Mediji već spekulišu o datumu vanrednih izbora: Na glasanje za parlament 23. juna?
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić saopštio je u ponedeljak da će, ukoliko ove godine bude vanrednih parlamentarnih izbora, oni biti održani u junu.
Dan kasnije već su se pojavile medijske spekulacije o tome da bi glasanje za srpski parlament moglo biti zakazano za 23. juni. Vanredne izbore predsednik republike raspisuje istovremeno s raspuštanjem Narodne skupštine. Od dana raspisivanja do dana održavanja izbora ne može da protekne manje od 45 dana ni više od 60, tako da bi u takvom scenariju trebalo da budu raspisani od 1. do 15. maja.
Na sednici Predsedništva SNS-a je, inače, odlučeno da lokalni izbori treba da budu održani u redovnom roku, te je već sada poznato da je reč o 3. maju naredne godine. Takav tajming uklapa se i u unutarstranačke izbore SNS-a, koji treba da budu završeni do kraja 2019, a treba istovremeno da posluže kako sito za funcionere partije koji nisu radili dobro kao čelnici lokalnih samouprava.
Regulativa predviđa da se prva sednica novog saziva parlamenta održi najkasnije 30 dana od dana proglašenja konačnih rezultata izbora, nakon čega sledi proces formiranja vlade. Novi kabinet mora biti formiran najkasnije u roku od 90 dana od konstituisanja parlamenta – u suprotnom, sledi raspuštanje parlamenta. Samim tim, u slučaju da vanredni parlamentarni izbori budu održani krajem juna, Ana Brnabić bi na mestu premijerke mogla ostati do kraja novembra.
Đurić o željama tajkuna
Mnogo je onih kojima se žuri da sruše predsednika Srbije jer se plaše odlaska u zatvor, smatra Marko Đurić.
„Najmoćniji tajkun, koji je godinama odlučivao o tome ko će ulaziti u vladu, ima ozbiljne šanse da bude pravosnažno osuđen na ozbiljnu kaznu i zato mu se žuri da ruši sadašnju vlast i spreman je u to da investira ogromnu količinu novca. Zatim imate i Dragana Đilasa koji je tajkun“, rekao je Đurić.
Član Predsedništva SNS-a Nebojša Stefanović kaže da će se u naredih dvadesetak dana znati hoće li izbori biti u junu, ili u martu naredne godine. Na pitanje novinara čemu je on bliži i kakav je njegov stav, rekao je da mu je teško da kaže „jer to ne zavisi od jednog faktora, već od mnogo, koji međusobno utiču jedni na druge“.
Stefanović je pojasnio da je jun prvi realan, mogući termin za održavanje izbora.
Funkcioner SNS-a i direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić je ponovio da je predsednik Vučić zahtevao još neko vreme za donošenje odluke o izborima da bi se sagledale prilike u međunarodnim i regionalnim odnosima. Naglasio je da je Predsedništvo vladajuće stranke zatražilo vanredne parlamentarne izbore, a da je jedino njen lider Aleksandar Vučić bio uzdržan.
„Da se vodimo samo stranačkim interesima, nikakvih dilema vezanih za to ne bi bilo“, rekao je Đurić.
„Ukoliko Srpska napredna stranka odluči o tome da će biti vanrednih izbora, oni će biti održani u junu ove godine jer ne bi imalo smisla održati ih na jesen kada se približavamo terminu redovnih izbora koji su sledeće godine“, rekao je potpredsednik SNS-a i gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević.
Kako je pojasnio, na odluku o izborima uticaće nekoliko važnih političkih činjenica, kao što su. na primer. pregovori s Prištinom, napredak reformi u društvu, dolazak stranih investitora ili stanje građanskih protesta, kao i priprema političke platforme za razgovor s koalicionim partnerima.
„Kada bismo gledali uskostranačke interese, mi bismo te izbore već održali i izmerili koliko je poverenje naroda u politiku koju vodimo, ali mi se time nismo rukovodili. Za nas su važni državni i nacionalni interesi“, kazao je Vučević.
Povodom zahteva za fer izbornim uslovima, koji se mogu čuti od učesnika i organizatora protesta, Vučević je rekao da su izborni uslovi apsolutno identični kao što su bili i da su kritike da mediji nisu otvoreni za sve. neopravdane
„Ne omalovažavam proteste, ali zahtevi za formiranjem neke tehničke vlade koja bi za godinu dana pripremila teren za fer izbore su neozbiljni“, rekao je Vučević, i zapitao kome Vučić da preda vlast, kakva bi to tehnička vlada bila, koji bi eksperti u njoj sedeli, ko bi ih predlagao.
„Pa gde je tu izborni rezultat i volja naroda?“
On je napomenuo da nisu sporni protesti, već nasilje koje se na njima demonstrira.
„Još uvek ne znamo ko su organizatori protesta. Da li je to pojedinac, politička stranka ili nevladina organizacija? Vidimo da u njima učestvuju politički predstavnici, Obradović, Đilas, Jeremić i s njihovim metodama se uopšte ne slažem“, zaključio je Vučević.
„SNS se nikada nije plašio niti izbegavao izbore.“
Potrebu za održavanjem vanrednih izbora obrazložio je aktivnostima opozicije, koja se, kako kaže, „iz petnih žila upinje da stvori nezdravu klimu u kojoj se neće razgovarati argumentima već se pribegava nasilju i fašističkim idejama“.
„Nisu ponudili nijedno rešenje, nisu ponudili nikakav stav po pitanju Kosova i Metohije. Onog časa kada je Vučić rekao da je za Srbiju albanska platforma neprihvatljiva i sramna, oni nisu izašli s kontrarešenjem, već se odlučuju da upadaju u institucije, da upadaju u RTS“, kazao je Đurić.
Članica Predsedništva naprednjaka Zorana Mihajlović istakla je da je potpuno razumljiva Vučićeva uzdržanost jer on ima više informacija o razvoju situacije u vezi s KiM i drugim pitanjima. Podvukla je da su izbori najbolji način da se vidi šta građani misle o određenoj politici, kao i da je ona lično za vanredne izbore. Ona je napomenula da je Predsedništvo ovlastilo predsednika stranke da u narednom periodu donese odluku o tome da li će izbori biti u junu ili sledeće godine.
„Ali, svakako želimo da pokažemo šta smo uradili, kuda vidimo da ide Srbija“, rekla je Zorana Mihajlović.
„Svi smo protiv i mislim da ni građani ne žele da žive u zemlji u kojoj je nasilje nešto o čemu treba da pričamo svaki dan, odnosno što se dešava na ulicama svaki dan.“
Ukazala je i na to da su nedopustivi napadi na patrijarha.
„Srbija je slobodarska zemlje i ne bi trebalo da ima ljude koji vode opoziciju, a koji pripadaju nekoj prošloj, fašističkoj priči“, istakla je.
Predsednik LSV-a Nenad Čanak ne veruje da će ove godine u Srbiji biti održani izbori.
„LSV je već više od 14 puta učestvovao na izborima i ima vrlo jasnu i razrađenu tehnologiju nastupa na njima“, rekao je Čanak, i dodao da su za LSV izbori uvek dobrodošli, „kad god da se dese“.
S. Stanković