Profesionalni plesači i publika zajedno na podijumu
U okviru projekta „Someone from home” (Neko od kuće), umetnička trupa plesača iz Austrije, Bugarske, Rumunije i Srbije, od 7. marta gostuje u Kulturnoj stanici „Svilara”.
Juče je održana proba na kojoj su uz profesionalne igrače aktivno učestvovali i posetioci različitih generacija. Po rečima koordinatora projekta, pozorišnog reditelja Bojana Milosavljevića, osnovna ideja je povezivanje različitih tradicija i kultura, odnosno spajanje narodne igre i savremenog plesa u zajednički performans.
Studentski kulturni centar je jedan od nosilaca projekta „Someone from home”, koji se sastoji iz četiri rezidencijalna programa i to u Lincu, Sofiji, Temišvaru i Novom Sadu. Kako kaže Milosavljević, želja organizatora je da publika aktivno učestvuje, umesto da samo posmatra profesionalne plesače. Radionice su zamišljene tako da u jednom delu nastupaju profesionalni umetnici, a da im se nakon toga na sceni pridruže gledaoci. Po rečima našeg sagovornika, dosadašnje iskustvo s radionica pokazalo je da ljudi žele da plešu.
– Budući da živimo u vremenu virtuelne komunikacije, gde je telo na neki način zapostavljeno, ideja projekta je da se afirmiše neverbalna komunikacija i interakcija među ljudima, što ples zapravo i jeste – objasnio je Bojan Milosavljević. – Projekat je otvoren za sve generacije, a želja nam je da plesne večeri nastave da se održavaju jednom mesečno ili nedeljno, u svim gradovima koji su učestvovali.
Naš sagovornik napominje da se na gostovanjima kreira koreografija za završni događaj plesne interaktivne večeri, koji će biti 27. jula u Lincu, 30. avgusta u Temišvaru, 15. septembra u Sofiji i 18. septembra u Novom Sadu. Učesnici rezidencija, po dvoje plesača iz svake države, partnerske zemlje i organizacije nastupiće na finalnim večerima.
Projekat „Someone from Home – in the sense of belonging to Europe” finansiran je u okviru programa „Kreativna Evropa – Kultura – projekti saradnje u okviru kulturne baštine”. Po rečima organizatora, poseban fokus je na istoriji i tradicionalnoj kulturi Podunavskih Švaba koji žive u Vojvodini.
– Koreografkinja Silke Grabinger je iz Austrije, ali je poreklom je s ovih prostora, iz Vršca, tako da se bavimo i interkulturalnim dijalogom i pokušavamo da napravimo miks različitih kultura u jednom zajedničkom plesu, te da sve to u duhu igranki iz prošlih vremena približimo mladim generacijama u mešavini brejk densa, hip-hopa –naglasio je Bojan Milosavljević.
J. Vukašinović