Prodaje se deo imovine brodogradilišta Sava u Mačvi
NOVI SAD: Agencija za licenciranje stečajnih upravnika objavila je prodaju stečajnog dužnika AD Brodogradlište „Sava” u stečaju iz Mačvanske Mitrovice putem javnog nadmetanja za 28. mart.
Ovoga puta, a na osnovu saglasnosti Odbora poverilaca, stečajni upravnik oglasio je prodaju objekata u Mačvanskoj Mitrovici, 228 akcija JUBMES banke, koje se kotiraju na Berzi, i stanova u otkupu. Početna cena na javnom nadmetanju je 32.718.161,25 dinara.
Brodogradlište „Sava” bankrotiralo je, odlukom Trgovinsko suda u Sremskoj Mitrovici, još 2009. godine. Četiri godine ranije, tačnije 2005, otišlo je u stečaj. Od tada je sedam puta pokušana prodaja imovine tog nekada čuvenog brodogradilišta, koje je pre stečaja i bankrota izgradilo 344 broda koji danas plove svim morima sveta pod zastavom 14 država.
Tek, aprila 2013. godine deo imovine tog brodogradilišta dobio je novog gazdu. Novi vlasnik postao je „Pisago invest” iz Holandije, koji je brodogradilište „Sava” kupio za 1,8 milion evra, iako je imovina procenjena na 383,5 miliona dinara. Zahvaljujući Holanđanima, brodogradilište „Sava” je ponovo počelo da pravi brodove za kupce iz celog sveta, a veliki deo radnika, kojih je u trenutku bankrota bilo više od 250, ponovo je dobio posao. Posao su dobili i drugi radnici, tako da je holandski investitor vrlo brzo imao 350 zaposlenih i obnovio sva postrojenja koja postoje još od 1919. godine. Na posao su se među prvima vratili brodomonteri i varioci iz Mačve i Srema jer je reč o kadrovima koji su u Srbiji deficitarni.
Inače, holandski investitor „Vahali” je ubrzo nakon kupovine dela imovine brodogradilišta počeo gradnju putničkih brodova i kruzera. Tako je 2016. godine novoizgrađeni putnički kruzer „Tomas Hardi” prodao jednoj švajcarskoj kompaniji za 20 miliona evra.
Superkruzer je dug 135 metara, a širok 11,45 i može da primi 172 putnika. Već uveliko plovi rekama u Evropi, a njegovom „krštenju” prisustvovao je i Aleksandar Vučić, tada premijer Srbije. Tom prilikom je vlasnik brodogradilišta „Vahali” Vinsent Beker istakao da Srbija može biti ponosna što je njeno brodogradlište najbolje.
Brodovi koji se grade su srpski proizvod, vaši radnici su ih dizajnirali i izgradili, a naši klijenti su veoma zadovoljni obavljenim poslom, istakao je Beker.
Ono što je, dodaje, napravljeno u ovom brodogradilištu je kvalitetno i isporučeno na vreme.
Tadašnje Ministarstvo privrede izdalo je 15. aprila 2013. godine saopštenje da je imovina stečajnog dužnika Brodogradilište „Sava” u stečaju iz Mačvanske Mitrovice, i to pokretna i nepokretna na lokaciji Zasavica, prodata javnim prikupljanjem pismenih ponuda preduzeću „Bissagos invest” iz Beograda po 192.000.000 dinara.
Holanđani, tačnije investitor „Vahali”, jesu kupili veći deo imovine tog preduzeća za izgradnju brodova i plovnih objekata, ali je ostao deo iz kojeg treba da se namire poverioci. Odbor poverilaca je još 11. marta 2011. godine dao saglasnost da stečajni upravnik proda preostali deo Brodogradilišta „Sava” u stečaju. Na osnovu te saglasnosti, sada je oglašena prodaja preostale imovine brodogradilišta.
LJ. Malešević