17 misija trajala samo dve nedelje, planira se da BioSentinel podatke prikuplja između devet i 12 meseci, što će otvoriti prozor za istraživanje dugoročnih efekata radijacije na DNK živih organizama.