Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Bolji uslovi za lečenje nepokretnih i pacijenata u KCV

03.03.2019. 14:40 14:46
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Pacijenti su polako počeli da se vraćaju u obnovljenu Kliniku za ortopedsku hirurgiju i traumatologiju Kliničkog centra Vojvodine u kojoj je urađena kompletna rekonstrukcija.

Klinika je doterana i spolja i iznutra, sređena je fasada, zamenjeni su i popravljeni svi podovi, prozori, sređeni zidovi i instalacije, operacione sale, uređena čajna kuhinja, napravljena nova kupatila, a po prvi put Klinika ima i savremene krevete. Vršilac dužnosti direktora Kliničkog centra Vojvodine profesorka dr Edita Stokić ističe da je osim kompletne rekonstrukcije, novosadska ortopedija dobila i novu medicinsku opremu, te da su sada bolji uslovi i za lečenje pacijenata, kao i za rad zaposlenih.

Zgrada ortopedije napravljena je 1945. godine, a nikada nije rađena ozbiljnija rekonstrukcija. Dr Stokić kaže kako je jedna manja obnova urađena 1976. godine, a operacione sale su sređene 2008. godine. Rekonstrukcije je završena u ponedeljak i u nedelji pred nama počeće da rade i operacione sale.

- Značaj rekonstrukcije je pre svega sa aspekta pacijenata, jer se poboljšavaju uslovi njihovog smeštaja i boravka, kao i procesa oporavka. Lakše će se sprovoditi nega nepokretnih i najtežih pacijenata, zaposleni će imati bolje uslove i kvalitet rada, a krajnji cilj je zadovoljstvo pacijenata i bolji kvalitet lečenja, što je sada omogućeno - ispričala je dr Stokić i dodala kako je Klinika obnovljena zahvaljujući ulaganju Pokrajinske vlade i Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo, u okviru obnove kompletnog Kliničkog centra Vojvodine.

Tek kada je počela obnova ortopedije, pokazalo se da je ispod linoleuma u sobama i hodnicima zemljani pod, a osim što su sređene sve sobe i hodnici i zamenjena kompletna stolarija, uređena je čajna kuhinja i po prvi put su napravljena kupatila koja mogu da koriste svi pacijenti.

- Kupatila su posebno prilagođena pacijentima koji su teško pokretni i bolesnicima koji koriste kolica, a postavljeni su i specijalni držači. Priručna kuhinja je sređena i sada postoje i frižider, kao i grejači hrane, kako bi mogla da se očuva svežina, odnosno toplota obroka, za one pacijente koji ne mogu da jedu u isto vreme kad i ostali. Svima sada mogu da se obezbede sveži obroci - kazala je dr Stokić.

Klinika je dobila i nov nameštaj, krevete i medicinsku opremu. Dr Stokić naglašava da broj postelja nije menjan, ali su sada nabavljeni odlični kreveti, koji su jako važni za ortopedske pacijente.

- Posle ortopedskih operacija, neophodno da se telo postavi u određeni položaj, a ovi kreveti su takvi da mogu da se prilagode i podese. Zbog toga je velik i njihov značaj, jer omogućavaju daleko brži oporavak - kazala je dr Stokić.


Ambulantno pregledaju 35.000 pacijenata

U Klinici za ortopediju godišnje se operiše više od 2.500 pacijenata, a kroz ambulantu godišnje prođe oko 35.000 pacijenata. U Kliniku za ortopediju ne dolazi samo oboleli iz Novog Sada, nego se tu leče svi najteži ortopedski pacijenti iz cele Vojvodine. Dr Stokić stoga naglašava da oni, kao tercijarna ustanova vode računa o kvalitetu lečenja i zdravstvenih usluga pacijenata iz cele Pokrajine.


U Kliniku je stigla i nova medicinska oprema, među kojom je i DEKSA aparat, vredan 14 miliona dinara, koji služi za dijagnostikovanje osteoporoze, odnosno procenu i praćenje stanja gustine kosti, nakon postavljanja proteze. Novac za nabavku aparata dobijen je takođe od Pokrajinske vlade i Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo, a pacijentima može da se zakaže snimanje na njemu u okviru IZIS sistema. DEKSA aparat već radi punom parom i tokom februara na njemu je pregledano oko 150 ljudi.

Ljubica Petrović

Foto: Slobodan Šušnjević, arhiva „Dnevnika”

Piše:
Pošaljite komentar