Osiguranje najbolje brani useve
NOVI SAD: U nedelju je, za samo dva sata, ispaljeno 829 protivgradnih raketa, što je oko deset odsto raketa ispaljenih na godišnjem nivou, rekao je ministar poljoprivrede Srbije Branislav Nedimović, i apelovao na poljoprivrednike da se osiguraju.
On je naglasio da su najveće štete od grada i kiše pretrpela sela oko Ivanjice, Čačka i Lučana.
Protivgradne rakete nisu dovoljno sredstvo odbrane već je neophodna kombinacija osiguranja i protivgradne zaštite, naglasio je ministar, i dodao da bi šteta bila mnogo veća da nije ispaljeno toliko raketa.
On je istakao da se u pet najgroženijih okruga u Srbiji po izveštaju Republičkog hidrometeorološkog zavoda, poljoprivrednim proizvođačima za osiguranje daju subvencije od 70 odsto.
Profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović kaže da su niske temperature, sneg i grad uništili deset do 15 odsto roda voća u Srbiji.
Naveo je da je prošle godine od izvoza 1,4 miliona tona voća ostvaren devizni priliv od oko 600 miliona dolara.
Srbija bi, kako kaže, ove godine zbog nevremena mogla imati izvoz voća oko 150.000 tona manji nego lane i zaraditi od 550 do 600 miliona dolara jer je cena jabuke povoljna, 45 evrocenti kilogram.
Za sada je samo 12 odsto poljoprivrednih površina osigurano i moraćemo da vučemo žestoke rezove, tako da će, ko želi da dobije subvencije, morati da bude osiguran, istakao je Nedimović.
Podsetio je na to da to nije prvi put da nevreme uništi voćnjake i da se to dešava poslednjih 20-30 godina jer klimatske promene čine svoje.
Poljoprivrednici koji su pretrpeli štetu, a koji su osigurani, treba da se jave osiguravajćim kućama, koje će im isplatiti osiguranu sumu.
Za štetu na voću koje je nanelo nevreme u Topoli kazao je da se dogodio prirodni fenomen i da se gradonosni oblak formirao na visini od dva do tri kilometra, i podsetio na to da protivgradne rakete najbolje deluju na visini od četiri do šest kilometara.
E. D.