Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Kuburović: Doživotna kazna zatvora adekvatna težini dela

14.05.2019. 10:29 16:39
Piše:
Foto: ministarka pravde Nela Kuburović Foto: Tanjug

BEOGRAD: Propisivanjem kazne doživotnog zatvora, koji predviđa inicijativa Fondacije „Tijane Jurić“, umesto kazne od 30 do 40 godina, dobilo bi se jasnije razgraničenje između doživotnog zatvora i onog sa vremenskim trajanjem, izjavila je danas ministarka pravde Nela Kuburović.

Ministarka je obrazlažući predlog izmena i dopuna krivičnog zakona u Skupštini Srbije kazala da kazna doživotnog zatvora može adekvatno da izrazi težinu nekih krivičnih dela i podstakne prevenciju izvršioca.

Prema njenim rečima, prvi razlog za Predlog zakona o izmenama i dopunama krivičnog zakonika je prihvatanje inicijative porodice Tijane Jurić.

"Kazna doživotnog zakona zameniće dosadašnju najtežu kaznu od 30 do 40 godina zatvora, jer nema razloga da obe postoje istovremeno", navela je ministarka.

Kuburović kaže da predlog inicijative Fondacije „Tijane Jurić“ predviđa propisivanje kazne doživotnog zatvora za najteže oblike krivičnog dela kao što su teško ubistvo, silovanje, obljuba nad nemoćnim licem i obljuba nad detetom, maloletnom licu, bremenitoj ženi, nemoćnom licu.

Dodaje da je doživotna kazna zatvora proširena i na sva druga krivična dela za koja su prema važećem zakonu predviđena kazna od 30 do 40 godina, a ta dela su ubistva predstavnika najviših državnih organa, teška dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije, udruživanje radi vršenja krivičnih dela, genocid, zločin protiv čovečnosti, ratni zločin protiv civilnog stanovništva, ratni zločin protiv ranjenika i bolesnika, terorizam...

„Opravdanje doživotne kazne je i u tome što ona treba da zameni smrtnu kaznu. Pokazalo se da za neka najteža krivična dela u odnosu na učionice vremenska kazna lišavanje slobode se ne pokazuje adekvatnom“, navela je ona.

Kuburović kaže da je uobičajen prigovor koji se upućuje kazni doživotnog zatvora njena nehumanost i dodaje da u tom pogledu i postojeća kazna zatvora u trajanju od 30 do 40 godina mogla bi se smatrati nehumanom.

„Ukoliko osuđeni koji je izdržavao kaznu u trajanju od 40 godina pred kraj života bude pušten na slobodu, postavlja se pitanje šta je time dobio, s obzirom da je bez sredstava za život, sa prekinutim vezama sa porodicama i prijateljima“, objasnila je ministarka.

Izmenama i dopunama propisana su i određena ograničenja u propisivanju i izricanju doživotne kazne, kaže Kuburović i navodi da su ograničenja propisivanja ostala ista kao i kod kazne od 30 do 40 godina.

„Ona se može propisati samo za najteža krivična dela i najteže oblike krivičnih dela. Zadržana je zabrana njenog izricanja licima koji u vreme izvršenja dela nisu navršila 21 godinu, a predviđena je i zabrana izricanja kazne doživotnog zatvora u slučajevima kada postoji zakonski osnov za ublažavanje kazne ili za oslobođenje od kazne - prekoračenje granice nužne odbrane, pokušaj bitno smanjene neuračunljivost, dobrovoljni odustanak“, kaže ministarka.

Prema njenim rečima, dopunjena je i odredba koja se odnosi na zastarelost na taj način što je produžen broj krivičnih dela koja ne zastarevaju, a neophodno je bilo izmeniti i odredbe koje uređuju uslovni otpust, pa je tako predviđeno da lice osuđeno na doživotni zatvor može da se uslovno otpusti nakon izdržanih 27 godina zatvora.

