KUCURA Mladima koji ostaju treba omogućiti da putuju
KUCURA: Potpredsednik Mesne zajednice Kucura i predsednik Udruženja mladih Stevan Samočeta kaže da njihovo selo po zadnjem popisu broji oko 4.400 stanovnika, ali da se taj broj smanjuje, jer mladi uglavnom odlaze u gradove.
- Ima mnogo praznih kuća, mladi nakon završetka srednje škole, odlaze na studije u gradove i većina tamo ostaje. Popularno je među mladim Rusinima da odlaze u Slovačku, ali i u druge gradove Evrope, a prirodni priraštaj je i kod nas nizak, kao i u većini sela u Srbiji - kaže Samočeta i navodi kao najveći problem sela nezaposlenost, što i jeste razlog za odlazak mladih.
Većina stanovništva u Kucuri bavi se poljoprivredom, koja polako postaje zanimljiva i mladima, te Samočeta smatra da po tom pitanju može dosta da se uradi kako bi mladi ostali da žive na selu.
- Naše udruženje je osnovano 2011. godine i tada smo počeli da okupljamo mlade, a danas imamo pedesetak članova. Kada nešto treba da organizujemo imamo problem jer su članovi u Novom Sadu ili nekim drugim gradovima. Odlučili smo zato da radimo sa najmlađima, te smo napravili ekološku sekciju u Osnovnoj školi „Bratstvo jedinstvo” i napravili saradnju, da bi oni jednog dana mogli da nastave i naslede naš rad - kaže Samočeta.
Paulovnije i vetrozaštita
Udruženje mladih konkurisalo je i na poljoprivredne projekte, koji se nisu ticali samo Kucure, već su obuhvatili četiri opštine - Novi Sad, Kulu, Vrbas i Bačku Topolu.- Obilazili smo srednje poljoprivredne škole u kojima smo organizovali radionice koje se tiču održivog razvoja paulovnije, te smo imali u samom selu radionice na temu sadnje drveća, odnosno vetrozaštitnih pojaseva, koji smo preneli na celu opštinu- kaže Samočeta.
Pre osnivanja udruženja organizovani su susreti mladih iz zemlje i regiona, što je bila prva inicijativa i tada nagrađena kao najbolja od strane Ministarstva omladine i sporta.
-Tada smo uvideli da možemo da uradimo nešto bolje za naše selo, te smo odlučili da osnujemo Kucursko udruženje mladih poznatije kao KUM, i počeli da radimo na nekim većim projektima- kaže Samočeta. -Imamo veliku saradnju sa Opštinom, kao i predsednikom opštine Milanom Glušcem, koji su nam na samom početku dali veliku podršku i bez njihove pomoći ne bi mogli da radimo. I danas je saradnja odlična, kao i sa Kancelarijom za mlade. Svesni smo da opštine danas u Srbiji nemaju veliki buyet, pa ni naša, ali nam pomažu koliko mogu.
On dodaje da je danas projektno finansiranje verovatno i jedni način fukncionisanja udruženja i drugih institucija, te konkurišu sa što više projekata.
- Projekti su vezane za naše aktivnosti, kao što je dramska sekcija, zatim kreativne radionice, te likovne radionice sa decom, a kada je reč o manifestacijama onda konkurišemo i kod ambasada, jer na primer naš susret kada svake godine okupi oko 300 mladih iz Srbije, podrazumeva i goste iz inostranstva- napominje Samočeta.
Ove godine je plan da se susret omasovi, ali je članova sve manje kako bi se postigao tako krupan posao.
- Radili smo puno projekata koji nisu isključivo vezani za mlade, ali su mladi uvek uključeni. Tako smo konkurisali za obnovu Etno kluba u Kucuri, gde mladi sakupljaju eksponate i pomažu upravi Etno kluba - kaže predsednik Udruženja mladih iz Kucure.
Mladi Kucure su se povezali sa organizacijama iz regiona, Slovenije, Bosne i Hercegovine, kao i Hrvatske, ali napravili saradnju i sa Nacionalnim parkom u Rumuniji.
-Na taj način sve više omladine šaljemo na razmenu u Evropu, ali i oni dolaze kod nas, te su studentske prakse u inostranstvu već ustaljene – kaže Samočeta i dodaje da je na mladima da odluče da li će ostati da žive u Kucuri, a na članovima udruženja da mladima omoguće što više putovanja, jer je to ipak ono što najviše vole.
M. Stakić