Folklor je više od igre
NOVI KNEŽEVAC: Jedanaesti put „Severnobanatske susrete folklornog stvaralaštva“ priredilo je Kulturno umetničko društvo „Tisađenđe“ iz Novog Kneževca.
Manifestaciju, koju je Nacionalni savet mađarske nacionalne manjine proglasio od posebnog interesa za ovu nacionalnu zajednicu u Vojvodini, otvorio je podsekretar u Pokrajinskom sekretarijatu za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice AP Vojvodine Žolt Sakalaš, u prisustvu narodnog poslanika u republičkom parlamentu Radovana Jančića, predsednice Izvršnog odbora Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine Aniko Jeras, opštinskih čelnika Novog Kneževca i publike.
Sakalaš je podsetio da je prošla decenija od prvih susreta folklornog stvaralaštva koje je KUD „Tisađenđe“ upriličilo 2009. godine, te da je manifestacija izrasla u festivalski, kulturni događaj prvoga reda koji dostojno predstavlja bogatstvo narodne tradicije u Banatu.
- Svakako je reč o jednom od najznačajnijih događaja u Novom Kneževcu i okolini. Kako je interkulturarni dijalog između nacionalnih zajednica u samoj srži festivala, Pokrajinska vlada mu pruža posebnu podršku od početka. Folklor je uvek bio više od narodne igre. Bio je to način da se upoznaju običaji jednoga naroda. U igri i pesmi, u kontaktu sa živopisnim nošnjama, u doživljaju različitih koreografija, učesnici se uzajamno upoznaju, zbližavaju, uče jedni o drugima i tako se, na kolektivnom planu, samo uvećava bogatstvo vojvođankse narodne tradicije - naglasio je Sakalaš.
On je napomenuo da kada je o pojedinačnim sudbinama reč, nemojmo zaboraviti koliko su susreti na igrama nekada bili važni da se čovek sprijatelji sa čovekom, da se neko zagleda u nekoga, zaljubi i zavoli.
- Pristali smo na u mnogome simulirana prijateljstva na društvenim mrežama, prihvatili virtualna durgovanja, a čovek se od čoveka tako više udaljava nego što mu se približava. Zato je važno da prepoznamo ogromnu socijalnu vrednost u našim narodnim tradicijama i da tu vrednost proslavimo u susretima kao što je ovaj. Folklor je danas jedan od čuvara čarolija i tradicija koje nestaju pred našim očima - predočio je Sakalaš, poželevši da se susreti ove vrste nastave, kako i lepotu različitosti poverenu od predaka preneli onima koji će doći. Pored domaćina iz KUD „Tisađenđe” koje neguje izvorni folklor Mađara, nastupila su ansambli Srpskog kulturnog centra„Stevan Sremac“ iz Sente i kulturno umetničkih društava „Eđšeg“ iz Kikinde, „Romano loš“ i „Milan Ajvaz“ iz Srpskog Krstura, „Ludaš Maći“ iz Ludaša, „Višljani“ iz Ostojićeva, „Banat“ iz Novog Kneževca, „Dr Gavrilo Pekarović“ iz Banatskog Aranđelova, „Doža Đerđ“ iz Bajmoka, „Romano drom“ iz Tornjoša, „Aleksandrovo“ iz Subotice, kao i gosti iz Kanjiže, a međunarodni karakter festivalu dali su ansambli iz Kiškunfeleđhaze (Mađarska) i Marošludaša (Rumunija).
Ansambli su se sa dvadesetak koreografija predstavili igrama Srba, Mađara, Rumuna, Roma, Slovaka, Bunjevaca i Poljaka. Predsednica KUD „Tisađenđe” Magdalena Kovač kaže da je kod pokretanja ove manifestacije i bio cilj da bude međunarodnog karaktera, da se sastaju folklorne grupe pripadnika raznih nacija, da se međusobno upoznaju.
- Ako naučimo i znamo da cenimo običaje i tradiciju drugih naroda, onda ćemo više znati da cenimo i svoje. Mi smo višenacionalna sredina pa kao što je naša opština šarolikog sastava takav je i naš folklor - kaže Magdalena Kovač.
Uz folklorne nastupe organizovana je i izložba ručnih radova, nastupili su mališani Predškolske ustanove „Srećno dete“ i orkestri narodne muzike, a večernju zabavu mladih upotpunio je koncert grupe „Voz“. Manifestacija je organizovana pod pokroviteljstvom Opštine Novi Kneževac, pokrajinskih sekretarijata za kulturu i javno informisanje i za obrazovae, propise, upravu, nacionalne manjine - nacionalne zajednice, Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine u Srbiji i Fondacije „Betlen Gabor“ iz Mađarske.
Tekst i foto: M. Mitrović