Dačić: Berlin nije nastavak dijaloga Beograda i Prišitne
BEOGRAD: Sastanak na visokom nivou u Berlinu, kome će prisustvovati i nemačka kancelarka Angela Merkel i predsednik Francuske Emanuel Makron nije nastavak dijaloga Beograda i Prištine, izjavio je ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić.
"Cilj sastanka je da se razgovara o svim problemima na Balkanu, ne da se nastave pregovori Beograda i Prištine. To nije glavna tema. Svakako nećemo pristati na nove pregovore Beograda i Prišitne u Briselu dok se ne ukinu takse (na srpsku robu). Srbija je čvrsta po tom pitanju i tu nema dileme. Ako neko misli da je Srbija slaba, vara se", rekao je Dačić u intervjuu za rusku TV mrežu RT.
Dačić je dodao da ne deli entuzijazam kosovskog predsednika Hašima Tačija da se sporazum u dijalogu Beograda i Prištine može postići uprkos svim poteškoćama.
"Kada Albanci traže sporazum, misle da bi trebalo da priznamo Kosovo. Ne priznaju nijedan drugi sporazum... Nema dijaloga dok se ne ukinu tarife. Stoga, ne delim njegov (Tačijev) entuzijazam. Jedna stvar je sigurna - Srbija nikada neće priznati Kosovo... Spremni smo za sporazum, spremni smo za kompromise", rekao je Dačić.
Upitan o Platformi o dijalogu koju su usvojile prištinske vlasti, on je istakao da je ona protiv dijaloga, jer ne dozvoljava nikkav kompromis.
"Njihova platforma govori o srpskim zločinima, kako bi Srbija trebalo da plati ratnu odštetu. S obzirom na to da su lažna država, oni misle da je sve već gotovo. Kada se probude iz svojih zabluda, moraće da se suoče sa užasnom stvarnošću - 13 država već je povuklo priznanje, što znači da više nemaju većinu da uđu u međunarodne organizacije i da nikakav sporazum ili odluka ne mogu da se donesu bez pristanka Srbije", rekao je srpski šef diplomatije.
Odgovarajući na pitanje o tome da se dijalog nalazi u ćorsokaku zbog taksi, Dačić ističe da je Priština odgovorna za to.
"Istina je da ne može da bude novih razgovora dok se ne ukinu takse. Kako bi uopšte moglo da bude? Gde se u svetu primenjuju takse od 100 odsto? To je dokaz da Priština ne želi da sarađuje s nama ekonomski. Kažu da će ukinuti tarife kada Srbija prizna Kosovo. To se neće desiti. Ukoliko ne ukinu takse, neće biti daljeg dijaloga i uvešhcemo mere protiv njih", rekao je Dačić.
Govoreći o protestima koje predvodi deo opozicije okupljen oko Saveza za Srbiju na kojima se traži ostavka predsednika Srbije Aleksandra Vučića, Dačić je rekao da "on nije lud da to uradi".
"Nema potrebe uzbuđivati se u vezi s protestima...Ovde imamo situaciju gde Vučićeva stranka, moja stranka i koalicija imaju više od 60 odsto podrške, dok svi demonstranti imaju oko deset. Razlika je poprilično velika. Svi ovi protesti mogu da traju ko zna koliko dugo, ali niko ne bi trebalo da pomisli da može da dođe na demonstracije i kaže da bi Vučić trebalo da podnese ostavku. Vlast se ostvaruje i gubi isključivo na izborima", rekao je Dačih u intervjuu za RT.
On je optužio opoziciju, koja već mesecima svakog vikenda organizuje protestne šetnje, da dobija podršku od moćnih spoljnih saveznika.
"Kada se tako nešto dogodi u našem regionu, uobičajeni osumnjičeni su zapadne zemlje", naveo je šef srpske diplomatije za RT i dodao da takvi spoljni uticaji "nisu ljubitelji vlada koje samostalno donose odluke".
On je kazao da zapadni mediji projektuju lažnu sliku o nestabilnosti srpske vlade kako bi ojačali nastojanje opozicije da dođe na vlast.
"Sve je to jedan veliki TV šou, što znači da se stvara lažna slika pa tako deluje da postoje neke demonstracije koje ugrožavaju vladu. To je daleko od stvarnosti, to su Potemkinova sela", rekao je ministar Dačić.
Generalni sekretar predsednika Srbije Nikola Selaković ocenio je danas da su razgovori Aleksandra Vučića u Pekingu s predsednikom Kine i Rusije izuzetno veliki "kapital" za predstojeće razgovore u Berlinu u kojima će , kako kaže, srpska delegacija izaći sa stavom da se dijalog s Prištinom može nastaviti tek kada oni budu ukinuli takse na srpsku robu i prestali sa jednostranim potezima.