„Predviđeno je da Sud ne može otpustiti lica osuđena za dela predviđena inicijativom Fondacije Tijane Jurić“, dodaje Kuburović.

Drugi razlog za propisivanje doživotne kazne, kaže ministarka, jeste propisivanje pravila za strožije kažnjavanje učinilaca krivičnih dela, kada su u pitanju povratnici, odnosno višestruki povratnici.

Izvršeno je pooštravanje kazne za krivična dela zlostavljanja i mučenja, nasilje u porodici, poreska utaja, ubijanje i zlostavljanje životinja, sprečavanje službenog lica u vršenju službene radnje, napad na službeno lice u trenutku vršenja službene radnje, učestvovanje u grupi koja sprečava službeno lice u vršenju službene radnje i nasilničko ponašanje na sportskoj priredbi, dodaje.

Kao treći razlog, Kuburović navodi da su izmene i dopune usklađene sa međunarodnim telom koje postavlja globalne standarde u oblasti borbe protiv pranja novca i borbe protiv terorizma.

Izmene u Predlogu zakona o izmenama i dopunama u krivičnom postupku odnose se na krivična dela protiv privrede, a kada je u pitanju Predlog zakona o izmenama i dopunama zakonika o oduzimanju imovine pri isteku krivičnog dela, Kuburović kaže da je bilo neophodno usklađivanje sa izmenama i dopunama krivičnog zakonika iz 2016. godine, kojima je izmenjena sistematika.

Predlog zakona o sprečavanju korupcije izrađen je radi usklađivanja pravnog okvira, navela je Kuburović i dodala da se njim uređuje sprečavanje korupcije sa preporukama grupe država za borbu protiv korupcije Saveta Evrope. 

"Donošenje ovog zakona je od značaja za realizaciju strateških ciljeva Srbije iz Nacionalne stragetije za borbu protiv korupcije, njenog akcionog plana, kao i akcionog plana za poglavlje 23", navodi Kuburović.

Kada je reč o Predlogu zakona o izmenama i dopunama zakona o izvršenju krivičnih sankcija, kako navodi Kuburović, predviđene su mere kojima se menja način izvršenja kazne zatvora, čime se proširuje nadležnost sudije za izvršenje krivičnih sankcija.

Ministarka dodaje da će te izmene i dopune doprineti boljem trematnu osuđenih lica, kao i poboljšanju statusa državnih službenika koji su zaposleni u upravi za izvršenje krivičnih sankcija.


I druge države imaju nemogućnost uslovnog otpusta

„Zemlje koje u doživotnoj kazni nemaju mogućnost uslovnog otpusta su i Malta, Litvanija, Belgija, Holandija“, rekla je danas u parlamentu ministarka pravde Nela Kuburović i navela da te zemlje, čak za sva krivična dela, propisuju kaznu bez mogućnosti uslovnog otpusta, što u Srbiji nije slučaj.

"Srbija nije jedina zemlja koja predlaže, za pojedina krivična dela, doživotnu kaznu bez mogućnosti uslovnog otpusta. O uslovnom otpustu može da se raspravlja nakon 27 godina, a izuzetak jeste nekoliko teških krivičnih dela koji, pre svega pogađaju decu, trudnice i to je bilo predloženo inicijativom Fondacije ''Tijane Jurić'', da upravo za ovaj krug krivičnih dela bude onemogućen uslovni otpust", rekla je Kuburović.

Komentarišući navode nekih poslanika opozicije, koji danas tvrde da predloženi zakon nije zakon Tijane Jurić, koji su ranije podržavali, Kuburović ponavlja i ističe da je upravo u inicijativi Fondacije "Tijane Jurić" predloženo uvođenje doživotnog zatvora i nemogućnost uslovnog otpusta.

"Događaji koji su se desili samo pre nekoliko godina su nas naterali da reagujemo. Nije samo Tijana Jurić, koja je stradala 2014. godine", kazala je Kuburović.

