Saradnja Srbije i NATO u interesu mira i stabilnosti regiona
BEOGRAD: U Beogradu je danas otvorena jednodnevna konferencija “Srbija i NATO - pogled u budućnost”, uz poruku da je unapređenje saradnje od interesa za obe strane, ali za mir i stabilnost u celom regionu.
Direktorka Centra za evroatlantske integracije Srbije Jelena Milić rekla je da žrtve NATO bombardovanja neće biti zaboravljene, ali da je potrebna saradnja, kako se tragedije ne bi ponovile.
Milić je na otvaranju konferencije koja je deo CEAS-ovog godišnjeg programa “Beogradska NATO nedelja” rekla da Srbija želi da unapredi saradnju sa NATO u skladu sa odlukom o vojnoj neutralnosti, kako bi se očuvali mir i bezbednost u regionu.
Ona je navela da žrtve NATO bombardovanja iz 1999. godine neće zaboraviti, ali da se iz tragičnih događaja i grešaka mora učiti i da je dobro da se razgovara i sarađuje, kako se tragedije ne bi ponovile.
Istakla je da je Srbija pokazala da je siguran i odgovoran partner i da doprinosi stabilnosti u regionu.
Podsetila je da je u toku finalna izrada drugog ciklusa Individualnog akcionog plana partnerstva Srbije i NATO koji će pokrivati sledeći trogodišnji period, te istakla da se njegova struktura i sadržina oslanjanju na postojići document i da glavni prioriteti saradnje ostaju nepromenjeni.
Milić je istakla da je dokument dopunjen novim aktivnostima u oblasti vojne, ali i naučno-tehničke saradnje u skladu sa procenama obe strane o tome u kojim oblastima postoji potencijal da se saradnja intenzivira.
Direktorka CEAS je rekla i da su razgovori Beograda i Prištine, koji bi trebalo da stave tačku na posledicu događaja iz devedesetih i omoguće normalizaciju odnosa, u zastoju, i to ne krivicom srpske strane.
“Taj zastoj nosi niz izazova”, istakla je Milić.
Ona je navela da se u delu međunarodne zajednice i organizacija Srbija i dalje posmatra kroz prizmu devedesetih godina te istakla da se ne primećuju u dovoljnoj meri koraci koje je Srbija preuzela i napredak u poslednjih dvadeset godina.
“Nadam se da će i ovaj skup doprineti da se pristup promeni i da slika o Srbiji postane realističnija”, rekla je Milić.
Na skupu će biti reči o sve većim izazovima geopolitičke situacije i perspektivama bezbednosne politike Srbije.
Biće reči i o KFOR-u i učešću Srbije u NATO programu “Partnerstvo za mir”, kao i o tome kako Srbija i NATO mogu dalje jačati nivo saradnje kako bi se odgovorilo na buduće izazove od zajedničkog interesa.
Potpredsednik Skupštine Srbije Vladimir Marinković navodi da je Srbija spremna da ide napred i da je izašla iz okvira stalnog vraćanja u prošlost i preteranog bavljenja istorijom.
“Ove godine se obeležava 70 godina od osnivanja NATO. Nizom događaja Srbija obeležava 20 godina od 1999.godine i ova diskusija nam govori da je Srbija spremna da ide napred, ali to ne znači da sve to neće biti dalje u fokusu”, rekao je Marinković.
On je dodao da je unapređenje saradnje između Srbije i NATO značajna tema za zemlju, ali i za regionalnu stabilnost.
“Da bi Srbija dalje napredovala u bilo kom smislu najvažnije je da napredujemo u ekonomskom i socijalnom smislu, da stvaramo prijateljstva i da pokažemo i danas da smo spremni da sa svima sarađujemo i budemo pouzdani partneri”, naveo je on.
Kako kaže, Srbija je spremna da unapredi odnose sa NATO u zajedničkoj borbi protiv terorizma, ali i u borbi za regionalnu stabilnost.
Marinković se osvrnuo i na rešavanje pitanja KIM rekavši da je Srbija potpuno posvećena dijalogu, te da se nada da će i druga strana da učini korake kako bi se dijalog otkočio sa ciljem da se dođe do rešenja koje je održivo na duži rok.
“Bez političke stabilnosti i bezbednosti nema ni ekonoske stabilnosti i bolje budućnosti za naše građane”, rekao je Marinković.
Istakao je da je saradnja sa NATO-om važna i zbog investicija, tačnije, smatra da saradnja sa tom alijansom u velikom procentu određuje i nivo investicija, navodeći da je u 2018. godini Srbija imala više od tri milijarde evra investicija, jer je, kaže, bila pozudan partner.
Ambasador Norveške u Srbiji Arne Bjornstad istakao je da je saradnja Srbije I NATO u obostranom interesu.
