Četvrt veka „Školskog pozorja“ Gimnazije „Svetozar Marković“
Srednjoškolski pozorišni festival „Školsko pozorje” svečano je otvoren juče u Novosadskom pozorištu. Organizator i domaćin festivala je, po 25. put, Gimnazija „Svetozar Marković”, a otvaranju je prisustvovala glumica Svetlana Bojković.
Direktorka Gimnazije „Svetozar Marković” Tatjana Vukadinović podsetila je na to da je „Pozorje” zaživelo pre 25 godina, kad su profesori i učenici, vođeni iskrom za stvaralaštvom, pokrenuli inicijativu.
– Četvrt veka kasnije društvene okolnosti su se promenile, međutim, ljubav prema pozorišnoj umetnosti, želja za igrom i kreativnim izražavanjem su stalni i zaslužni su za očuvanje našeg festivala – rekla je direktorka Vukadinović, dodavši da učenici koji nakon srednje škole odlučuju da se bave naukom, kroz angažman u „Školskom pozorju” dobijaju priliku da istraže svoje mogućnosti, talente i da obogate sebe. – U odnosu na početak „Školskog pozorja”, danas su mnogo aktuelnije učeničke režije. Deca su samostalnija i hrabrija te znatno ranije preuzimaju ozbiljne uloge i odgovornosti, pa ih veći broj piše scenarije za predstave, što ranije nije bio slučaj.
Direktorka je kazala da je sve vidljiviji društveni angažman mladih i da učenici biraju teške teme za obradu. Ona je istakla da nije lako ni ugodno pogledati predstavu s teškom tematikom, ali da je ponosna na to što se učenici hrabro hvataju u koštac s problemima i shvataju da umetnost ne treba uvek da ulepšava stvarnost.
Glumica Svetlana Bojković kazala je da je sjajno što se deca interesuju za pozorišnu umetnost. Po njenim rečima, dobro je da đaci prođu kroz „glumačku” fazu jer ona utiče na formiranje ličnosti mladog čoveka, obogaćujući ga. Bojković je zaključila da je pozorište „živo” te da se menja, javljaju se nove forme, novi način izražavanja, koji prirodno dolazi s promenom vremena u kojem živimo i novim pogledima na svet.
Učenica Una Lukić objasnila je da predstava, u kojoj učestvuje zajedno s drugarima, govori o dogama koje su tinejdžerima lako dostupne i koriste ih zbog problema s kojima se susreću kod kuće ili u društvu.
– Izabrali smo da obradimo tu temu jer narkomaniju doživljavamo kao veliki problem, ne samo kod nas nego u celom svetu – kazala je Una.
S. Kovač