Novi Sad je Silicijumska dolina Srbije
Regionalna DIG4TEACH konferencija, o digitalnoj kompetentnosti edukatora, kao osnovi digitalne Srbije, otvorena je u Rektoratu Univerziteta u Novom Sadu, a organizator je Pokret za društveni i ekonomski razvoj Srbije.
Konferencija objedinjuje nekoliko tema iz oblasti digitalizacije, poput digitalne pismenosti, digitalne kompetencije, digitalnih resursa, podučavanje i učenje digitalizacije... a predavači su eminentni domaći i strani stručnjaci iz te oblasti.
Učesnike Regionalne DIG4TEACH konferencije pozdravio je predsednik Skupštine grada Zdravko Jelušić, ističući da je Novi Sad „Silicijumska dolina Srbije”.
– Novi Sad je ove godine Omladinska prestonica Evrope, a 2021. godine Evropska prestonica kulture – kazao je Jelušić. – Ali, posebno se ponosimo činjenicom da smo u pravom smislu reči Silicijumska dolina Srbije: pre svega zahvaljujući Univezitetu u Novom Sadu, naš grad se nametnuo kao lider informacionih tehnologija u Srbiji.
On je dodao da se ne sme gubiti vreme objašnjavajući koliki je značaj digitalne ere i digitalizacije jer je „vreme u informacionim tehnologijama ključni resurs”.
– Na prelazu milenijuma, bilo je potrebno hiljadu godina da se znanje u određenoj oblasti udvostruči. Danas je to samo pet godina, a u informacionim tehnologijama 3,7 godina – poručio je Jelušić, i dodao da je Novi Sad uvek otvoren za nove ideje jer informacione tehnologije, s jedne strane, prepoznaju kao mogućnost izvora zarade, a s druge, delatnost da mladi ljudi uspeju u Srbiji.
Pomoćnica ministra za trgovinu, turizam i telekomunikacije za elektronske komunikacije i poštanski saobraćaj prof. dr Irini Reljin istakla je da je digitalizacija oblast koja se najviše razvija u ovom trenutku i najbitnija je za razvoj svih ekonomija u svetu. Precizirala je da je Srbija napredovala na listi Indeksa digitalne ekonomije i društva (DESI), kojim se meri pet različitih kategorija. Kako je objasnila, Srbija je iz godine u godinu napredovala, pa se 2016. godine, po pomenutom indeksu, našla na 34. mestu od 45 država, među kojima su sve članice EU, ali i one koje nisu evropske ili nisu iz EU.
– Već tada smo u nekim kategorijama nadmašili i pojedine zemlje članice Evropske unije – objasnila je prof. Reljin, dodavši da istraživanja ukazuju na to da će pokazatelji iz 2018. godine biti još bolji.
Prorektor za nastavu Univerziteta u Novom Sadu prof. dr Stevan Stankovski istakao je da Novosadski univerzitet pohađa više od 50.000 studenata i da ima oko 5.000 zaposlenih u nastavnom procesu.
– Jedna od stvari koje nas izdvajaju od ostalih univerziteta u regionu je to što je Univerzitet u Novom Sadu Evropski centar izvrsnosti za digitalne tehnologije u poljoprivredi, i to je ono što nas povezuje s tom temom – precizirao je Stankovski.
S. S.