CEAS: Na Đindićevom putu svako ko je za sporazum sa Kosovom
BEOGRAD: Na Đinđićevom putu je svako ko je za miran, sveobuhvatni, multidimenzioni sporazum sa Kosovom i nastavak evropskih integracija Srbije, saopštio je danas Centar za evroatlantske studije (CEAS), povodom 16. godišnjice smrti premijera Zorana Đinđića.
CEAS je, takođe, pozvao zapadne i domaće aktere da se jasno odrede prema delovanju pojedinih "sagovornika Kremlja" koji "demonstriraju gradovima Srbije, u navodnom zahtevu za više demokratije", kao i o činjenici da "proteste vode strukture koje se eksplicitno protive sporazumu sa Kosovom".
U saopštenju se navodi da je 5. oktobar 2000. godine bio tek prvi korak grupe ljudi koji su formalno došli na vlast, a suštinsku vlast i dalje je imala "Miloševićeva hunta".
"Sve je došlo na red pre reforme sistema bezbednosti, u kome je ostalo toliko počinilaca ratnih zočina: poreska reforma, privatizacija, bankarska konsolidacija, priča o lustraciji, sve..." dodaje se u saopštenju.
"Nažalost, 2019. godine Srbija se još ne može uvrstiti u red zemalja sa jakom demokratskom kontrolom sistema bezbednosti, iako se ponovo nalazi pred teškim istorijskim odlukama i novim naletom politike uslovljavanja, ovog puta pre od Nemačke, da zarad nastavka navodnih evropskih integracija prekrši osnovne principe mirnog rešavanja sporova i demokratije i donese odluke o novoj formi odnosa s Kosovom, koje nemaju većinsku podršku", napominje CEAS.
To je nešto, smatra CEAS, što zapadni partneri, a pre svega Nemačka, moraju imati u vidu.
"Stiče se utisak da su SAD, a i NATO još jednom, iskrenije naklonjeni demokratizaciji Srbije i da bolje razumeju sve okolnosti u kojima se Srbija, region i svet nalaze, a pre svega teške reforme koje je Srbija kako-tako ovih godina sprovela, i sve bezbednosne implikacije opstrukcije dijaloga Beograda i Prištine, koje Priština bez validnih argumenata sprovodi", ističe se u saopštenju.
CEAS, takođe, ocenjuje da su godinu iza nas obeležile "mnogobrojne pojave" koje ukazuju da Rusiji sa svojim sagovornicima u Srbiji nije u interesu da Beograd i Priština postignu sporazum o normalizaciji odnosa, za koji se zalaže državno rukovodstvo, a koji Srbiju ne bi ostavio kao potpuno poraženu u tim "pregovorima".
CEAS dodaje da je u poslednjih par meseci više puta ukazivao na sumnje da je Kremlj, sa svojim sagovornicima, poput Danice Grujičić, Mlađana Đorđevića iz Saveza za Srbiju i Novice Antića iz Vojnog Sindikata Srbije, "ušao u fazu sprovođenja aktivnih mera protiv demokratskog nadzora nad sistemom bezbednosti u Srbiji".
To može, kako se upozorava, imati katastrofalne regionalne i globalne posledice, a ne samo sprečavanje postizanja preko potrebnog sporazuma sa Kosovom, koji će u obzir uzeti i legitimne interese Srbije i nove geopolitičke okolnosti.
CEAS smatra da bi organizacije civilnog društva u okviru Berlinskog procesa, institucije EU, mediji i vlade zemalja uključene u njega, morale "mnogo više pažnje obratiti na pro-ruske veze onih koji demonstriraju gradovima Srbije, u navodnom zahtevu za više demokratije".
"Koje demokratije? Ruskog tipa? U pitanju ne sme biti naklonost ili odijum i razočaranje prema pojedincima iz vlasti već principi", napominje se u saopštenju.
CEAS ocenjuje kao apsolutno neprihvatljivo glasno ćutanje navodno demokratski naklonjene zapadne međunarodne zajednice u Srbiji i lokalnih aktera o činjenicama da proteste vode strukture koje se eksplicitno protive sporazumu sa Kosovom.
"Znajući to, ove teme su nam važnije od navodno ugnjetavanih nezavisnih medija, projektno sponzorisanih i/ili privatnih. Osim što ti akteri i strukture deluju mimo zakona Republike Srbije, lažno se predstavljajući kao žrtve nedemokratskog progona, oni su upravo ti koji smatraju da je general Vladimir Lazarević, ratni zločinac osuđen za zločine počinjene na Kosovu, heroj. Oni si ti koji svima nama pred očima potpisuju memorandum o saradnji sa ruskim asocijacijama veterana i gostuju po ruskoj Dumi", dodaje se u saopštenju.
"U ime onoga za šta se pokojni premijer Đinđić zalagao, i zbog pravih okolnosti zbog kojih je izgubio život - odsustva demokratske kontrole nad sistemom bezbednosti i prejake politike uslovljavanja koja više nije mogla dati adekvatne rezultate - pozivamo, pre svega lokalne aktere, da se jasno odrede o delovanju Danice Grujičić, Novice Antića, na adekvatan način. Iskustva sa Crnom Gorom i Velikom Britanijom, da spomenemo samo neke, nas uče da Kremlj ne preza ni od čega", ističe CEAS.