Promovisana monografija Rezervata biosfere "Bačko Podunavlje"
Rezervat biosfere “Bačko Podunavlje” promovisan je kroz monografiju u Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode.
Manifestaciju su organizovali Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine i Pokrajinski zavod za zaštitu prirode, a prisustvovali su pokrajinski sekretari, pomoćnica ministra za zaštitu životne sredine, predstavnici institucija koji su doprineli da se područje “Bačko Podunavlje” nominuje za UNESKO- program “Čovek i biosfera”, predstavnici specijalnih i zaštićenih rezervata prirode, kao i Univerziteta, PMF-a, Zavoda za zaštitu spomenika kulture. Ovaj rezervat od 2017. godine na svetskoj listi rezervata biosfere, kao najočuvanija ritsko-močvarna celina integrisana bogatim kulturnim nasleđem duž Dunava.
Rezervat biosfere “Bačko Podunavlje” obuhvata pet opština, 26 naseljenih mesta u kojima živi oko 150.000 stanovnika, i iako je priznanje UNESKO izuzetno važno, to je tek sam početak održivosti rezervata.
V.d. direktora Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode Marina Tomić kaže da “Bačko Podunavlje” zahvata 176.000 hektara i sva veća zaštićena područja.
Priroda i eko-turizam na PMF-u
Profesor PMF-a Vladimir Stojanović, jedan od autora monografije, kaže da su uprkos priznanju, tek na početku, a da rezervat prirode treba da zaživi, i to uz pomoć lokalnog stanovništva. On dodaje da će na PMF biti pokrenut i master smer zaštita prirode i eko-turizam.
Iz Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture, takođe autor monografije, Slavica Vujanov, kaže da se u monografiji mogu pročitati koji se sve spomenici kulture nalaze u rezervatu biosfere.
Pokrajinski sekretar za urbanizam i zaštitu životne sredine Vladimir Galić ističe da je značajno da ova monografija bude čitana, zbog činjenice da se radi o rezervatu biosfere, o spoju i suživotu čoveka sa prirodom koji obuhvata više rezervata prirode (jer obuhvata i park prirode “Tikvara”, spomenik prirode “Šuma Junaković”, kao i Regionalni park “Bukinski hrastik”).
Direktorka Svetske organizacije za prirodu Duška Dimović kaže da je veliki tim iza ovog projekta, a osim zaštite prirode, projekat je važan i za lokalni održivi razvoj.
„U našoj zemlji nije jedno od napoznatijih turističkih odredišta, niti se nalazi duž glavnih koridora i putnih pravaca, i postoji predrasuda među ljudima da Vojvodina i njena žitna polja nisu baš interesantna i bogata prirodnim lepotama, jer preovlađuju ravnice i svi gradovi liče jedan na drugi“, kaže jedan od autora monografije Dejan Zagorac i napominje da “Bačko Podunavlje” svojim prirodnim i kulturološkim raznolikostima to demantuje.
Ornitolog Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode, i jedan od autora monografije Marko Tucakov kaže da su dve žile kucavice ovog predela Dunav Mostonga, vekovima privlačile ljude koji su se naseljavali oko njih, a često su reke bile moćne i nepredvidive
Prema njegovim rečima, unutar zaštićenog područja, oko 30 odsto populacije orla belorepana se gnezdi ovde i da ljudi nisu zavoleli ovu pticu, čija gnezda danas čuvaju, prehranjuju je i paze na nju, ova vrsta ne bi bila sačuvana. Monografija je ispunjena mnogim fotografijama našeg poznatog fotoreportera Jaroslava Papa.
M. Stakić