„Zelene brigade” kreću u čišćenje javnih površina
Zelena stranka oformila je Zelene brigade koje će otpočeti akciju čišćenja igrališta, parkova, zelenih površina između zgrada i drugih javnih površina širom Srbije, najavio je predsednik te stranke i narodni poslanik Goran Čabradi.
- Naša akcija počinje danas u Novom Sadu kod porodilišta, a zatim nastavljamo u Beogradu i ostalim gradovima i mestima u Srbiji – navodi Čabradi.
Tokom akcije, koja će trajati cele godine, zelene brigade će uklanjati otpad sa javnih površina, a Čabradi navodi da Zelena stranka polazi od toga da ni najorganizovanije komunalne službe ne mogu očistiti sve površine koje koriste građani, ako se ne vodi računa o zajedničkoj higijeni.
- Želimo da pokažemo kako treba čuvati, kako se čuvaju zajednički prostori izvan ulica i trotoara i da neodgovorni odnos zamenimo odgovornim pristupom. Ovo je prilika svakome od nas da pomogne svojoj zajednici. Cilj nam da okupimo građane i zajedno učinimo nešto konkretno za dobrobit naše zajednice, ne moraš voleti politiku, voli svoj kraj i učini nešto za njega – poručio je Čabradi.
Zelena stranka koja je inicirala izgradnju savremenog reciklažnog centra, usklađenog s evropskim standardima, podržava plan Gradske uprave da se izgradi regionalna deponija i prečistač otpadnih voda.
- Novi Sad je najveći grad Vojvodine i ekonomski je opravdano da se na njegovoj teritoriji izgradi sistem za prikupljanje i preradu smeća – smatra Slobodan Cvetković, predsednik novosadskog odbora Zelene stranke – Smatramo da rešavanje problema sa smetilištima urgentno političko i životno pitanje, a tome treba dodati i da Novi Sad trenutno na otpadu izgubi oko dva miliona evra profita.
Otpad vredan 100 miliona evra
Zelena stranka je iznela podatak da je Novi Sad tokom prethodnih 35 godina bacio otpad vredan oko 100 miliona evra i umesto da taj novac vrati, napravio je ekološku bombu od gradske deponije smeća na koju se svaki dan baca 440 tona otpada.
- Zato Novi Sad mora hitno sanirati deponiju, reorganizovati JKP „Gradska čistoća“ i izgraditi savremeni regionalni reciklažni centar, koji bi mogao donositi dva miliona evra dobiti godišnje – ocenjuje Zelena stranka.
Zelena stranka izražava očekivanje da će nova deponija biti izgrađena u skladu sa rešenjima koja su primenjena u Austriji i Nemačkoj i smatra da je koncesija nejjeftiniji i najsvrshodniji model kako za građane, tako i za grad, jer takav vid investicije garantuje kvalitet usluge. Koncesija, kako navode, trajala bi 10-15 godina, nakon čega bi sistem ostao u vlasništvu grada.
- Potrebno je raspisati međunarodni tender i odabrati ponuđača koji ima iskustvo i opremu i nudi prihvatljivu cenu za opštine od 15 do 20 evra po toni kao i najpovoljnije finansijske uslove za grad u smislu ostavljanja dela profita- kaže Cvetković – Takođe smo mišljenja da je svakodnevno gomilanje smeća i njegovo bacanje na sve strane pored razvijene svesti o pogubnom uticaju na prirodu ujedno i posledica niske cenovne politike. Da bismo se prema životnoj sredini odnosili kao najvažnijem resursu od kog nam zavisi kvalitet života, podizanje cene predstavlja važan parametar – ocenjuje Cvetković.
E. Marjanov