Srbija je u regionu prvi sveobuhvatni partner Kine
BEOGRAD: Srbija je u regionu prvi sveobuhvatni partner Kine i ta saradnja predstavlja primer saradnje koja se razvija i raste, poručeno je na međunarodnoj naučnoj konferenciji „Pojas i put: Srbija i Inicijativa 16+1“.
Prvi potpredsednik vlade i šef diplomatije Ivica Dačić kaže da će Peking sledeće nedelje biti u centru pažnje međunarodne zajednice kada će biti održan Drugi međunarodni forum „Pojas i put“, a na kome će učestvovati i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, pored 37 drugih šefova država i vlada, predstavnika 137 zemalja i 80 međunarodnih organizacija, kao i oko 2.000 delegata na raznim nivoima.
Srbija je spremna da pruži svoj doprinos uspehu tog foruma, rekao je Dačić.
Podsetio je da se prošle nedelje i Grčka pridružila inicijativi 16 zemalja Centralne i istočne Evrope i Kine.
Ulaskom Grčke u inicijativu može se smatrati da je ona proširena i na jug Evrope, kaže Dačić.
Ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić rekao je da je Srbija najbolje iskoristila sve blagodeti koje je doneo mehanizam saradnje kroz partnerstvo s Kinom.
Naveo je da su do sada u okviru globalne kineske inicijative „Jedna pojas, jedan put“ u Srbiji ugovoreni projekti čija je ukupna vrednost pet milijardi dolara, a da ćemo se približiti i cifri od 10 milijardi dolara.
Imao sam zadovoljstvo i privilegiju da u punoj energiji i kapacitetu osetim koliko je ovaj projekat i mehanizam saradnje doneo dobro čitavom regionu, kaže Antić, koji je i nacionalni koordinator Mehanizma saradnje Kina 17 zemalja Centralne i Istočne Evrope.
Mehanizam saradnje s Kinom je, naglašava Antić, od velikog interesa za sve nas u ovom delu Evrope, jača odnose Kine i Evrope, i napravio je čitav niz iskoraka ne samo u brojkama, nego u kilometrima, tonama, betonu, čeliki, asfaltu.
Reč je, kaže, o velikom broju projekata, među kojima su mostovi, auto-putevi, obilaznica oko Beograda, modernizacija železnice, energetski objekti.
Došli smo u poziciju da u Srbiji danas imamo veliko gradilište i velike planove, kaže Antić.
Veliki je optimista kada je reč o želji kineskih kompanija da ulažu u Srbiji, te navodi da će poseta delegacije iz Srbije na čelu s Aleksandrom Vučićem na samitu lidera u Pekingu biti prilika da se srpska delegacija sretne s predstavnicima mnogih kineskih kompanija.
Idemo s mnogim konkretnim stvarima u Kinu. Ministri će imati veliki broj susreta sa kineskim kompanijama s kojima će razgovarati o investicijama i projektima, kaže Antić.
Poručio je da će Srbija nastaviti da bude lokomotiva u mehanizmu saradnje s Kinom.
Srbija je dokazani prijatelj i partner Kine, rekao je Antić i naglasio da kineske kompanije Srbiju treba da doživaljavaju kao svoju kuću u kojoj su dobrodosli da investiraju.
Ambasadorka Kine u Srbije Čen Bo rekla je da je vrednost ugovora na infrastrukturnim projektima kineskih preduzeća u Srbiji prešla pet milijardi dolara, od kojih je realizovano 1,6 milijardi dolara.
Pokrenut je veliki broj važnih projekata saradnje među kojima su Železara Smederevo, rudnik u Boru, fabrika guma Linglong, kaže ambasadorka.
Inicijativa Pojas i put, pokrenuta pre šest godina, prerasla je iz ideje i vizije u dela i konkretne rezultate, kaže ambasadorka.
Navela je da je od pokretanja saradnje 16 1 obim kineske trgovine s Centralnom i Istočnom Evropom porastao za više od 50 odsto, a da su kineske investicije u tom regionuy porasle za 300 odsto.
Saradnja Srbije i Kine predstavlja primer saradnje koja se razvoja i raste. Za šest godina broj kineskih turista u Srbiji je 16 puta veći i premašio je 100.000 u 2018, kaže ambasadorka Čen Bo.