Biblioteka u Prigrevici čuva spomen na Branka Ćopića
PRIGREVICA: Knjižni fond biblioteke u Prigrevici broji oko 22.000 naslova što je za seosku sredinu solidan broj gledajući broj stanovnika od oko 4.000 žitelja.
Bibliotekarka Mirjana Mrđenović - Grnja kaže da imaju oko 250 članova i da se trude da svake godine obnavljaju knjižni fond, te da u pogledu interesovanja čitalačke publike, kao što je manje-više i u drugim bibliotekama, lakša literatura traženija.
– Najviše se uzima na čitanje od domaćih autora romani Vesne Dedić, Jelene Bačić –Alimpić…i strana, mahom američka književnost – kaže bibliotekarka.
Ipak ono što ovu biblioteku ili bolje reći Prigrevicu posebno izdvaja u odnosu na seoske sredine, jeste da je objekat biblioteke građen planski, baš u te svrhe, a da je po izgradnji 1967. godine biblioteka dobila ime “Spomen biblioteka” radi sećanja na stradale u Drugom svetskom ratu. Tako plansko građeno zdanje ima posebno odeljenja za odrasle i decu, čitaonicu i centralni deo, gde glavno mesto zauzima knjiga u bakarnom povezu, u kojoj su na posebnoj vrsti papira rukom ispisana imena 967 postradalih učesnika Drugog svetskog rata sa područja Like, Korduna i Banije, čije su porodice u kolonizaciji iz tih delova Hrvatske se nastanili u Prigrevici.
Bibliotekarka Mirjana Mrđenović - Grnja kaže da je knjiga nedavno nošena u Muzej genocida u Beograd, da se napravi fototipsko izdanje jer predstavlja retkost i u narednom periodu biće promovisana.
– Knjiga je značajna i po tome što je književnik Branko Ćopić, inače doživotni predsednik biblioteke u Prigrevici, rukom ispisao stihove “Doći je nova mladost donjeti nove dane i nastaviti naše pjesme ne dopevane u živoj varti iskovane “. Ćopić je u Prigrevicu dolazio svake godine na Dan Prigrevice - 9. maj Dan pobede u Drugom svetskom ratu –navodi bibliotekarka .
U Centralnom delu biblioteke se nalazi još i mozaik u kockama koje, kaže Mirjana Mrđenović - Grnja, predstavljaju razbuktavanje Drugog svetskog rata, tu je i skulptura “Povratak ratnika” rad Paje Radovanovića i stihovi Dušana Ćurčića pesnika iz Prigrevice.
– U vreme izgradnje biblioteke bio je objavljen konkurs za izbor stihova, pa su tako stihovi Ćurčića na zidu u centralnom delu biblioteke – objašnjava Mrđenović – Grnja.
Po njenim rečima svi značajni srpski književnici 20. veka: Mira Alečković, Miroslav Antić… dolazili su u Prigrevicu i držali književne večeri, a posebno je to bilo izraženo na Dan Prigrevice 9. maja .
– Tako je i sada, držeći se interesovanja čitalačke publike prošle godine gost je bio Vanja Bulić, koji je bio iznenađen brojnošću publike , ali i ambijentom , velikim prostorom čitaonice, koja se u skladu sa potrebama sela ustupa i za raznovrsne skupove i predavanja. Tokom februara više puta u čitoanicu su bila održana predavanja za poljoprivrednike i privrednike – istakla je bibliotekarka.
Biblioteka ima još nameštaj od drveta kupljen po useljenju, koji i sada zahvaljujući održavanju malo koja biblioteka ima na širem području .
Z. Delić
Foto: R. Hadžić