Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Voda u Adi bez mikroba, ali je kvalitet pod znakom pitanja

16.05.2019. 09:05 09:09
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

ADA: Problematika vodosnabdevanja na teritoriji opštine Ada ovih dana glavna je lokalna tema, tim pre što su se pojavile različite informacije.

Bio je to povod da se saopštenjem o trenutnom stanju vodosnabdevanja i kvalitetu pijaće vode oglasi predsednik opštine Zoltan Bilicki. Prema navodima iz saopštenja, na osnovu mikrobioloških analiza voda je higijenski ispravna, međutim na osnovu hemijske analize neki parametri prekoračuju maksimalno dozvoljene koncentracije propisane Pravilnikom.

Precizira se da su ovi parametri: boja, elektroprovodljivost, oksidabilnost i arsen, u nekim slučajevima, amonijak i gvožđe. Hemijski sastav vode je uslovljen geološkim prilikama vodonosnog sloja izvorišta vodosnabdevanja, zbog toga, bez izgrađene fabrike vode ne mogu se zadovoljiti Pravilnikom propisane granične koncentracije.

„Hidrogeološke prilike Vojvodine takve su da u oko 85 posto opština, kvalitet vode za piće ne odgovara Pravilniku. Međutim, upoređivanjem vrednosti maksimalnih dozvoljenih koncentracija propisanih našim Pravilnikom i Direktivom EU utvrđeno je da kod dosta parametara naš pravilnik ima strožije definisane vrednosti. Tako da od fizičko-hemijskih elemenata jedino arsen predstavlja određeni rizik”, navodi se u saopštenju.

Hemijski sastav vode se nije menjao, pošto je vodonosni sloj izvorišta (dubina od 100-150 m) relativno dobro zaštićen od uticaja površinskih zagađenja, tako da se voda sličnog mineralnog sastava pije već decenijama unazad u opštini, podseća se i navodi da se Pravilnici i maksimalno dopuštene koncentracije menjaju, što se odnosi i na arsen.

Lokalna samouprava i JKP „,Standard” već nekoliko godina unazad rade na pronalaženju rešenja i za problem arsena: vršen je JAR testing 2016-e godine,  a prošle godine inicijalno pilotiranje na vodi izvorišta „Novi vodozahvat“. Prema navodima iz saopštenja, ova testiranja služe za pronalaženje optimalne tehnologije za prečišćavanje vode. U toku je izrada projekta i, paralelno s tim,  definisanje izvora finansiranja za izgradnju fabrike vode ali, zbog obima investicije, koja će biti jedna od najvećih u opštini Ada, kao i složenosti tehnologije prečišćavanja vode, za implementaciju ovog poduhvata potrebno je vreme. Puštanje u funkciju samog objekta, to jest fabrike vode, nije realno očekivati pre kraja 2020. godine.

„Kvalitet vode u sistemu vodosnabdevanja se redovno prati u skladu sa Pravilnikom: mesečno dva puta uzima se po šest uzoraka vode (izvorište i dodatne tačke na vodovodnoj mreži), u Adi i Molu, odnosno po tri uzorka mesečno u naseljima Utrine, Obornjača i Sterijino. Mikrobiološke neispravnosti koje se javljaju u manje od pet posto uzoraka, na godišnjem nivou, su lokalnog karaktera. To znači da ako je jedan uzorak neispravan u jednom ciklusu uzorkovanja ne znači da je u celoj opštini mikrobiološki neispravna voda već je, na mestu uzorkovanja, došlo do neispravnosti kojoj je, u 99 posto slučajeva, uzrok nehigijena na slavini ili ustajala voda u cevima. Mnogo godina unazad na izvorištu vodosnabdevanja, nakon dezinfekcije, nije bilo mikrobiološki neispravne analize vode koja bi bila stvarna pretnja po zdravlje stanovništva”, precizira se u saopštenju.


Bez fabrike ne može bolje

Objedinjen javni vodovod u opštini Ada je počeo da radi početkom 90-tih godina prošlog veka, jer su ranije bili česti problemi sa mikrovodovodima. Od tada Opština i komunalno preduzeće investiraju u javni vodovod - izbušeni su bunari na izvorištu „Novi vodozahvat“,između naselja Ada i Mol. Treći bunar je pušten u eksploataciju 2015. i tada su prestali da se koriste pomoćni bunari, koji nisu zadovoljavali zahteve sanitarne zaštite. Pušten je u rad novi sistem za dezinfekciju vode za piće, a izgrađen je i sistem automatizacije i daljinskog nadzora bunara. Zamena starih cevovoda radi se poslednjih nekoliko godina. Nove bunare dobila su sela - Utrine, Obornjača i Sterijino. Spremljeni su projekti za zamenu transformatora na izvorištu, za ugradnju agregata i adaptaciju elektroinstalacija na bunarima, što će poboljšati sigurnost vodosnabdevanja. Radiće se ove godine i rekonstrukcija delova sekundarne vodovodne mreže, što će smanjiti gubitke i osigurati kvalitet vode. Implementacija ovih projekata je u skladu sa namerom da se gradi fabrike vode, koja je neophodna da bi se zadovoljile granične vrednosti Pravilnika o ispravnosti vode za piće.


Uzorke vode analizira Zavod za javno zdravlje Kikinda, koji rezultate prosleđuje ostalim institucijama nadležnim za nadzor objekata javnog vodosnabdevanja: Sanitarnoj inspekciji, Institutu za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ i drugim. Iz opštine Ada predočavaju da nakon analize rezultata nadležni organ može da  donese odluku o zabrani korišćenja vode za piće i naloži opštini, odnosno upravljaču vodosnabdevanjem, u ovom slučaju  JKP „Standard”, da obavesti građane o ovoj zabrani. Do sada nije stigao nalog za zabranu korišćenja vode za piće za vodovode kojima upravlja JKP „Standard”.

Sve informacije o kvalitetu vode svaki građanin opštine lično može da dobije od stručne službe „Standarda”, nakon usklađivanja termina za sastanak sa odgovornim licima u preduzeću.

- Svesni smo ozbiljnosti teme i budite sigurni, da ukoliko opština Ada dobije zabranu upotrebe pijaće vode blagovremeno ćemo obavestiti građane opštine. Isto tako treba da znate da bez obzira na postojanje mogućnosti zabrane, opština Ada intenzivno radi na izgradnji fabrike vode ”, poručio je predsednik opštine Zoltan Bilicki.

Tekst i foto: M. Mitrović

Piše:
Pošaljite komentar