Skupština završila rad, sutra nastavak rasprave
BEOGRAD: Poslanici Skupštine Srbije završili su rad, a raspravu o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika i izmenama i dopunama o krivičnom postupku, ali i o drugim predlozima, nastaviće sutra.
U popodnevnom delu rasprave, šef poslaničke grupe SPS Neđo Jovanović kazao je da će poslanici te stranke u danu za glasanje podržati set zakona iz pravosuđa, za koje je kazao da doprinose pravnoj izvesnosti da će svaki počinioc krivičnog dela biti kažnjen.
Istakao je da SPS nema dileme oko opravdanosti uvođenja doživotne kazne, kao i nemogućnosti uslovnog otpusta za najteža krivična dela sa smrtnih ishodom deteta, trudnica i nemoćnih.
Jovanović tvrdi da nemogućnost uslovnog otpusta za ta dela nije neustavna odredba i da doživotnom kaznom humanost nije izostala, jer, kaže, onaj koji je izašao posle 40 godina zatvora sa 70, 80 godina života, nije spreman da se uključi u društvo.
Narodni poslanik Muamer Zukorlić naveo je da se civilizovanost jednog društva meri time kako se ono obračunava sa nasiljem i nasilnicima ili kako nasilje stavlja pod kontrolu.
Napominje da su sankcije jedan od načina suzbijanja krivičnih dela i zasigurno je da imaju efekte i kada su u pitanju najteža krivičnih dela, pa je potrebno da ima i najteža kazna.
"U tom pogledu treba podržati uvođenje doživotnog zatvora", kazao je Zukorlić, koji smatra da samo sankcije neće dati potpune rezultate i da je zato od izuzetne važnosti nasilje staviti na agendu na svim mogućim nivoima.
"Važan je ceo ambijent u društvu i kako se tretiraju nasilnici i krivična dela. Ukoliko i dalje budemo imali na medijima predstavljanja zločinaca bojim se da nam nikakve reforme krivičnih zakona neće dati rezultate", kazao je Zukorlić.
Samtra da je zato loše za društvo u Srbiji "negiranje ratnih zločina i ratnog zločina genocida".
Poslanica SRS Vjerica Radeta navela je da kada je u pitanju predlog zakona o sprečavanju korupcije nema suštinskih izmena, osim naziva i ističe da suštinska borba protiv korupcije ne postoji.
Predlog Krivičnog zakonika, kaže Radeta, medijski je zloupotrebljavan, a Ministarstvo pravde je izmene stihijski predlagalo, jer, navodi, od kada je trenutna vlast taj zakon je menjan 11 puta.
"To znači da ovo nije dobar osnovni zakon i treba da se donese kodifikovani krivični zakon", rekla je Radeta.
Kada je u pitanju uvođenje doživotne kazne, poslanica radikala napominje da niko normalan ne bi pomislio da ljudi koji su počinili najteže zločine ne zaslužuju najgore moguće kazne.
Navodi da nije dobro što za nekoliko najtežih krivičnih dela nema mogućnosti uslovnog otpusta i to ne zbog počinioca tih dela, već jer im se, kaže, oduzima nada, pa mogu da razmišljaju da ih ništa ne sprečava da u zatvoru čine krivična dela, poput ubistava stražara, jer će u svakom slučaju život provesti u zatvoru.