Za najvažniju životnu ulogu važno je biti spreman
U periodu trudnoće žene prolaze kroz niz promena, a dolazak bebe umnogome menja „ceo svet” koji je do tog trenutka ispunjavao svakodnevni život u društvenoj zajednici.
Danas se najviše značaja pridaje dojenju kao najzdravijem izvoru hrane, dok se putem interneta može naći opis stanja i razvoja bebe u stomaku, praćen kroz nedelje. Međutim, slabo se pažnja i briga posvećuje mentalnom zdravlju trudnica, psihološkim fazama kroz koje prolaze budući roditelji, zatim fazama u okviru pripreme za roditeljstvo, formiranja roditeljskog identiteta i slično. Stoga, Centar za promociju zdravlja Instituta za javno zdravlje Vojvodine, uz podršku Gradske uprave za zdravstvo, realizuje projekat „Podrška mentalnom zdravlju trudnica”, u okviru kojeg je napisana brošura „Od partnerstva do roditeljstva – kako da se psihološki pripremimo dok čekamo bebu?”, namenjena trudnicama, njihovim partnerima i porodicama.
Jedna od autorki brošure, master psiholog i porodični savetnik Centra za razvoj potencijala dece i mladih „Play” dr Mila Radovanović kaže za „Dnevnik” da je zajedno s koleginicom psihijatrom dr Slađanom Martinović Mitrović došla na ideju da pišu na temu mentalnog zdravlja trudnica.
– Na osnovu iskustva koje smo stekle u našoj dugogodišnjoj praksi u radu s decom i porodicom, kao i uvida o tome koliko je tema mentalnog zdravlja u trudnoći važna, činjenica je da se o njoj slabo priča, kako u stručnoj javnosti, tako i u široj – rekla je dr Mila Radovanović. – Svakodnevno smo svedoci koliko neki neadaptivni načini psihološkog funkcionisanja, neusaglašeni roditeljski stavovi, nedostatak međusobnog razumevanja i podrške, stres kao posledice balansiranja roditeljske uloge s drugim izazovima svakodnevice i sličo, imaju uticaj na mentalno zdravlje dece i porodice, od kojih su poremećaji ponašanja, anksiozno-depresivni poremećaji i psihosomatske tegobe samo neki od njih. Poznavanje psiholoških procesa u toku trudnoće i briga o mentalnom zdravlju budućih roditelja je izuzetno značajna, stoga smo brošurom htele da ukažemo široj javnosti na to.
Kako kaže, činjenica je da malo koji događaj u životu donosi toliko promena u svim aspektima života žene, para i porodice kao što je trudnoća – od fizičkih i hormonskih promena koje menjaju telo žene, do promena u životnim ulogama, odnosima, navikama i stvaranja jednog potpuno novog bića koje će postati centar sveta budućim roditeljima. One su, u psihološkom smislu, vrlo kompleksne i izazovne jer traže od nas da preispitamo svoje stavove, naučene obrasce ponašanja i ustaljene odnose i navike, adaptirajući se na nove okolnosti, što nije nimalo lako. Naročito kada nije sve „idealno”, kada postoje nerešeni konflikti u porodici ili partnerskom odnosu ili je finansijska situacija klimava.
Bitna je podrška budućeg oca
Po rečima dr Mile Radovanović, održana je tribina na temu mentalnog zdravlja trudnica, a pošto generalno naše društvo nije sklono takvim temama, odziv je bio prilično dobar, s obzirom na to da su veći deo publike bili parovi.
– Tokom godina, žene su dostigle veće mogućnosti u društvu i uopšte organizaciji roditeljskih uloga, ali značajnije učešće muškarca u roditeljstvu kod nas i dalje naginje ka tradicionalnim vrednostima, po kojima je briga o deci još uvek dominantno majčina – kaže dr Mila Radovanović. – U tom smislu, žene se posledično mnogo više bave temama vezanim za roditeljstvo i razvoj deteta. Stoga uloga žene, buduće majke, može biti ključna u tome koliko će se partner i budući otac uključiti u brigu o detetu.
Kako kaže, zato uvek savetuju žene da što više dele sve informacije vezane za trudnoću sa svojim partnerima, da zajedno odlaze na lekarske preglede jer podsticanjem partnera na veće angažovanje u aktivnostima, ali i razmišljanjima na temu budućeg roditeljstva, pomažete mu da se saživi sa svim promenama i pruži podršku partnerki u koroditeljstvu.
– Psihološka istraživanja i naša praksa ukazuju na to da će način na koji ćemo se adaptirati na sve navedene promene u toku trudnoće predstavljati način na koji ćemo funkcionisati kao roditelji, porodica, odnosno način na koji ćemo oblikovati ličnost deteta – kaže naša sagovornica. – Brošura objedinjuje različite teme koje su u psihološkom kontekstu važne za period trudnoće, počevši od perioda adaptacije na novu ulogu trudnice, razvoja psihološke veze buduće majke i bebe, preko negovanja partnerskih odnosa. Dotičemo se i tema anksioznosti i depresije u trudnoći jer su to oblasti o kojima vlada najveća stigma u društvu pošto je često trudnoća simbol sreće i blagostanja i nema mesta neprijatnim emocijama. Sve su to teme koje su veoma značajne, kako za samu ženu tokom trudnoće, tako i za dalji razvoj deteta i porodice.
Po rečima Mile Radovanović zato je važno da se i o njima priča, ne bi li se trudnice koje prepoznaju neke od simptoma koje se navode u brošuri ohrabrile i na vreme potražile pomoć psihologa ili psihijatra. Kao što je napomenuto, namenjena je trudnicama, ali u svakom slučaju može koristiti i onima koji se pripremaju za trudnoću, kao vodič za ono što ih očekuje na tom putovanju.
Brošura je nedavno objavljena i tek je krenula njena distribucija, a kako kaže dr Snežana Ukropina iz Centra za promociju zdravlja Instituta za javno zdravlje Vojvodine, štampana forma će se deliti trudnicama u Savetovalištima za trud-nice domova zdravlja. Dostupna je i na sajtu Instituta https://njnjnj.flipsnack.com/dragi33/vodi-za-trudnice-i-parove.html.
I. Mikloši