Reciklažom otpada čuvamo prirodna bogatstva
Učenici trećeg i četvrtog razreda osnovnih škola „Đorđe Natošević“ i „Žarko Zrenjanin“ tokom jednočasovne šetnje Futoškim parkom imali priliku da od inženjera „Gradskog zelenila“ čuju nešto o tom spomeniku prirode, njegovom nastanku i razvoju.
Dan zaštite prirode i ove godine je obeležen u jednom od novosadskih parkova, te su učenici trećeg i četvrtog razreda osnovnih škola „Đorđe Natošević“ i „Žarko Zrenjanin“ tokom jučerašnje jednočasovne šetnje Futoškim parkom imali priliku da od inženjera „Gradskog zelenila“ čuju nešto o tom spomeniku prirode, njegovom nastanku i razvoju. Deci je objašnjen značaj očuvanja prirode, ukazano im je na uticaj čoveka na prirodu, a imali su priliku da saznaju i podatke o zaštićenim vrstama vodozemaca u Futoškom parku, pticama i sisarima koji žive u toj zelenoj oazi, kao i vrednim stablima koja krase park.
– Futoški park je jedan od tri zaštićena prirodna dobra u Novom Sadu, a mi, kao „Gradsko zelenilo“ koje se bavi projektovanjem, podizanjem i održavanjem zelenila, susrećemo se, nažalost, sa svakodnevnim slučajevima uništavanja zelenila, kojeg procentualno malo ima, ne samo u Novom Sadu nego i u celoj državi – istakao je savetnik direktora za medije Ivan Nožinić. – U našem gradu ga trenutno, zahvaljujući investicijama, ima osam odsto, a u jednom periodu smo pali čak i na pet odsto. Važno je decu od malih nogu učiti o zaštiti prirode i upoznavati ih s biljnim i životinjskim svetom. Na taj način će, kad odrastu, biti potpuno svesni značaja zaštite životne sredine.
Uređen i Kamenički park
Kad je reč o zaštićenim prirodnim dobrima u Novom Sadu, Nožinić se osvrnuo i na drugu fazu radova koji su u toku u Kameničkom parku. Naime, polovina parka biće pokrivena trim-stazom čija je postavka u toku, radi se rekonstrukcija tri toaleta, postavlja teretana na otvorenom i rasveta uz trim-stazu. Pokrajina i Grad su za te radove izdvojili 70 miliona dinara.
Nožinić je podsetio i na to da su u prvoj fazi, koja je završena u drugoj polovini prošle godine, podignute tri staze od ulaza u park do jezera, koje je jedino preostalo prirodno. Oko jezera je rađeno hortikulturno uređenje prostora, postavljena je i ograda, uređeno je dečje igralište u centralnom delu parka, postavljena rasveta na solarnu energiju, kao i kućice za slepe miševe, koji su u Kameničkom parku zaštićena vrsta. Ujedno je, u saradnji s Gradskim zavodom za zaštitu spomenika kulture, kojih u Kameničkom parku ima mnogo, urađena i studija o njima, a zaštita spomenika kulture biće tema neke od narednih faza.
Na početku šetnje učenici su dobili mapu parka, na osnovu koje su mogli da prate predavanje, a nakon obilaska održana je izložba dečjih radova na temu Dana zaštite prirode, kao i kratko predavanje o značaju reciklaže otpadnih materijala.
– Prirodu čuvamo tako što otpad bacamo u kantu, ne zagađujemo reke i zelene površine – rekla je učenica IV razreda OŠ „Đorđe Natošević“ Ivona. – Otpad je važno reciklirati da bismo umanjili seču šuma i na taj način sačuvali naša prirodna bogatstva. Danas su nam pričali o Futoškom parku, kako je nastao i koje zaštićene vrste tu žive, o Jodnoj banji koja se nalazi pored, kao i o tome kako je građen hotel „Park“
Akciju „Gradskog zelenila“ povodom Dana zaštite prirode i ove godine je podržala kompanija „Univereksport“.
B. Pavković