Izložba preduzetničkih veština žena u Žablju
ŽABALJ: Treća po redu izložba preduzetničkih veština žena, u organizaciji Zavoda za ravnopravnost polova, nakon Kikinde i Neština, održana je u Žablju.
Ova aktivnost Zavoda promoviše preduzetnički duh žena i potencijale koje nosi domaća radinost, kao mogući izvor prihoda. Zavod uz podršku Pokrajinske vlade, svojim programima podstiče rad i vidljivost udruženja i aktiva žena, vodeći se činjenicom da doprinos žena lokalnoj zajednici može biti veoma dragocen u smislu očuvanja kulture nekog mesta, ali i poboljšanja opšte socio-ekonomske slike određenog ruralnog prostora.
Prema podacima Zavoda za ravnopravnost polova, u Vojvodini postoji skoro 400 udruženja žena koje se najviše bave domaćom radinošću, pre svega ručnim radom i proizvodnjom hrane po starinskoj recepturi. Žabalj je jedna od vodećih opština koja se može pohvaliti aktivizmom žena na lokalnom nivou, što se pokazalo i na izložbi održanoj u subotu u dvorištu Opštinske narodne biblioteke „Veljko Petrović“.
Ljubina Pantić iz „Kreativne radionice“ iz Gospođinaca kaže da su glava i ruke osnovni alat tog udruženja, odnosno da se one bave ručnim radom, praveći sve što glava smisli, a ruke mogu da realizuju.
- Kako smo počeli polako da izbacujemo plastiku iz upotrebe, pravimo torbe za prodavnice i pijacu, zaštitu za oklagije, vreće za flaše, a sve to od prirodnih materijala i sa ručnim vezom. Zar ima lepše od toga - priča Ljubina puna energije, dok ponavlja da je novac manje bitan, jer osećaj duše dok stvaraš nešto, nema cenu.
Njena koleginica Jelena Govorčinov osvrnula se i na finansijski momenat, pa kaže da se ručni rad slabije ceni, ali ipak se čini da se kao društvo vraćamo vrednostima ručnog rada, situacija ide na bolje i donekle ima prihoda.
Štand su na izložbi imali i korisnici žabaljskog Udruženja roditelja i hranitelja dece i odraslih sa invaliditetom „Altruist“, koji su izlagali radove od papira, ručno pletene radove i magnete, što su izradili korisnici udruženja – deca i odrasli sa invaliditetom, uz pomoć stručnih radnika i saradnika. Sav prihod koji zarade od prodaje namenjen je održivosti njihovog udruženja.
Pokrajinski sekretar za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova Predrag Vuletić posetio je izložbu i tom prilikom istakao da Pokrajinska vlada ima nekoliko demografskih, populacionih, ekonomskih i podsticajnih mera za žensko preduzetništvo.
- Nema održivosti sela bez hrabrosti žene, pa je tako potrebno ekonomski osnažiti ženu, dati joj takvu vrstu pomoći i nagrade, s obzirom na to da ta nagrada može da se reflektuje na očuvanje sela, jer bez sela nema ni grada, a bez grada nema ni države - rekao je Vuletić i dodao da je Žabalj dobar primer onoga što je cilj Pokrajinske vlade, a to je da zadrži ljude na selu.
Muška podrška preduzetnicama
Izložbi je prisustvovao i član Društva „Šajkaška“ Miroslav Krunić, samouki slikar iz Mošorina.- Uvek sam tu da podržim svoje koleginice i prijateljice, kako bi bile još uspešnije u onome što rade - kaže Krunić, dodajući i anegdotu iz detinjstva kada je u školi dobio jedinicu iz likovnog, a svi drugari kojima je on nacrtao radove dobili su petice.
Predsednik žabaljske opštine Čedomir Božić, poručio je da je uvek spreman da pomogne svim sugrađankama koje žele da se bave preduzetničkim veštinama.
- Na ovakav način stvaramo mogućnost za sve žene iz opštine Žabalj da iskažu svoje preduzetničke aktivnosti i da doprinesu razvoju svoje opštine. Osnovne karakteristike preduzetništva jesu istrajnost i upornost, što žene iz opštine Žabalj svakako imaju - kazao je Božić.
Sa nama je rado razgovarala i profesorica likovnog u penziji Dragica Nićetić iz Udruženja „Beli labud“ iz Begeča, koja je došla sa još četiri koleginice. One slikaju raznim tehnikama, neke od njih su akademske slikarke, a neke amaterke.
- Otkad sam u penziji imam mnogo više vremena da slikam, a najviše volim apstraktne i poluapstraktne slike, mada slikam i prirodu, realizam, a radim i na svili, dok inspiraciju pronalazim u detinjstvu, koje je duboko ostalo u meni. Danas umetnici teže žive od umetnosti, mada su uporni oni koji je iskreno vole, a ja sam se uvek trudila da kod mojih đaka probudim ljubav prema umetnosti, jer ljubav je pokretač svega – poručuje Dragica.
Direktorka Zavoda za ravnopravnost polova Diana Milović naglasila je da su čari ovakvih izložbi to što su male, kako bi se ostvario bliskiji kontakt sa ženama koje izlažu. Ona je naglasila da uvek žele da vide šta žene prave, da im pomognu i da ih upute gde treba, zahvalivši se Opštini Žabalj i njenom predsedniku, za učešće u organizaciji izložbe.
Marija Rašić