Konferencija na FTN-u: Srednjoškolci o otpadu kao gorivu budućnosti
Đaci i njihovi nastavnici iz petnaest srednjih škola iz Subotice, Sombora, Vrbasa, Novog Sada, Zrenjanina, Vršca, Beograda, Bora, Šapca i Loznice, učestvuju na završnoj, dvodnevnoj konferenciji u sklopu projekta “Otpad kao energent” (OKE-j).
Konferencija se održava na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, a otvorio ju je ataše za kulturu Majkl Bruk, predstavnik Ambasade Sjedinjenih Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji, koja je finansirala sprovođenje ovog projekta. Članovi i saradnici Departmana za inženjerstvo zaštite životne sredine FTN-a i na ovoj konferenciji održaće nekoliko predavanja o značaju upravljanja otpadom u Srbiji.
„Cilj projekta je da srednjoškolci steknu znanja o zaštiti životne sredine i upravljanja otpadom, da se upoznaju s praksama koje mogu da sprovode u svakodnevnom životu kod kuće i u zajednici u kojoj žive. Svi ćemo se složiti s tim da je zaštita životne okoline veoma važna tema u Srbiji i regonu“, rekao je Majkl Bruk, osvrnuvši se i na lično iuskustvo iz Kalifornije, kada je kao dete otkrio šta sa drugima može da učini za svoje okruženje – s ocem i grupom volontera je kao dečak sakupljao otpatke koje je okean izbacivao na lokalnu plažu. Kako je rekao, danas su sve plaže čiste, jer se se o tome razvila svet svih koji za to pre nisu puno marili.
Ideja za ovaj projekat nastala je jer se uvidelo da za širenje znanja u ovoj oblasti već postojeće kapacitete u srednjim školama treba podržati.
„Program je aktivan već dve godine uz pomoć Ambasade SAD i Fulbrajt alumni programa i realizuje se u saradnji s 15 škola. Svaka od njih je u svojim prostorijama održala radionicu koja se pre svega tiče upravljanja otpadom, korišćenja otpada kao materijala za ponovnu upotrebu i korišćenje otpada kao enegrenta. Danas na FTN-u imamo 40 predstavnika srednjih škola, iz cele Srbije koji su tu da predstave svo znanje koje su stekli i sve aktivnosti koje su obavljali“, kaže Nemanja Stanisavljević, vanredni profesor Departmana za inženjerstvo i zaštitu životne sredine Fakulteta tehničkih nauka.
Ivana Krtolica je profesor biologije i hemije u Srednjoj stručnoj školi “4 jul” u Vrbasu. U projekat je uključila svoje đeke, kao i đake ekološke sekcije iz Gimnazije.
„Naši đaci imali su priliku da se upoznaju s pojmovima kao što je insineracija, odlaganje otpada, korišćenje otpada kao energenta i čuju kako se to radi u zemljama Evropske unije. Deca su kroz radionice radila proračune koliko bi nam novca trebalo za određena rešenja, koliko bi nam to donelo dobiti. Mi smo te proračune radili za opštinu Vrbas i to bi mogla biti neka polazna tačka našoj lokalnoj zajednici u oblasti zaštite životne sredine“, kaže Krtolica.
Od Marjana Ostrogonca iz Hemijsko tehniloške škole u Subotici čuli smo da je sa svojim drugovima i drugaricama iz škole pohađao radionicu i da su slušali predavanje na temu otpada kao energenta.
„Konkretno, napravili smo proračun za našu školu i za opštinu koliko bismo uštedeli da recikliramo sve što se može reciklirati, a ove godine kako otpad može da postane energija. Pošto se u Opštini Subotica na godišnjem nivou generiše 55.530 tona komunalnog otpada, došli smo do toga koliko bi se dobilo električne ili topotne nergije. Za sada je to teorija, ali kao što smo videli, ima puno pozitivnih primera u zapadnevropskim gradovima. Saznali smo i da to dosta košta, potrebne su znatne investicije“, kaže Ostrogonac.
V. Crnjanski