Zašto u Kini niko, osim stranaca, ne nosi keš?
FUDŽOU: Pametni automobili kojima se može upravljati i sa razdaljine od 2.000 kilometara, plaćanje „osmehom“ ili mobilnim telefonom, inteligentne učionice, virtuelne laboratorije i digitalizovane lego kocke samo su deo izložbe „Digitalna Kina“ koja je danas otvorena u Fudžou.
Najznačajnije IT kompanije iz Kine, zemlje koja je jedan od svetskih lidera u inovacijama, prikazale su svoja dostignuća, originalne tehnologije i dizajn u okviru drugog Digitalnog kineskog samita, koji se i ove godine održava u glavnom gradu jugoistočne provincije Fuđijan.
Kina je zemlja u kojoj, osim stranaca, skoro niko ne nosi keš, a plaća se gotovo isključivo aplikacijama na mobilnom telefonu.
Pjedine kompanije čak omogućuju svojim klijentima ili zaposlenima da plaćaju i licem, pa je tako dovoljno da, na primer, u kantini na poslu uzmete svoj ručak, stanete ispred kompjutera i bukvalno platite osmehom.
Koliko je Kina odmakla u tehnologiji prepoznavanja lica uverili su se i srpski novinari na samitu u Fudžou, koji nisu morali da pokazuju svoje identifikacione pres kartice, već je bilo dovoljno da samo prođu pored kamere koja za manje od pet seknudi očita ime, prezime, fotografiju, medijsku kuću i zemlju iz koje dolaze.
Jedan od značajnih izlagača na forumu je China mobile, koji je među najvećim mobilnim provajderima u svetu i kontroliše oko 60 odsto kineskog tržišta, sa najmanje 800 miliona pretplatnika.
Oni su pokazali mogućnosti koje nudi 5G plus tehnologija, a jedna od njih je i upravljanje realnim vozilom na udaljenoj lokaciji - u realnom vremenu.
Mi smo sada u Fudžou, a vi možete upravljati automobilom u Pekingu, koji je daleko hiljadama kilometara od vas. I to možete da radite uz pomoć mobilnog telefona, objašnjavaju iz te kompanije.
Najnovija 5G tehnologija nudi mogućnost i da u svim uređajima u kući upravljate svojim glasom, što je na samitu i demonstrirano.
Izložen je i pametni autobus bez vozača kompanije King Long Motors, jednog od najpoznatijih proizvođača autobusa i vozila u svetu.
To je prototip vozila koji se koristi u industrijskim parkovima i zonama sa ograničenim kretanjem, gde frekvencija saobraćaja nije poput one u milionskim gradovima.
Autobus vozi veštačka inteligencija i ne troši naftu ili benzin, već savremene izvore energije, pa samim tim ne zagađuje okolinu.
Predsednik KLM Huang Čun kaže za Tanjug da ta kompanija već ima saradnju sa beogradskim saobraćajnim preduzećem, a da su prilikom njegove posete Beogradu razgovarali i sa Ikarbusom o saradnji u proizvodnji vozila sa hibridnim motorima i elektromotorima.
Nadam se da će Beograd uskoro početi da razmišlja i o pametnim autobusima i da će oni doći na srpsko tržište, jer mogu da imaju veoma dobru primenu, kaže Huang.
Kina teži digitalizaciji svih sfera društva jer smatraju da će digitalna transformacija, industrijska i socijalna digitalizacija i masovna primena digitalizacije u medicini i svim drugim oblastima značajno poboljšati i olakšati život građana.
Jedan od načina je i digitalni sud, koji omogućava građaninu da se od kuće javi i učestvuje u sudskom procesu.
Kad je reč o poljoprivredi, tu se uspešno primenjuju svemirske tehnologije, kaže zamenik direktora kineske Nacionalne svemirske agencije Cui Jim Kvi.
Primena svemirskih tehnologija u poljoprivredi je veoma značajna u Kini zbog velikog stepena zagađanje. Postoje različiti projekti na kojima tesno sarađujemo sa osiguravajućim kućama, ističe on u izjavi Tanjugu.
Na izložbi je prikazano i kako digitalizacija i informacione tehnologije pospešuju medicinsku dijagnostiku, kao i sistem koji u realnom vremenu pokazuje stepen zagađenja u rekama i u vazduhu.
Predstavljena je i najznačajnija kineska kompanija za bezbednost na internetu, koja pokriva 80 odsto tržišta, a koja je, prema rečima njenog predstavnika Juan Jisija, posebno zainteresovana za saradnju sa zemljama na Putu svile, budući da već imaju projekte u nekoliko država.
Saradnja sa zemljama na putu svile je naša strateška orjentacija. Nadamo se da ćemo se uskoro predstaviti i u Srbiji, kaže za Tanjug Juan i dodaje da je ministar Nenad Popović, koji učestvuje na samitu, pozvao predstavnike te firme da u oktobru u Beogradu učestvuju na skupu o inovacijama u okviru projekta Pojas i put.
Kinezi smatraju da je digitalizacija ključna i za obrazovanje i zato je na forumu prikazan veliki broj projekata koji se odnosi na tu oblast, poput inteligentnih učionica ili virtuelnih laboratorija za studente fizike i hemije, koji bez hemijskih elemenata i samo uz pomoć tehnologije, mogu da prave eksperimente.
Kineska kompanija Net Dragon digitalizovala je i lego kocke.
Oni principe široko u svetu poznatih Lego kocki digitalizuju, pa deca na taj način sklapaju i kombinuju oblike ili se koristi kombinacija hardvera, odnosno kockica i motora, i softvera, koji ih pokreće.
Po izložbenom prostoru šetaju i roboti koji koriste 5G tehnologiju, a jedan od njih je pozirao pred Tanjugovom kamerom, rukovao se sa novinarima i na njihov zahtev igrao uz poznate rok hitove.