U intervjuu za TV Prva, on je podsetio da Priština jednostranost kao osnovni princip u ponašanju prema Beogradu primenjuje od 2008. godine kada je proglasila secesiju od Srbije, a jedan deo sveta ih je u tome podržao.
"Mi nemamo drugog izlaza nego da s tim delom sveta razgovaramo i to je upravo što predsednik Srbije Aleksandar Vučić čini. Kada je u pitanju razgovor sa Albancima, taj razgovor može da se nastavi tek kada budu ukinute takse", rekao je Selaković.
On je dodao da je Srbiji prilikom susreta Vučića s kineskim i ruskim predsednikom u Pekingu pružena puna podrška u smislu njenog teritorijalnog integriteta i suvereniteta, kao i jasan stav u vezi s rešavanjem pitanja Kosova i Metohije.
"Primiti u dva dana takvu podršku od dvojice lidera nije mala stvar, kao što nije nimalo laka stvar i jednostavan niz sastanaka koje će predsednik imati u Berlinu gde je bukvalno on sam protiv svih, i gde ne možete naći nikoga koji će u potpunosti na način koji to predsednik Kine ili predsednik Rusije čine, stati uz Srbiju, pružiti joj podršku i pomoći joj u borbi koja je pred njom", istakao je Selaković.
On je dodao da građani mogu da budu ponosni koliko je prethodnih dana "naša malena Srbija" vidljiva u najmnogoljudnijoj zemlji sveta i u čitvom svetu.
Prilikom posete Kini, podseća Selaković, predsednik Vučić sastao se s dvojicom od trojice najmoćnijih lidera sveta, predsednicima Rusije i Kine, a sastaće se i za samo par dana sa dvoje politički najmoćnijih lidera u Evropi - nemačkom kancelarkom Angelom Merkel i predsednikom Francuske Emanuelom Makronom.
"Postalo nam je normalno da se u roku od pet dana sa takvim liderima viđa predsednik Srbije, a podsetiću vas nije toliko daleko vreme kada su ti susreti bili izuzetno retki i svodili su se na disciplinovanje Srbije", rekao je Selaković.
Zaključio je da je Srbija danas poštovana, uvažena i da je sada vodi i predstavlja predsednik kome se otvaraju sva vrata u svetu.
Predsednik skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun ne očekuje da će u Berlinu biti odblokiran dijalog Beograda i Prištine imajući u vidu da je Srbija, kako kaže, izričita da bez ukidanja taksi na srpsku robu nema nastavka razgovora, a da EU i međunarodna zajednica do sada nisu preduzele ozbiljnije korake da primoraju albansku stranu da ih povuče.
Drecun je za TV Pink predstojeći sastanak predsednika Srbije Aleksandra Vučića i predsednika privremenih kosovskih institucija Hašima Tačija s nemačkom kancelarkom Angelom Merkel i francuskim predsednikom Emanuelom Makronom ocenio kao neizvestan, ali ne očekuje da će biti postignut napredak koji bi oživeo dijalog Beograda i Prištine.
''Srbija je otvoreno rekla da bez povlačenja taksi nema nastavka dijaloga. Ako se budu vršili pritisci na Srbiju, uveren sam da će biti odbijeni i zato je važna podrška Rusije i Kine koje su stalne članice Saveta bezbednosti'', rekao je Drecun.
On je rekao i da evropski zvaničnici izjavljuju da je deblokada dijaloga cilj sastanka u Berlinu, ali postavlja pitanje kako to postići budući da EU do sada nije uradila dovoljno da primora Prištinu da povuče takse zbog kojih je prekinut dijalog.
Drecun je uveren da će pritisak biti usmeren na Srbiju da obustavi aktivnosti na međunarodnom planu i ne sprečava jačanje međunarodnog kapaciteta samoproglašenog Kosova.
''Onda bi se možda Albanci smilovali da ukinu takse na određeno vreme. To nije put da se reši problem i da se izađe iz ćorsokaka'', naglasio je Drecun.
Njegova pretpostavka je da će zvaničnici EU biti prisutni na sastanku, ali da će biti u drugom planu pošto francusko-nemački dvojac preuzima inicijativu da bi, smatra Drecun, pokazao kako bi izgledala spoljna politika ''nove Evrope''.
''SAD još uvek ćute o svemu tome, što znači da nisu aktivno uključene u taj sastanak'', zaključuje Drecun.