Zebe - ljubimci za gledanje i slušanje
Zebe po građi i veličini podsećaju na vrapce, međutim jarkih su boja, a kljun im je puniji. Narastu do 13 centimetara dužine, a životni vek im je između pet i 15 godina.
Prirodno stanište zebica su pašnjaci, međutim ove ptice su pripitomljene pre oko 500 godina, a danas je poznato više od stotinu vrsta zeba.
Zebe su omiljen ljubimac među ljubiteljima ptica zbog umilnog pevanja, a u zatočeništvu, mužjaci su se pokazali kao bolji pevači od ženki. Njihovo cvrkutanje vas neće ostaviti bez osmeha na licu, ali zapamtite da zeba iako ljubimac, ne voli da se drži u rukama ili mazi. Ovo je ljubimac za slušanje i gledanje.
Najčešće se za ljubimca biraju zebraste zebe, ružičasto-sive ili ružičasto-bele, ringel, tukan.
Iako su zebe male, potreban im je veći kavez, jer vole da skakuću i da se igraju, ukoliko ih je više, treba im prostran kavez, koji kad se postavi ne treba mnogo pomerati.
Zebe vole temperature od 5 do 30 stepeni, a kavez treba da ima osim hranilice i pojilice, granu za stajanje, mesto, odnosno gnezdo za odmor i igračke za zabavu. Kavez treba postaviti na mirnom mestu, a ukoliko se postavlja napolju, mora biti sklonjen od vetra i promaje, koju zebe ne vole.
Zebe je dovoljno puštati jednom ili dva puta nedeljno iz kaveza, a u kavez im obavezno ubacite ogledalce i ljuljašku, kao i kadicu sa vodom u kojoj će se one brčkati. Ovo zu izuzetno druželjubive ptice kada je njihova vrsta u pitanju, u prirodi žive u jatima od 50 do 100 jedinki. Preporuka je da se drže u paru.
Nemojte ih držati blizu drugih životinja, jer će postati plašljive.
Zebice su čiste i ne prave nered i odlične su za vlasnike koji su dugo odsutni u toku dana, samo ukoliko se drže u paru, inače postaju potištene.
Hrane se kupovnom hranom koja sadrži zrnevlje, voće i povrće, kao i dodatke vitamina i minerala.
Od sveže hrane vole bananu, dinju ili jabuku, kao i krastavac, šargarepu, spanać, listove maslačka...
Kao i drugim pticama, stavite im sipinu kost u kavez, koja će im obezbediti neophodan kalcijum. Na jelovniku zebe treba da se nađe najviše semenki i malo povrća, i još manje voća. Posuda sa svežom vodom je obavezna.
Zdrava zeba je živahna, ima čisto i uredno perje, a oči su joj bistre i širom otvorene. Ukoliko nema apetit, nakostrešena je, opada joj perje, to su znaci za posetu veterinaru. Kavez treba redovno čistiti, minimum jednom nedeljno kako bi zeba bila zdrava i srećna.
Zebe nisu zahtevni ljubimci, ali kao i svima neophodna im je pažnja. U periodu parenja, neophodno im je mnogo svetla i više gnezda u kavezu, otvorenih i zatvorenih, koja se mogu postaviti u malu kutiju koju treba obložiti senom, perjem i sitnim grančicama, kako bi zebe snele jaja. Ostavote im slobodno više materijala, da same urede svoje gnezdo po potrebi. Ženke izležu od tri do odam jaja, o kojima se brinu oba roditelja. Mladi se izležu nakon 14 dana, a nakon 20 dana napuštaju gnezdo. Roditeljima su potrebni posebni vitamini kada hrane mlade.
M. Stakić