Marš Besmrtnog puka u znak sećanja na pobednike
NOVI SAD: Povodom 9. maja, Dana pobede, u 11 gradova u Srbiji održaće se manifestacija „Marš Besmrtnog puka“, a među njima su i četiri vojvođanska grada: Novi Sad, Kikinda, Sombor i Pančevo.
U šetnji se nose fotografije predaka i srodnika koji su stradali u ratovima u prošlom veku, od Prvog i Drugog svetskog rata, preko ratova devedesetih, do NATO agresije na Saveznu Republiku Jugoslaviju 1999. godine.
Kako za „Dnevnik” kaže kooridnator „Besmrtnog puka Srbija“ Nenad Simonović, danas, 9. maja, osim u četiri vojvođanska grada, marširaće i u Beogradu, Nišu, Kragujevcu, Kraljevu, Užicu, Kruševcu i Paraćinu. Memorijalna šetnja održaće se i u Trebinju, Istočnom Sarajevu i Banjaluci u Republici Srpskoj. On je rekao da su se protekle četiri godine održavale memorijalne šetnje u Srbiji, ali da će ove godine prvi put biti održane pod pokroviteljstvom države jer su prepoznate i podržane od Ministarstva za rad, boračka i socijalna pitanja Srbije.
Naše udruženje je prezadovoljno interesovanjem građana za učešće u toj manifestaciju, a posebno smo zahvalni na saradnji predstavnicima Pokrajine i lokalnih samouprava u kojima će se šetnja održati, koji su nam izašli u susret i pomogli nam u organizaciji, navodi Simonović, govoreći o „Maršu Besmrtnog puka“ po gradovima u Vojvodini.
On ističe da se radi o događaju koji nije politički i da će na njemu biti isključivo državna obeležja, odnosno obeležja „Besmrtnog puka“. On je rekao da danas treba po strani ostaviti sve probleme i na dostojanstven način obeležiti Dan pobede, sećajući se onih koji su svoje živote dali za tu pobedu.
Naši preci su se borili za slobodu. Nismo vodili osvajačke ratove, već odbrambene i zato je veoma važno da čuvamo uspomene na naše pretke koji su dali svoje živote da bismo mi danas živeli u slobodi. A gotovo da nema porodice u Srbiji koja nije imala nekog ko se borio za slobodu, ali i ko je, nažalost, stradao u toj borbi. Slike naših rođaka, naših srodnika, stoje u našim kućama, a za Dan pobede ćemo ih izneti napolje jer smo ponosni na naše pretke, naše pobednike. Zašto da krijemo od javnosti naše oslobodioce? Oni su nam tu slobodu doneli i mi treba da učimo tako našu decu, da se ponose slobodom u kojoj živimo. A Dan pobede je pravi dan za to, istakao je Nenad Simonović.
On je rekao da se poziv odnosi ne samo na one koji su svoje srodnike izgubili u Drugom svetskom ratu već i na one koji su stradali u ratovima u prošlom veku, do žrtava NATO bombardovanja 1999. godine, i da ne žele da prave podele žrtava koje su stradale u oslobodilačkim ratovima koji su se vodili na ovim prostorima.
U Novom Sadu „Marš Besmrtnog puka“ kreće s Keja žrtava racije u 17 sati. Kolona će se kretati Bulevarom cara Lazara, Stražilovskom, Žarka Zrenjanina i Ulicom Modene do Trga slobode, gde će posle obraćanja gradonačelnika Novog Sada Miloša Vučevića, biti održan svečani koncert sa srpskim i ruskim rodoljubivim pesmama.
Nakon toga program će se nastaviti u Kulturnom centru Novog Sada, gde će, nakon muzičkog programa dečjeg orkestra iz Jaroslavske oblasti s tradicionalnim instrumentima, biti prikazan ruski film „Neuništivi” s tematikom iz Drugog svetskog rata.
Simonović navodi da je „Marš Besmrtnog puka“ prvi put održan u Rusiji 2011. godine, odakle se raširio u četrdeset zemalja sveta i postao međunarodna manifestacija, i da se i šetnje i programi u Srbiji održavaju u koordinaciji za ruskim „Besmrtnim pukom“, a preko društva ruskih sunarodnika. Ove godine međunarodni koordinator „Besmrtnog puka“ za sve države je Sergej Gluščenko iz Moskve.
Ministar za inovacije i tehloški razvoj Nenad Popović sastao se juče sa visokim zvaničniima Ruske Federacije, predsednikom Odbora za spoljnu politiku Konstantinom Kosačovim i predsednikom Odbora za socijalnu politiku Saveta Federacije Valerijom Rjazanskim. Popović je nakon sastanka sa gostima iz Rusije izrazio zahvanost zbog njihovog učešća na proslavi Dana pobede u Beogradu i Nišu.
Kosačov i Rjazanski će sa građanima Beograda i Srbije danas da šetaju noseći slike svojih dedova u ''Besmrtnom puku''.
A. S.