“Ono što se dešava u Srbiji utiče na ostatak Evrope. Beograd je na granici istoka i zapada i severa I juga, tako da je Srbija važna za ostatak Evrope. Važno je da NATO uspstavi diobru saradnju i da podrži stabilnost”, objasnio je ambsador.
Dodao je da je s druge strane za Srbiju važno da sarađuje sa najmoćnijim vojnim savezom, te naveo da su glavni investitori najviše članice NATO-a, kao i članice EU, što je, navodi, za Srbiju veoma važno.
Srbija je vojno neutralna, ali ima nameru da ostvari kvalitetnu saradnju sa NATO koja se kreće u okvirima Partnerstva za mir, što doprinosi miru i stabilnosti u regionu, poručio je danas načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović.
Mojsilović je na konferenciji “Srbija i NATO - pogled u budućnost” rekao da Srbija ima nasleđe koje utiče na samo na današnji odnos NATO i naše zemlje, već i buduće odnose.
Navodeći da ne želi da se vraća u prošlost, Mojsilović je podsetio da odluka Srbije da bude vojno neutralna kategoriše i odnose sa NATO u celini.
“Kao vojno neutralna zemlja imamo nameru da ostvarimo kvalitetnu saradnju sa NATO koja se kreće u okvirima Partnerstva za mir”, naveo je Mojsilović.
On je naveo da je saradnja u okviru Partnerstva za mir nekada i privilegija u odnosu na punopravno članstvo jer države mogu da iskazuju svoje potrebe bez obaveza koje proizilaze iz članstva u NATO.
Načelnik generalštaba je rekao da se učešće u Partnerstvu za mir pozitivno odražava na modernizaciju sektora odbrane i da se korišćenjem tih mehanizama unapređuju sposobnosti vojske za doprinos zajedničkoj bezbednosti.
“Opredeljeni smo da održimo politički dijalog i partnersku saradnju , kako bi se očuvala mir i stabilnost u regionu”, istakao je Mojsilović.
On je naveo da Srbija u periodu od 1999. godine do danas ima poseban, specifičan oblik saradnje u okviru Partnerstva za mir sa NATO na terenu.
Naveo je da saradnja sa Kforom obezbeđuje mir i stabilnost, ali i da je bilo određenih kriznih momenata i bezbednosnih implikacija na terenu od 1999. godine.
Na skupu u Palati Srbija biće reči o sve većim izazovima geopolitičke situacije i perspektivama bezbednosne politike Srbije.
Govoriće se i o KFOR-u i učešću Srbije u NATO programu “Partnerstvo za mir”, kao i o tome kako Srbija i NATO mogu dalje jačati nivo saradnje kako bi se odgovorilo na buduće izazove od zajedničkog interesa.
Nekadašnji general američke vojske u Evropi Ben Hodžis poručio je danas da zapad nije okrenuo leđa Zapadnom Balkanu, te da želi bezbednost i mir u tom delu Evrope, kao i rešavanje bilateralnih problema.
Hodžis je na konferenciji “Srbija i NATO-pogled u budućnost”, rekao da je SAD spremna da poboljšava vojne i sve druge odnose sa Srbijom, te primetio da se pristup zapada promenio u pozitivnom smislu.
“Treba da znate da nismo okrenuli leđa Balkanu, da želimo sigurnost na Balkanu i da stvorimo prostor da rukovodstvo može da reši sve probleme koji stoje pred njima”, rekao je Hodžis, koji je aktuelni predsedavajući Pershing katedre za strateške studije Centra za analizu evropskih politika (CEPA).
On je istakao i da je veoma važno rešiti “lokalne”, bilateralne probleme, navodeći da je makedonsko rukovodstvo pokazalo hrabrost i spremnost da se reši spor sa Grčkom, ali i da je zapad omogućio prostor za podršku.
“Zato mislim da je za Srbiju i zemlje u regionu važno postizanje rešenja za lokalna pitanja i mi želimo da pružimo podršku svima vama kad je reč o budućnosti”, rekao je Hodžis.
Dodao je da Srbija ima opcije, koje joj ne nameće zapad, te dodao da Srbija ne mora da bira da li će joj prijatelj biti Rusija ili zapad.
“Mi vas prepoznajemo kao neutralnu zemlju, znamo da je potrebno da imate dobre odnose sa Rusijom i Kinom”, rekao je Hodžis.
NATO Srbiji nudi mogućnost za saradnju, dodao je Hodžis te podsetio da je hiljade američkih vojnika prisutno u regionu.
Hodžis je istakao i da je važno da se gleda u budućnost, jer ljudi postaju optimističniji i više razmišljaju o potencijalima koje imaju, kao i o tome kakav će svet ostaviti mlađim generacijama.