Podsetila je i da je 2016. godine svirepo ubijena, a pre toga silovana mala Anđela od tri godine i to od strane lica koje je pre toga izvršilo takođe još jedno ubistvo, kao i da smo imali ubistvo Marije Jovanović i 14. godišnje Ivane Podraščić, koju je ubila osoba koja je imala sigurno pet do šest osuđujućih presuda pre toga, kao i osuđujuću presudu za ubistvo i više silovanja.

"Nažalost, život nas demantuje i vrlo često moramo da izađemo iz okvira koji se tiču zaštite ljudskih prava u teoriji", rekla je Kuburović.

Poslanik Jedinstvene Srbije Petar Petrvić naveo je da će ta parlamentarna stranka podržati sve predložene zakone, kako iz oblasti pravosuđa, tako i iz oblasti finansijskih ugovora koji su, takođe, na dnevnom redu 5. redovne sednice.

Govoreći o uvođenju doživotne kazne zatvora, Petrović kaže da JS u potpunosti podržava tu meru i smatraju da je i ranije trebalo da se krene u izmene krivičnog zakonika.

Poslanik Saveza vojvođanskih Mađara Balint Pastor najavio je da će SVM podržati sve predložene izmene i dopune Krivičnog zakonika i naveo da se uvođenjem doživotne kazne zatvora ostvaruje pravednost i srazmernost između učinjenog dela i težine krivične sankcije.

"Postoji kategorija stanovništva, to su počinioci najtežih krivičnih dela koji se na svirepi način izvršavaju, u čijem slučaju je jednostavno vrlo teško zamisliti resocijalizaciju i ponovno integrisanje u društvo", kazao je Pastor.

Naveo je i da će biti ljudi koji će reći da uvođenje doživotne kazne zatvora, bez mogućnosti uslovnog otpusta za nekoliko najtežih dela, predstavlja kršenje ljudskih prava.

"Siguran sam da će biti inicijativa ili predloga za ocenu ustavnosti, ali sam duboko uveren u to da će ovaj predlog zakona i zakon kada bude usvojen, biti u skladu sa Ustavom Republike Srbije", rekao je Pastor i dodao da od 216 država i teritorija, u 183 države i teritorije postoji ili kazna doživotnog zatvora ili smrtna kazna.


Jurić: Poslanici da podrže doživotnu robiju za ubice dece

Na dnevnom redu sednice Skuštine Srbije danas je i Predlog zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika - takozvanog "Tijaninog zakona", a Igor Jurić, osnivač Fondacije “Tijana Jurić“ i njen otac, pozvao je poslanike da bez obzira na stranačku pripadnost glasaju za usvajanje zakona.

Očekujem da poslanici podrže ovaj predlog, to je preglog i inicijativa građana i zato je potrebno da poslanici budu jedinstveni, rekao je Jurić za TV Prva.

On je rekao da taj akt može dopineti da se kao društvo borimo protiv povratnika takvih krivičnih dela.

Jurić kaže i da mu nisu jasne pojedine kritike predloženog akta i da na to ne želi da se osvrće.

 Ako treba da govorimo o deset okorelih ubica i njihovim pravima i pravima žrtava, a čitao sam obdukcione nalaze ubijene dece koji su strašni, ne bih vodio polemiku oko toga da li je nehumano to sto će neko ko to čini doživotno biti odstranjen iz dršutva, rekao je Jurić.

Važno je, kaže da imamo jedinstvo građana.

Ako je ovo demokratska zemlja, oko predloga zahteva građana ne treba polemisati, rekao je Jurić i naveo primer Poljske koja je najavila poostravanje kazni za silovatelje i pedofile.

Predlog inicijative Fondacije „Tijane Jurić" predviđa propisivanje kazne doživotnog zatvora za najteže oblike krivičnog dela kao što su teško ubistvo, silovanje, obljuba nad nemoćnim licem i obljuba nad detetom, maloletnom licu, bremenitoj ženi, nemoćnom licu.

Piše:
Pošaljite komentar