Iz Novog Sada u privredu otišlo 5.000 inženjera tehnologija
Tehnološki fakultet Novi Sad, kao sastavni deo Univerziteta u Novom Sadu, osnovan je davne 1959.godine. Tokom šest decenija postojanja obrazovao je preko 5.000 inženjera tehnologije, koje su svoje mesto našli pre svega u privredi Srbije i regiona.
Pored toga, kaže u razgovoru za “Dnevnik” profesorka Biljana Pajin, dekanica Tehnološkog fakulteta Novi Sad, na njemu je za šest decenija odbranjeno 180 specijalističkih radova i 340 doktorskih disertacija.
- Naši nekadašnji studenti danas se nalaze na eminentnim naučnim institucijama od Zapadne Evrope preko Novog Zelanda, pa do američkog kontinenta. Tehnološki fakultet u Novom Sadu se, kroz formiranu platformu Alumni kluba našeg fakulteta, nalazi u stalnom kontaktu sa ogromnim brojem diplomiranih studenata koji žele da ostanu deo „porodice tehnologa“ – ukazuje profesorka Pajin.- Upravo jedan od ciljeva našeg Alumni kluba se ogleda u promociji ostvarenih uspeha i doprinosa naših diplomiranih studenata, kako nauci, tako i privredi i društvu uopšte. Svaki alumnista Tehnološkog fakulteta predstavlja deo istorije, ali i temelj za dalji napredak fakulteta kroz razmenu pojedinačnih iskustava, uspostavljanja uspešne saradnje nauke i privrede kao i kroz reformisanje studijskih programa i nastavnih metoda radi prilagođavanje savremenim zahtevima tržišta.
Kao nastavno-naučna i naučnoistraživačka institucija Tehnološki fakultet Novi Sad ima misiju da obrazuje inženjere u oblastima prehrambenog inženjerstva, farmaceutskog inženjerstva, hemijskog inženjerstva, inženjerstva materijala i biotehnologije. Dekanica Pajin ističe da se na fakultetu obrazuju kompetentni stručnjaci koji su sposobni da samostalno organizuju i vode procese proizvodnje, da prenose rezultate iz laboratorijskih uslova na industrijske razmere, da doprinose originalnim naučnim istraživanjima i učestvuju u razvoju novih tehnologija.
- Naši inženjeri su direktori i rukovodioci proizvodnje, razvoja, kontrole kvaliteta u NIS-u, “Sintelonu”, “Hemofarmu”, “Pioniru”,” Soko Štarku”, šećeranama, “Dijamantu”, “Victoria grupi”, “Soja Proteinu”, “Neoplanti”, “Imleku”. Takođe, otvaraju sopstvena preduzeća i zastupaju strane kompanije- naglašava profesorica Pajin. Profesori Tehnološkog fakulteta učestvuju u mnogim značajnim evropskim i svetskim projektima. Nedavno su ,kao deo istraživačkog tima, vaši radili sa kompanijom“Eugen ćocolate” na industrijskoj proizvodnji funkcionalnih čokoladnih proizvoda obogaćenih inkapsuliranim fitohemikalijama koje potiču iz izvora kao što je zeleni čaj, kupina i borovnica. Po rečima dekanke Pajin saradnja sa ovom kompanijom je tipičan i jedan od brojnih primera saradnje istraživača sa Tehnološkog fakulteta sa privrednom.
Naši nekadašnji studenti danas se nalaze na eminentnim naučnim institucijama od Zapadne Evrope preko Novog Zelanda, pa do američkog kontinenta (Biljana Pajin)
- Konkretno ova istraživanja realizovana su kroz program “Saradnje nauke i privrede“ koji sprovodi Fond za inovacionu delatnost, a finansiraju Evropska unija i Republika Srbija. Članovi istraživačkog tima sa Tehnološkog fakulteta prof. dr Aleksandar Fišteš, prof. dr Vesna Tumbas Šaponjac, dr Ivana Lončarević i prof. dr Biljana Pajin u saradnji sa ovom kompanijom razvili su i tržištu ponudili potpuno nov, inovativni proizvod, belu čokoladu obogaćenu polifenolima iz voća i zelenog čaja – objašnjava naša sagovornica.- Sam naziv ovog projekta i programa finansiranja dosta govori i potpuno se uklapa u pravce razvoja naučnih istraživanja kod nas i u svetu. I u našoj zemlji nauka i privreda se sve više okreću međusobnom povezivanju i saradnji koja će za rezultat imati nov i inovativan proizvod na tržištu. Vrata Tehnološkog fakulteta, potvrđuje dekanka, širom su otvorena za saradnju sa privredom, koja mu se sve više okreće jer je svesna da nema boljeg ni stručnijeg mesta gde stručni kadar iz privrede može unaprediti svoja znanja i svoje poslovne procese.
Uskoro otvaranje mini pivare
Tehnološki fakultet Novi Sad je jedan od retkih, ako ne i jedini, fakultet koji će uskoro dobiti svoju mini pivaru zahvaljujući uspešnoj saradnji sa brojnim pivarama u Srbiji. - Fakultet nastoji da studente adekvatno pripremi za tržište rada pa u skladu sa tim obavljaju obaveznu stručnu praksu u pivarama- ukazuje dekanicaPajin- Pivare „Carlsberg Srbija“, „Apatinska pivara“ i „Heineken Srbija“ pored obavezne prakse pružaju našim studentima i mogućnost duže prakse u cilju što boljeg upoznavanja tehnologije piva i sticanja praktičnog iskustva. Nakon uspešne dugogodišnje naučne i stručne saradnje profesorke Jelene Pejin, vanrednog profesora koja predaje tehnologiju slada i tehnologiju piva i pivare „Karlsberg Srbija“, ova kompanija nam je donirala sredstva za mini-pivaru u nastavne i naučnoistraživačke svrhe. Ovo će studentima omogućiti konkretan rad na pojedinačnim uređajima, kao i na celom postupku proizvodnje piva, a mini pivara biće uskoro otvorena.
- Tehnološki fakultet u svojoj strukturi sadrži dve akreditovane laboratorije, za ispitivanje prehrambenih proizvoda i za ambalažu i pakovanje, čije osoblje čine doktori nauka i specijalisti, koji poseduju vrhunska znanja o kvalitetu i bezbednosti proizvoda, tehnologiji proizvoda koji se ispituju, načinu i rokovima njihove upotrebe i održivosti proizvoda tokom upotrebe ili čuvanja proizvoda. Zahvaljujući stručnosti osoblja, uz kontrolu kvaliteta proizvoda Fakultet može da pruži i naučno-stručne, tehničke i savetodavne usluge korisnicima svojih usluga- zaključuje profesorka Pajin.
Ljubinka Malešević
Foto. Biljana Pajin